https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/kvalitu-vody-v-nadrzi-jordan-vylepsi-srazeci-stanice-na-fosfor
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Kvalitu vody v nádrži Jordán vylepší srážecí stanice na fosfor

26.2.2021 16:42 | TÁBOR (ČTK)
Jordán byl vybudován v roce 1492 a je pravděpodobně nejstarší přehradní nádrží v Česku. Je určen k zásobování Tábora pitnou vodou.
Jordán byl vybudován v roce 1492 a je pravděpodobně nejstarší přehradní nádrží v Česku. Je určen k zásobování Tábora pitnou vodou.
Tábor chce na Košínském potoku vybudovat srážecí stanici na fosfor, která by měla zvýšit kvalitu vody v nádrži Jordán. Náklady činí asi šest milionů korun. Novinářům to na on-line tiskové konferenci táborský místostarosta Václav Klecanda (Piráti).
 

Fosfor se do vodní nádrže, která byla před několika lety odbahněna, dostává především ze špatně čištěných komunálních odpadních vod a také z rybářského hospodaření v povodí. "Fosfor krmí sinice, které se v nádrži Jordán vždy přemnoží. Tím pádem je kvalita tamní vody velmi špatná," uvedl Klecanda.

Košínský potok mezi Velkým a Malým Jordánem.
Košínský potok mezi Velkým a Malým Jordánem.

Město problém řeší několik let. Původně chtělo srážecí stanici vybudovat pod hrází košínské nádrže, z níž také přitéká voda do Jordánu. "Ale to se kvůli majetko-právním vztahům nepodařilo vyřešit. Navíc cena tehdy byla kolem 10 milionů korun, takže jsme hledali jiné řešení," řekl Klecanda.

Srážecí stanice bude zachytávat řadu nežádoucích látek, ale nejčastěji jde právě o fosfor. Podle vědců je v průměru v Jordánu 20 až 40 mikrogramů fosforu na litr, a maxima jsou dokonce 80 mikrogramů. Pro rekreační využití je ideální hodnota pod 20 mikrogramů na litr.

Jordán byl vybudován v roce 1492 a je pravděpodobně nejstarší přehradní nádrží v Česku. Je určen k zásobování Tábora pitnou vodou. Jeho odbahnění, které po více než dvou letech skončilo v létě 2014, stálo 466 milionů korun. Ze dna Jordánu postupně zmizelo přes 260.000 krychlových metrů bahna. Rozsáhlou revitalizaci zkomplikovalo dvojí protržení hráze.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (4)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ss

smějící se bestie

26.2.2021 17:44
Fosfor z komunálních odpadních vod = kuchyňské a koupelnové/prací chemie !
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

26.2.2021 19:55
To jako opravdu tečou odpadní vody z domácností do Jordánu? No nazdar!
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

27.2.2021 08:42 Reaguje na Jiří Daneš
Ano. Z obcí nad Táborem.
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

27.2.2021 08:49
Jen další polovičatá informace. V lednu jsem se písemně dotazoval vedoucí odboru životního prostředí Ing.Bc. Jany Dańkové, zda se bude odstraňovat fosfor srážením za pomoci železa, hliníku nebo vápna. Bylo mi odpovězeno toto: Dobrý den,

srážecí stanice se plánuje realizovat v roce 2021. Zajišťuje odbor investic.
Na toto téma vyšel krátký informativní článek v novinách táborské radnice v měsíci lednu.

S pozdravem


Ing. Bc. Jana Daňková, Ph.D.
Vedoucí odboru životního prostředí

Město Tábor
Odbor životního prostředí
Husovo náměstí 2938
390 02 Tábor

tel.: +420 381 486 480
mob.: +420 778 455 363
email.: jana.dankova@mutabor.cz
www.taborcz.eu
Takže zase nic odborného.


Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist