Kvůli mrazům uhynuly v Mongolsku tuto zimu již dva miliony hospodářských zvířat
Vnitrozemská asijská země je na mrazivé počasí v období mezi prosincem a březnem zvyklá, teploty na některých místech pravidelně klesají až k minus 50 stupňům Celsia, píše AFP. Podle OSN je ale letošní rok ohledně mrazů a sněhových srážek mimořádný. Země tak vydatné sněžení nezažila od roku 1975.
Do dnešního dne podlehlo hladu a vyčerpání 2,1 milionu kusů hospodářských zvířat, řekl Gantulga Bacajchan z mongolského ministerstva zemědělství. Ke konci roku 2023 mělo Mongolsko podle oficiálních statistik 64,7 milionu kusů dobytka, včetně ovcí, koz, koní a krav.
Extrémní mrazy zasáhly Mongolsko za posledních deset let šestkrát, přičemž během zimy 2022 až 2023 uhynulo 4,4 milionu kusů hospodářských zvířat. V průběhu vůbec nejhorší zimy v letech 2010 až 2011 ztratili pastevci více než deset milionů zvířat.
Pastevci upozornili, že letošním mrazům předcházelo období letního sucha, takže si zvířata nevytvořila dostatek tukových zásob, aby drsnou zimu přežila.
"Zima začala hustým sněžením, pak najednou teplota vzduchu stoupla a sníh začal tát. Následně teploty znovu klesly a tající sníh se změnil v led," popsal podmínky agentuře AFP pastevec Tüvšinbajar Bjambá. Podle něj hospodářská zvířata mají problémy led prolomit a dostat se k trávě pod ním. Pastevci jsou tudíž nuceni půjčovat si peníze a krmivo kupovat.
Mongolsko patří k nejřidčeji obydleným zemím na světě a jedna třetina z jeho 3,3 milionu obyvatel žije kočovným způsobem života.
Přečtěte si také |
Intersucho: Nasycení půdy je na většině míst ČR nad 90 procenty, menší je na jihuExtrémní mráz podle OSN postihuje nyní 70 procent rozlohy Mongolska, zatímco ve stejné době roku 2023 to bylo 17 procent, píše AFP. Vláda slíbila pastevcům pomoc a zahájila iniciativu s cílem dostat seno ke stádům, která odřízl sníh od okolí.
reklama