Letošní Klimakemp se bude konat v okolí Chvaletic na Pardubicku
"Budou to striktně nenásilné a bezpečné blokády, akce občanské neposlušnosti. Jejich cílem není ničit majetek nebo způsobit jakékoliv nebezpečné situace. Podobu zatím nebudu říkat," uvedla Volfová.
Organizátoři zatím tají i místo konání Klimakempu, oznámí je zhruba s týdenním předstihem. Důvodem je podle Josefa Patočky z hnutí Limity jsme my obava, že by se úřady mohly snažit akci narušit. Minulý rok policie poslala obcím na Přeloučsku varování před ekologickými aktivisty, kteří by tam mohli Klimakemp uspořádat, později se omluvila za nevhodné formulace. Pořadatelé nechtějí vystavit nátlaku majitele pozemků, které si pro akci plánují pronajmout.
Patočka očekává, že na Klimakemp přijede několik set lidí, a to i ze zahraničí. Na pořádání se bude podílet 60 až 80 aktivistů z několika organizací. Kemp se bude společně stavět od 27. června, 30. června začne první přednáška z Letní školy klimatické spravedlnosti, pokračovat bude do 3. července. Na programu akce budou nejrůznější diskuse, workshopy, přednášky a vzdělávací akce, ale i protesty. Demonstrace je naplánována na 5. července.
Hnutí Limity jsme my pořádalo Klimakemp také loni na Mostecku. Někteří účastníci protestního pochodu tehdy nečekaně vnikli do lomu Bílina. Pokuty za vniknutí do lomu uložil Báňský úřad a za přestupky litvínovský městský úřad. Severočeské doly budou vymáhat soudní cestou škodu, kterou podle těžařů aktivisté způsobili. Škodu vyčíslili na 661.473 korun.
reklama