https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/kraj-po-povodnich-uhradi-likvidaci-nelegalniho-odpadu-v-bohumine
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Kraj po povodních uhradí likvidaci nelegálního odpadu v Bohumíně

11.11.2024 13:10 | OSTRAVA (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Moravskoslezský kraj chce po povodních řešit problém s odpadem, který je už pátým rokem nelegálně uskladněný v Bohumíně na Karvinsku, kam ho ze sousedního Polska navezla organizovaná zločinecká skupina. Objekt totiž zaplavila voda, a odpad je tak větším rizikem než dosud. Novinářům to po minulý týden jednání Krizového štábu Moravskoslezského kraje řekl hejtman Josef Bělica (ANO). Kraj zaplatí likvidaci odpadu.
 
"Krizový štáb se vyjádřil souhlasně k rozhodnutí krajského úřadu o likvidaci nebezpečných odpadů v Bohumíně. Situace se tam změnila a došli jsme k závěru, že nebudeme riskovat únik těchto nebezpečných odpadů," uvedl Bělica.

Dva nelegální sklady nebezpečného odpadu se v lednu 2019 našly v halách ve Starém Městě u Frýdku-Místku a také v Bohumíně. Sklad ve Starém Městě, kam někdo navezl asi 650 tun odpadů, se podařilo vyprázdnit. Sanace tehdy stála zhruba osm milionů korun. V Bohumíně ale odpad zůstal. Radnice tehdy odmítla nést náklady na likvidaci cizího odpadu. Problém nyní bude řešit kraj.

Po povodních se totiž podle hejtmana narušily obaly, ve kterých jsou nebezpečné látky uložené. Problémem mohou být i dřevěné palety, na nichž je odpad uskladněný. Palety se namočily a pokud začne mrznout, hrozí, že by se barely mohly sesunout. "Ministerstvo životního prostředí ten problém přeshraničně řeší už poměrně dlouho, informoval jsem o této problematice pana ministra (Petra Hladíka, KDU-ČSL), ale nedočkal jsem se žádné odpovědi, která by uspokojila Moravskoslezský kraj. Nebudeme čekat, až nebezpečné látky uniknou, takže to budeme řešit. A následně se budeme snažit vymáhat škodu po majiteli odpadu, který je někde v Polsku," řekl Bělica.

Předpokládá, že náklady na likvidaci budou do deseti milionu korun. "Bude se to muset převést, nebude se to likvidovat na místě, ale zatím neumím říct kam," řekl Bělica. Kraj chce nyní spolu s odborníky najít optimální řešení, s likvidací odpadů by chtěl začít v co nejkratší době.

Mluvčí bohumínské radnice už dříve ČTK řekla, že v objektu je uskladněno několik set tun chemikálií a dalšího odpadu. "Odpad se nachází v jednom ze soukromých objektů nedaleko centra města. Prvotní odhady hovořily o 150 tunách, ty zpřesňující naznačily, že by mohlo jít až o 300 tun. Jeho přesnou evidenci znemožňuje špatný přístup do některých částí budovy, kam se kvůli naskladněným paletám prakticky nedá dostat," uvedla tehdy mluvčí.

Případem nelegálního uskladnění odpadu na dvou místech regionu se zabýval i speciální policejní tým, který spolupracoval s polskými kolegy. Pachatele se podařilo dopadnout i díky kamerovým záznamům bohumínské městské policie. Moravskoslezští policisté na začátku dubna 2019 zadrželi jednatřicetiletého muže z Opavska, který podle nich v regionu vytipovával vhodná místa k uložení odpadu. Organizátory trestné činnosti byli občané Polska, policisté tam zadrželi 15 lidí.

Kromě odpadu v Bohumíně musí kraj řešit také problém se zaplaveným skladem zábavní pyrotechniky v Ostravě. Požádal ministerstvo životního prostředí o pomoc při likvidaci 40 tun pyrotechniky. "Za nejvhodnější řešení považuji požádat Záchranný útvar Hasičského záchranného sboru České republiky, který v Hlučíně působí, aby nebezpečný materiál přepravil do trhací jámy, kde jej zabezpečí pyrotechnická služba Policie České republiky. Věřím, že ministerstvo tento postup podpoří a schválí,“ doplnil Bělica.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

BM

Břetislav Machaček

13.11.2024 09:59
Každopádně dobře, že to řeší alespoň kraj, když už selhává několik let vláda, která má možnost to s Polskem řešit na vládní úrovni. Ta se ale zabývá jenom tím, co se týká jich, jejich odměn a jejich kamarádů. Nějaké problémy v pohraničí je nezajímají, ale být ten sklad někde v Praze ve vládní čtvrti, tak už je dávno zneškodněn. Ale i tak tu bude stále možnost
takových nelegálních skladů do doby, než bude likvidace nebezpečných odpadů
pouze záležitostí státu. Tem by měl disponovat státní firmou zabývající
se likvidací nebezpečných odpadů a nikoliv, aby to byl byznys pro soukromé
firmy bez zařízení k jeho likvidaci a které ho pouze někde skladují
do doby krachu firmy a přenesení problému na stát. Ten bez vlastních
kapacit k jeho likvidaci za to zaplatí jiné soukromé firmě a ta udělá
totéž. Například ropné odpady z Ostravy "neutralizované" vápnem a
zasáknuté do uhelného prachu se rozvezly po celé republice za účelem
spálení leckde stále leží na hromadách a už je není kde spálit, když
ty kotelny přešly na jiná paliva. Prostě komedie za miliardy, kdy se
koncentrovaný odpad rozptýlil na více míst, místo skutečné likvidace.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist