Konference v Glasgow se účastní i dvanáctiletý Francisco, aktivista z Kolumbie
Somos los niños, las niñas y los jóvenes quienes estamos defendiendo este 🌍.
— Francisco Javier Vera Manzanares (@franciscoactiv2) November 1, 2021
Gracias @GretaThunberg por abrir el camino y ser una inspiración para el liderazgo de tantos que desde nuestros territorios defendemos la vida!
📷: @RTVCnoticias 😊 pic.twitter.com/T6rUBpiXAy
"Jsme děti, kluci a holky, a mladí, kteří chrání tuto planetu. Díky Gretě Thunbergové, že zahájila tuto cestu a že byla inspirací pro tolik lidí," napsal tento týden na twitteru Francisco Vera. Na sociálních sítích zveřejnil také video, v němž mimo jiné zdůraznil důležitost nynějšího summitu.
Malý Francisco z kolumbijského městečka Villeta, ležícího asi 70 kilometrů od Bogoty, už v devíti letech se skupinou kamarádů založil ekologickou skupinu Guardianes por la vida, která se podobně jako hnutí Fridays For Future snaží vyburcovat politiky k ráznějším krokům za zmírnění klimatických změn. Letos začátkem roku ho také Evropská unie jmenovala velvyslancem dobré vůle.
Francisco Vera je vlastně mezi ekologickými aktivisty "veteránem". Už v prosinci 2019 ho v jeho zemi proslavil tříminutový proslov v horní komoře tamního parlamentu, v němž senátory vyzval k přijetí zákonů proti špatnému zacházení se zvířaty, za zákaz jednorázových plastů či proti frakování, tedy těžebnímu postupu, který podle ekologů může kontaminovat vodní zdroje.
Francisco už jako desetiletý také vyvracel názory svých kritiků, že je "nástrojem" dospělých a že ve svém věku takovým tématům nemůže rozumět. "Díky mé rodině jsem tím, čím chci být, což se bohužel mnoha dětem nestává. A víte proč? Protože je zaškatulkují do schématu, že děti si mají hrát a učit se, a ne říkat, co si myslí (o těchto tématech)," řekl letos v jednom rozhovoru.
Kolumbijský dětský bojovník za ochranu přírody se dočkal letos i výhrůžek smrtí na sociálních sítích. V jeho zemi podle nevládní organizace Global Witness bylo loni zavražděno přes šest desítek ekologických aktivistů. Kolumbie přitom zatím neratifikovala takzvanou dohodu z Escazú, jíž se v roce 2018 regionální lídři na summitu v Kostarice zavázali mimo jiné k poskytování informací týkajících se životního prostředí, k zajištění účasti veřejnosti na rozhodování o ekologických otázkách i k zajištění bezpečnosti ekologických aktivistů.
Kolumbijský prezident Iván Duque ve Skotsku na konferenci OSN slíbil, že se zasadí o schválení dohody z Escazú kolumbijským parlamentem. "Pozorně jsem ho v Glasgow sledoval a žádám ho, aby až přijede do Kolumbie, svůj ekologický závazek dodržel," řekl k tomu dvanáctiletý Francisco.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (7)
Jarka O.
5.11.2021 13:01 Reaguje na Václav KainPája Žížala
5.11.2021 11:49Něco podobného bylo v Číně za Kulturní revoluce. O "Velkém skoku vpřed" nemluvě. Dosud jsem se domníval, že k vyvození závěrů s dopady pro celou společnost jsou nutné vzdělání a zkušenosti, prostě erudovanost v problematice. Bohužel jsme svědky, že v současném politickém KLIMATU po zapotřebí není, zvláště pak v otázkách ekologie. Zde je zapotřebí pouze nekontrolované nadšení. Cizím slovem fanatismus. A ještě se to oslavuje. Fanaticky.