https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/kurovec-se-projevil-na-celem-uzemi-krnap-fatalni-ohrozeni-lesnich-ekosystemu-vsak-nepredstavuje
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Kůrovec se projevil na celém území KRNAP, fatální ohrožení lesních ekosystémů však nepředstavuje

19.12.2023 19:45 (ČTK)
"Gradace kůrovce v KRNAP nepředstavuje fatální ohrožení lesních ekosystémů," řekl vedoucí odboru péče o národní park Václav Jansa. Situaci se podle něj daří držet pod kontrolou hlavně díky managementu péče o lesní porosty, kdy správci KRNAP zvyšováním druhové rozmanitosti a rozvolněním struktury dlouhodobě připravují lesy pro jejich přirozenou obnovu.
"Gradace kůrovce v KRNAP nepředstavuje fatální ohrožení lesních ekosystémů," řekl vedoucí odboru péče o národní park Václav Jansa. Situaci se podle něj daří držet pod kontrolou hlavně díky managementu péče o lesní porosty, kdy správci KRNAP zvyšováním druhové rozmanitosti a rozvolněním struktury dlouhodobě připravují lesy pro jejich přirozenou obnovu.
Přemnožení kůrovce je v Krkonošském národním parku (KRNAP) na vrcholu, projevilo se na celém území národního parku. Kůrovec v současnosti nepředstavuje bezprostřední ohrožení lesních ekosystémů, řekl ČTK vedoucí odboru péče o národní park ze Správy KRNAP Václav Jansa. V letošním roce byla nejvyšší těžba kůrovcového dřeva na územních pracovištích v Peci pod Sněžkou, Černém Dole a na Rezku. V Horním Maršově se zmenšila, stejně jako v Černém Dole.
 

"Nacházíme se v období vrcholu gradace, který může trvat několik let. Předpokládali jsme obdobný vývoj jako v předchozím roce, což se nakonec potvrdilo. Je ale předčasné dělat závěry, zda již gradace vrcholí, či končí. Věříme ale, že se postupně kůrovcová aktivita bude snižovat," řekl ČTK Jansa.

Zdůraznil, že používání termínu kůrovcová kalamita pro současnou situaci v lesích na území KRNAP je nepřesné. "Nerad používám slovo kalamita, protože nejsme v situaci, kdy bychom nebyli schopni situaci zvládnout. Gradace kůrovce v KRNAP nepředstavuje fatální ohrožení lesních ekosystémů," řekl ČTK Jansa.

Situaci se podle něj daří držet pod kontrolou hlavně díky managementu péče o lesní porosty, kdy správci KRNAP zvyšováním druhové rozmanitosti a rozvolněním struktury dlouhodobě připravují lesy pro jejich přirozenou obnovu. "V průběhu několika let jsou vytěžené plochy obsazovány plošně přirozeně vzniklým porostem, ve kterém doplňujeme chybějící dřeviny uměle," řekl ČTK Jansa.

Kůrovcové dřevo se těží na většině území KRNAP kromě nejpřísněji střežené bezzásahové zóny přírodní, kde lesníci odstraňují jen nebezpečné stromy v okolí turistických stezek.

"Aktivní zásahy jsou hlavně v zóně soustředěné péče a ochranném pásmu, kde je také největší podíl uměle zakládaných monokultur z minulosti. Ty jsou také oblastmi s nejčastějším výskytem kůrovce. Zóna přírodní je zcela bez zásahu proti kůrovcům a v zóně přírodě blízké máme možnost zasahovat, ne povinnost. Vyhodnocujeme tedy, jaký konkrétní dopad na danou lokalitu bude případný zásah mít," řekl ČTK Jansa.

Těžba kůrovcového dřeva v lesích KRNAP v roce 2022 meziročně vzrostla o 41 procent na 75.610 metrů krychlových dřeva a letos k 30. listopadu o 3,5 procenta na 78.221 m3. "Kůrovcová těžba letos tvořila 54 procent celkové těžby, což představuje pokles zhruba o pět procent oproti roku 2022 a procentní pokles o 16 procent oproti roku 2020," uvedl Jansa.

Těžba kůrovcového dřeva rapidně rostla od začátku kůrovcové kalamity v roce 2018. Ještě v roce 2017 se v KRNAP vytěžilo pouhých 5275 metrů krychlových dřeva napadeného hmyzími škůdci. Kůrovcové těžby tvoří zásadní část celkových těžeb v KRNAP.

Rozloha dnešních lesních porostů na české straně Krkonoš je zhruba 37 000 hektarů.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

HH

Honza Honza

21.12.2023 06:47
proč jste pane správce NP nechal shořet centrální část NP?
Víte nerad používám slovo kalamita, protože nejsme v situaci, kdy bychom nebyli schopni situaci zvládnout, gradace požáru v KRNAP nepředstavuje fatální ohrožení lesních ekosystémů, požár je přírodní proces a jde o bezzásahovou oblast. Po požáru se příroda obnovuje dobře, ani po průzkumech nebyla zjištěna porucha vodního režimu.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist