https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/bude-v-nasich-lesich-castejsi-douglaska-tisolista-vedci-sledovali-jeji-rust-ve-smesi-s-borovici-lesni
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Bude v našich lesích častější douglaska tisolistá? Vědci sledovali její růst ve směsi s borovicí lesní

19.7.2024 01:53 | PRAHA (Ekolist.cz)
Zdroj | VÚLHM
V posledních letech se lesy v České republice potýkají s rozsáhlými kalamitami v převážně smrkových a borových porostech. Vzhledem ke scénářům vývoje klimatu musíme hledat i mezi introdukovanými druhy možnou částečnou náhradu za ustupující hospodářské dřeviny. Za jednu z perspektivních dřevin ve středoevropských podmínkách je považována douglaska tisolistá, jejíž zastoupení v našich lesích by se ze stávajících asi 0,2 % mohlo do budoucna zvýšit až na úroveň pěti procent, ve střednědobém horizontu však není příliš reálné dosáhnout zastoupení přes dvě procenta.
 
Douglaska vykazuje poměrně širokou ekologickou amplitudu a je obecně považována za relativně odolnou vůči suchu, ačkoli její růst je suchem rovněž negativně ovlivňován. Na široké řadě stanovišť předčí svou objemovou produkcí naše domácí hospodářské dřeviny a poskytuje velmi kvalitní dřevní surovinu.

Její vliv na biodiverzitu domácí podrostní flóry je malý až zanedbatelný, ačkoli její působení na faunu je méně probádané a spekuluje se o možném negativním vlivu na ornitofaunu. Douglaska také příznivěji ovlivňuje půdu v porovnání s domácími jehličnatými dřevinami, může ale také zvyšovat nitrifikaci.

Její invazivní potenciál je na širokém spektru stanovišť pravděpodobně malý až zanedbatelný, přesto je zapotřebí mu i do budoucna věnovat pozornost, především na živinově chudších stanovištích s rozvolněným porostním zápojem.

Zdroj | VÚLHM

Současným trendem lesního hospodářství je zakládání a pěstování druhově pestrých porostů, od nichž se předpokládá vyšší odolnost proti nepříznivému působení globální změny klimatu. Také douglasku je doporučováno pěstovat ve směsích, a zabránit tak monokulturnímu pěstování této introdukované dřeviny mimo jiné s cílem eliminovat její výrazný odběr živin při rychlém růstu.

Douglaska je však jen částečně stín tolerující dřevinou a hrozí nebezpečí, že na určitých stanovištích ve směsi s některými domácími v mládí rychleji rostoucími dřevinami bude předrůstána a bez adekvátních výchovných zásahů dojde ke zhoršování její kvality a vitality nebo dokonce k jejímu vymizení.

Pro ověření tohoto předpokladu vědci z Výzkumné stanice Opočno, VÚLHM, v. v. i., experimentálně vyhodnotili vliv výchovných zásahů na růstovou reakci a prosperitu douglaskových mlazin původem z přirozené obnovy na živinově i srážkově relativně chudých stanovištích. Vědci posuzovali vývoj v porostu s dominantním zastoupením douglasky a porostu, kde je douglaska ve směsi s borovicí lesní.

Získané výsledky publikovali v článku Růst douglasky tisolisté v mlazinách v závislosti na výchově a konkurenčním tlaku borovice lesní na živinově chudších stanovištích, který vyšel v časopise Zprávy lesnického výzkumu 1/2024.

Článek vznikl v rámci řešení grantového projektu NAZV QK22020045 „Potenciál geograficky nepůvodních druhů dřevin v lesním hospodářství ČR“.

Zdroj | VÚLHM

Z dosažených výsledků vědci formulovali tyto závěry:

V podmínkách živinově chudých stanovišť je douglaska v mladých porostech (mlaziny a nárosty) pod silným konkurenčním tlakem borovice, za kterou v této fázi růstově zaostává.

Pro vypěstování stabilních a kvalitních jedinců douglasky ve směsi s borovicí je na těchto stanovištích nezbytné provádět silné uvolňování kvalitních douglasek již od fáze nárostů a mlazin.

Bez tohoto uvolňování bude pravděpodobně docházet k masivní přirozené mortalitě douglasky s postupným převládáním borovice.

Vzhledem k nižší životaschopnosti douglasky v raných růstových fázích na těchto stanovištích vědci doporučují soustředit pěstební podporu jen na příměs nejkvalitnějších jedinců douglasky s perspektivou následného umělého vyvětvování a tvorby cenných sortimentů.

Uvolňování většího množství douglasek ve směsi s borovicí nese riziko současného rozvolnění borovice s následnou tvorbou obrostlíků.

Doporučenou a pěstebně jednodušší variantou při umělé obnově je tvorba skupinového smíšení.

Včasné výchovné zásahy jsou také klíčové pro vytvoření příznivého štíhlostního kvocientu cílových stromů.

Zásahy nedostatečné intenzity či zásahy opožděné vedou k rychlému přeštíhlení stromů, a tím k nízké stabilitě jednotlivých stromů i celých porostů.

Vzhledem k nízké konkurenceschopnosti douglasky v raných růstových fázích na chudých stanovištích lze konstatovat, že riziko jejího invazivního šíření je zde zanedbatelné.

Článek Růst douglasky tisolisté v mlazinách v závislosti na výchově a konkurenčním tlaku borovice lesní na živinově chudších stanovištích autorů Davida Duška a Jiřího Nováka, VÚLHM, v. v. i., Výzkumná stanice Opočno.


reklama

 
foto - Řezáč Jan
Jan Řezáč
Autor je pracovníkem Výzkumného ústavu lesního hospodářství a myslivosti.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (9)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Pe

Petr

19.7.2024 15:30
Douglaska je krásný strom. Jen roste zcela jinou rychlostí než jsme zvyklí, a tak ji ve směsi nebudeme umět uhlídat. Buď zůstane douglaska dole a nic z ní nebude, nebo naopak předroste vše, takže jí ve směsi nesmí být mnoho, aby zbyl prostor i pro další dřevinu (dřeviny). Douglaska má v pozdějším věku impozantní růst a objemy, tipuju dvojnásobek borovice.
A rozvolňování a obrůstání borovice bych se nebál, naopak bych byl pro rozvolňování borovice ve všech případech. Sice se sníží kvalita dřeva, zato ale násobně zvýší životaschopnost a odolnost borových porostů vůči všemu, včetně sucha. A to mi v současnosti, i vzhledem k odhadům počasí do budoucna, přijde důležitější. Přehoustlé pěstování borovice s přeštíhlenými jedinci je dnes už pasé, nemá žádný smysl a způsobuje v podstatě jen problémy a škody.
Odpovědět
DM

Dalibor Motl

19.7.2024 16:02 Reaguje na Petr
Dobrá směs do bukového nebo bukosmrkového stupně by mohla být Dg 15%, Bk 70% a zbylých 15% něco z dřevin Jvk, Lp, Jd, Sm, Md, Tř, Jl. Míchat Bo s Dg mi přijde provozně nepraktické. Na kyselých stanovištích nižších poloh bych se přidržel raději směsi Db + Bo nebo Bo+ Br a nerval tam Dg za každou cenu. ev. bych v takových podmínkách pěstoval douglasku v malých čistých skupinách a po vyvětvení třeba ve 30 letech pod ní nechal Lp a Hb aby kryly a zlepšovaly půdu.
Odpovědět
Pe

Petr

19.7.2024 16:27 Reaguje na Dalibor Motl
Zrovna ten dub s příměsi douglasky se mně osobně velmi líbí. Je to prostě hezké - nepravidelnost dubu a neobvyklá mohutnost douglasek.
Odpovědět
Pe

Petr

19.7.2024 19:08 Reaguje na Petr
V těchto letních horkých dnech douglasky úžasně voní.
Odpovědět
JB

Jakub Brenn

22.7.2024 10:13 Reaguje na Petr
mně se by se ojediněle líbila i s lípou, javorem a habrem. Její červenohnědý zbrázděný kmen vyčnívá jako stožář z porostu listnáčů...Ale určitě jsem pro opatrnost, použít jí jen lehce do směsí.
Odpovědět
VB

Venda Bobr

19.7.2024 19:52
Zdravím.S douglaskami spolupracuji téměř 30 let a došel jsem k odlišným závěrům. Úmrtnost sazenic do tří let od výsadby je 2kusy z 53. Později nic neuschlo. Rychlost růstu je v husté výsadbě téměř přesně dvojnásobná proti smrku na stejném stanovišti. Ten měl úmrtnost sazenic 10%. Rychlost růstu na průměru 100cm nad zemí je o 75%vyšší než onen smrk. Zatím se to zdálo výhodné, ale dřevo vzhledem k hustotě nedosahuje vlastností směru a není tedy použitelné jako stavební řezivo. Jediné využití je jako dekorační dřevo v interiéru. Vzhledem k jeho měkkosti (zhruba jak lípa )je nepoužitelná i na nábytek . Pokud počkáte ještě cca 30 let tak Vám ještě doplním zda by nebylo použitelné na stavbu srubů. Pár klád mám nechaných na povětrnosti bez kůry. Tak vydržte. Uvidíme co brouci, mravenci, houby v našich krajích dovedou. (Americké výsledky jsou zcela irelevantní). Na závěr přidám jedno méně podložené tvrzení. Jen deset douglasek bylo zakráceno ve výškách 150 -200 cm nad zemí(vánoční stromky). Devět z nich zvedlo horní větev , vytvořilo nový symetrický vrch . V porostu jsou tak 7 let zpožděny. Tato vlastnost by mohla zajímat výrobce štěpky i výrobce vánočních stromků, protože z jedné sazenice mají dvě sklizně. Možná i víc, ale to jsem ještě nezkusil.
Shrnutí : bacha na sázení douglasek možná to je v našich podmínkách jen palivo.
Odpovědět
MK

Marek Kovář

22.7.2024 11:25 Reaguje na Venda Bobr
Měl jsem před mnoha lety možnost získat několik kmenů starých stromů douglasky, které jsem nechal pořezat na prkna a fošny.
Podle mých zkušeností dřevo douglasky ze starých silných kmenů předčí v mnoha ohledech smrk, spíše bych řekl, že se blíží k modřínu. Letní část letokruhů je opravdu dost měkká, ale naopak zimní část je výrazně tvrdá a dodává dřevu značnou pevnost. Řezivo bylo uskladněno cca 20 let volně na vzduchu přikryté plechem. Prakticky se nevyskytlo žádné napadení houbami a jen minimálně, řekl bych „omylem“ v jednom prkně dřevokazným hmyzem.
Jen zdůrazňuji, že se jednalo a staré silné oddenky. Mladší kmeny mají opravdu dřevo řídké a relativně měkké.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

24.7.2024 05:35 Reaguje na Marek Kovář
To je běžné u hodně dřevin.
Odpovědět
mara polasek

mara polasek

23.7.2024 22:40
me zkusenosti s douglaskou. neoplocena sazenice 70% skod okus zajicem. neoplocene odrostky miluji srnci na vytloukani parozi. co se tyka dreva rok a pul pokacene kmeny lezely volne v trave a pri porezu zadne poskozeni zmyzem ani houbou. zaver pri radne ochrane zakladanych porostu bych videl velky potencial ve smesi s habrem, lipou a brizou. drevo kresbou pryskyricnatosti opravdu pripomina modrin. mam par pokusu s latkami jadroveho dreva zabiteho bez osetreni do zeme .... tak uvidime za 2 roky
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist