https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/krnovske-centrum-pro-nove-vyuziti-nepotrebnych-veci-udalo-i-parozi-jelena
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Krnovské centrum pro nové využití nepotřebných věcí udalo i paroží jelena

30.11.2021 16:41 | KRNOV (ČTK)
Největší zájem je o knihy a kuchyňské nádobí. Zatím nejkurióznějším předmětem bylo jelení paroží. I to ale do dvou dnů našlo nového majitele. Ilustrační foto
Největší zájem je o knihy a kuchyňské nádobí. Zatím nejkurióznějším předmětem bylo jelení paroží. I to ale do dvou dnů našlo nového majitele. Ilustrační foto
Knihy, porcelánové nádobí, ale i hrnce či paroží jelena čtrnácteráka. I to jsou předměty, které se objevují v krnovském re-use centru, kam lidé mohou přinášet nepotřebné věci a jiní si je zadarmo mohou odnést. Věci z druhé ruky tak najdou nové využití a nestanou se odpadem. ČTK to řekla mluvčí města Dita Círová.
 

Centrum ve městě funguje víc než čtyři měsíce v pronajatých prostorách bývalé výkupny druhotných surovin ve Vaškově ulici. Původně město uzavřelo smlouvu o pronájmu prostor do konce roku, protože se však nová služba osvědčila, prodlouží ji na celý příští rok. "Centrum denně navštíví až 20 osob a zájem tak splnil naše očekávání. S majitelem pozemku proto jednáme i o možném odkupu areálu. Pokud by došlo k dohodě, rádi bychom prostory zrekonstruovali," řekla Pavla Hájková z oddělení komunálních služeb.

Nejvíc podle ní lidé do centra přinášejí knihy, které obsluha vyskládá do volných polic skříní, kde si je zájemci mohou prohlédnout. Někteří si je půjčí a po přečtení zase vrátí. "Po knihách je největší zájem o porcelán i hrníčky a skleničky všeho druhu. Objevují se i sportovní potřeby, které si poměrně rychle najdou nového majitele, stejně jako nábytek. Lidé se také často ptají na kuchyňské nádobí, jako jsou hrnce nebo pánve," uvedla Hájková. Zatím nejkurióznějším předmětem bylo podle ní paroží jelena čtrnácteráka. I to ale do dvou dnů našlo nového majitele.

"Občas se stane, že lidé si nějakou věc odnesou, ale za pár dní ji vrátí s tím, že si to rozmysleli. Takový postup je v pořádku. My jsme rádi, že věci nekončí v kontejneru," doplnila Hájková.

Centrum je otevřené každý pracovní den. Lidé mohou nosit nábytek, vybavení domácností, dekorace, mechanické spotřebiče, hračky, sportovní vybavení, knihy i časopisy. Sběrné místo nepřijímá drobnou a domácí elektroniku, pracovní elektrické nástroje či jiná elektrozařízení, čalouněný nábytek, plyšové hračky a oblečení. "Přijaty jsou jen čisté a funkční předměty, o převzetí má právo rozhodnout obsluha," řekla Hájková.

Podobná centra fungují například v Jihlavě, Třebíči, Teplicích i dalších městech.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (10)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

kk

karel krasensky

30.11.2021 17:25
Zas bych ty sběrné dvory tak nepřecenoval.Jednou jsem si z něj donesl umělou gumovou nafukovací pannu a vubec nešla napumpovat.Byla samá díra.
Odpovědět
Jakub Graňák

Jakub Graňák

30.11.2021 17:45 Reaguje na karel krasensky
Jenom jestli jste ji "nevobodal" sám?
Odpovědět
kk

karel krasensky

30.11.2021 17:50 Reaguje na Jakub Graňák
Že se nestydíte.Pannu jsem chtěl použít jako strašaka na pole s brambory a zelím,aby mi na ně nechodila výsoka a černá zvěř
Odpovědět
Jakub Graňák

Jakub Graňák

30.11.2021 18:32 Reaguje na karel krasensky
To by nefungovalo, na poli by ji cestou k Táboru rozpíchal ježek
Odpovědět
kk

karel krasensky

30.11.2021 18:36 Reaguje na Jakub Graňák
Ted mě napadlo.Kdyby byla panna funkční a na políčku tak by za ní v noci chodil soused a zvalel brambory a zelí on s pannou.Člověk si nevybere
Odpovědět
Jakub Graňák

Jakub Graňák

30.11.2021 19:01 Reaguje na karel krasensky
Kdoví, jestli by zůstalo jenom u souseda, třeba by vám ji tam nakonec ještě "pásl"
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

1.12.2021 13:06 Reaguje na karel krasensky
Jen jestli jste si nechtěl založit hambinec a díky nepoužitelnosti vstupního materiálu Vám krachnul podnikatelský záměr.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

1.12.2021 13:04
To paroží je totálně mimo mísu. Schopný člověk to své partnerce či partnerovi pořídí svépomocí a nemusí se spoléhat na secondhand.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

1.12.2021 14:05 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Třeba si to vzal někdo, kdo tím chtěl někomu něco naznačit:-))).
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

1.12.2021 14:18 Reaguje na Svatá Prostoto
To se nenaznačuje. Buď se to provalí, nebo nee. V každém případě platí to, co prý řekl doktor Plzák:" Zatloukat, zatloukat, zatloukat."
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist