https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/lesy-na-liberecku-by-letos-melo-obohatit-70.000-buku-dubu-ci-jedli?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Lesy na Liberecku by letos mělo obohatit 70 000 buků, dubů či jedlí

2.7.2022 00:13 (ČTK)
Nadace od svého vzniku v roce 1993 podporuje v libereckém a jabloneckém regionu vytváření druhově rozmanitých lesů. Ilustrační foto
Nadace od svého vzniku v roce 1993 podporuje v libereckém a jabloneckém regionu vytváření druhově rozmanitých lesů. Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Lesy na Liberecku by letos mělo obohatit 70 000 buků, dubů či jedlí. Jde o pokračování dlouholetého projektu Nadace Ivana Dejmala, jehož cílem je zvýšit druhovou rozmanitost místních lesů. Od roku 2015 bylo vysazeno v regionu přes 254 000 stromků. Projekt se letos týká 12 vlastníků lesů, převážně obcí a farností, informoval ředitel nadace Ondřej Petrovský.
reklama

 

"Zvyšování biodiverzity a výsadba druhově rozmanitých lesů patří v posledních letech společně s nápravou přirozeného vodního režimu k našim prioritám," uvedl Petrovský.

V předchozích letech nadace díky dárcům přispěla na výsadbu stromů v tomto projektu přes 3,7 milionu korun a letos potřebuje dalších 1,7 milionu. Zatím sehnala zhruba polovinu. "Věřím, že se stejně jako v minulých letech podaří sehnat i zbývající prostředky,“ dodal Petrovský.

Nadace od svého vzniku v roce 1993 podporuje v libereckém a jabloneckém regionu vytváření druhově rozmanitých lesů. "Jsou nezbytné pro dlouhodobě stabilnější, přirozenější a zdravější lesy, které zároveň zvyšují retenci vody v krajině. Spojili jsme se s odborným lesním hospodářem Janem Dudou, který se stará o obecní, církevní i soukromé lesy v okolí Liberce a hospodaří v nich nepasečným způsobem s cílem vnést do porostů vyšší zastoupení jedlí a listnatých stromů," uvedl Petrovský. V letošním ročníku projektu podle něj již vytipovali pozemky pro výsadbu a bude potřeba nejprve postavit oplocenky, které budou chránit jedle a duby před poškozením zvěří. Se sázením stromků se počítá na podzim a nutné bude se o ně starat i v dalších letech, například formou ožínání, nátěry repelenty či opravou oplocenek.


reklama

BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

reklama

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.

Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů

TOPlist TOPlist