Lemuří samice porodila v olomoucké zoo trojčata, nebývá to běžné
Lemuří matka v olomoucké zoo porodila dva samečky a jednu samičku. "Odchov trojčat nebývá příliš běžný. I náš současný pár odchovává tři mláďata poprvé. Všem se daří výborně a zaznamenáváme hmotnostní přírůstky. Ve výběhu jsou společně s rodiči a sourozencem z roku 2023," uvedla zooložka Jitka Vokurková. Olomoucká zahrada chová lemury druhu vari černobílý od roku 1990 a na svět v ní od té doby přišlo 42 mláďat.
Ve volné přírodě obývá vari černobílý pouze ostrov Madagaskar. Většině madagaskarských poloopic ale kvůli kácení deštných pralesů ubývá životní prostor a ocitly se kvůli tomu na prahu vyhynutí. "Stávají se nejohroženější skupinou primátů na světě," podotkla Gronská.
Kriticky ohrožený lemur vari patří mezi největší lemury. Ze všech lemurů je podle Gronské nejvíce plodožravý, současně je velmi důležitým roznašečem semen po pralese, čímž zajišťuje jeho obnovu. Přenáší také pyl z květů národního stromu Madagaskaru - ravenaly madagaskarské. Zbytek jeho potravy tvoří listy, nektar, semena i houby.
Lemur vari černobílý se pohybuje převážně v korunách stromů a je jediným primátem, který si kvůli rozmnožování staví hnízda. "V těch ponechává mláďata, která první dva týdny hlídají oba rodiče. Někdy rodí svá mláďata i více samic do jednoho hnízda. Při přesunu je přenáší v zubech jako kočka," uvedla Gronská.
Olomoucká zoo patří k nejvyhledávanějším turistickým cílům v Olomouckém kraji. Na ploše 42 hektarů chová 1828 zvířat v 387 druzích. Návštěvnost zoo v posledních letech roste. Jejími branami loni prošlo 381.818 návštěvníků, meziročně jich bylo o 14.107 více. Byla to nejvyšší návštěvnost za posledních 25 let. Zřizovatelem zoologické zahrady je olomoucký magistrát, který dotuje její provoz. Zahrada si vlastními aktivitami vydělá zhruba polovinu částky potřebné na provoz.
reklama