Kvůli plastům představují povodně větší riziko pro miliony nejchudších lidí
Výzkumníci z ekologické konzultantské skupiny Resource Futures a mezinárodní křesťanské charity Tearfund zjistili, že komunity v Kamerunu, Nigérii, Konžské demokratické republice, Ghaně, Bangladéši a Indonésii v posledních letech zažily vážnější záplavy kvůli plastovým odpadům blokujícím systémy kanalizace. V těchto komunitách byl plastový odpad faktorem násobícím riziko povodní.
K identifikaci nejohroženějších osob využili výzkumníci studii o povodňovém riziku a chudobě, kterou v roce 2022 publikoval tým vedený Junem Rentschlerem a která identifikovala 1,8 miliardy lidí ve 188 zemích světa s vysokým rizikem postižení povodní.
Svou analýzu poté zúžili pouze na země s nízkými a středními příjmy, které mají nedostatečné odvodnění měst, nakládání s pevným odpadem a nedostačující kanalizaci.
Aby se zaměřili na obyvatelstvo nejvíce ohrožené plasty, které zhoršují riziko povodní, vyloučili také země, které sice dostatečně nezpracovávají odpad, ale jeho množství je menší než jeden kilogram na osobu za rok. Speciální pozornost věnovali městským chudinským čtvrtím a slumům.
"Po celém světě od Brazílie po Kongo, od Malawi po Bangladéš jsme svědky toho, jak plastové odpady zhoršují povodně. Bez rozhodné akce se tento problém jen zhorší," řekl Rich Gower z charity Tearfund.
Množství plastového odpadu se během posledního desetiletí zdvojnásobilo a odhaduje se, že do roku 2060 se ztrojnásobí. Na celém světě se ho recykluje jen devět procent.
reklama