Kostarika, Panama, Ekvádor a Kolumbie rozšíří mořské rezervace v Tichomoří
"Čtyři země z Latinské Ameriky se ještě více semkly, aby vyslaly jasný vzkaz světu, že chtějí pokročit v ochraně naší planety, v tomto případě oceánů. Je klíčové zachovat zdravé oceány pro ochranu stovek mořských druhů," prohlásil kostarický prezident Carlos Alvarado. Kolumbijský prezident Iván Duque označil dohodu za "historickou". "Hovoříme o jedněch z nejbohatších oblastí světa, co se týče biodiverzity, " citoval Duqueho rozhlas Caracol Radio.
Rozšíření chráněné oblasti se týká vod kolem Galapág (Ekvádor), Kokosového ostrova (Kostarika), ostrova Malpelo (Kolumbie) a ostrova Coiba (Panama). Různé vědecké studie v minulých letech ukázaly, že tato oblast tvoří jedinečný ekosystém a že tamní vody jsou důležitými koridory pro žraloky, tuňáky, želvy, rejnoky, velryby a mnoho dalších mořských živočichů.
Podle kolumbijského deníku El Espectador vznikne chráněná oblast se zakázaným či omezeným rybolovem o rozloze přes 500 000 kilometrů čtverečních.
Ekvádorský prezident Guillermo Lasso už v pondělí oznámil, že současná chráněná rezervace kolem Galapág, vytvořená v roce 1998 a čítající nyní na 133 000 kilometrů čtverečních, se rozšíří o 60.000 kilometrů čtverečních. V polovině nové chráněné oblasti bude zcela zakázán rybolov a ve druhé polovině bude zakázán rybolov na dlouhou lovnou šňůru.
Ekvádorská vláda si od těchto ekologických závazků slibuje také možnost restrukturalizace části zahraničního dluhu země. "Belize a Seychelly už takové operace (swap dluhopisů) provedly, v našem případě předpokládáme mnohem větší částku," řekl ekvádorský ministr životního prostředí Gustavo Manrique. Podle deníku El País jde o operaci, při níž se vládní dluhopisy vymění za jiný druh dluhopisů s lepšími podmínkami (nižšími úroky či jinými lhůtami).
Kostarika, Panama, Ekvádor a Kolumbie už před lety vytvořily sdružení nazvané Mořský koridor tropického východního Pacifiku (CMAR) ve snaze ochránit tamní mořské ekosystémy.
reklama