https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/letosni-vyvoj-ozonove-diry-nad-antarktidou-je-v-prumernych-hodnotach
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Letošní vývoj ozonové díry nad Antarktidou je v průměrných hodnotách

16.9.2022 17:37 (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | NASA / NASA
Ozonová díra nad jižním pólem se od konce srpna zvětšuje a je větší než Antarktida. Zjištěné údaje ale odpovídají průměrným hodnotám v tomto ročním období, informovali vědci z evropské služby pro sledování atmosféry Copernicus (CAMS).
 

Ozonová díra se začíná tvořit během jara na jižní polokouli od srpna do října a obvykle dosahuje maxima mezi polovinou září a polovinou října. Nad Antarktidou se vytváří v důsledku specifických meteorologických a chemických podmínek, které v této oblasti panují.

Vědci z CAMS pozorně sledují vývoj ozonové díry od konce srpna, tedy od začátku jara na jižní polokouli. Údaje ze systému CAMS ukazují, že parametry, které se obvykle používají ke sledování vývoje ozonové díry, se od začátku září pohybují v průměrném rozmezí ve srovnání s posledními čtyřmi desetiletími. Vědci budou její vývoj pozorně sledovat, protože v letech 2020 a 2021 byly ozonové vrstvy velmi rozsáhlé a mimořádně trvalé.

"Ozonová díra v Antarktidě v roce 2022 začala vznikat koncem srpna a zatím se vyvíjí podobně jako v minulém desetiletí, pokud jde o plochu, minimální celkový sloupec, hmotnostní deficit a minimální teplotu," řekl Vincent-Henri Peuch, ředitel služby pro monitorování atmosféry programu Copernicus.

"Podle našich údajů ze začátku září se velikost ozonové díry pohybuje v průměrném rozmezí. V následujících týdnech ji však budeme velmi pozorně sledovat, protože ozonové díry v letech 2020 a 2021 začaly být výjimečné až později," dodal.

Na dnešek připadá Mezinárodní den OSN za ochranu ozonové vrstvy. Vědci při této příležitosti zdůrazňují, jak Montrealský protokol a jeho následné dodatky pomohly snížit dopad lidské činnosti na zranitelnou ozonovou vrstvu. Cílem Montrealského protokolu, který byl podepsán v roce 1987, bylo zastavit výrobu látek škodících ozonu, jako jsou například freony.

Ozonová vrstva chrání Zemi před rakovinotvorným ultrafialovým zářením ze Slunce. Díra v ní se nad Antarktidou se vytváří každoročně. Vědci ale doufají, že by mohla díky omezení škodlivých látek v nadcházejících desetiletích zcela zmizet.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

va

vaber

19.9.2022 09:51
nedávno jsem četl starý National Geographic z roku 1990, který se zabýval také ozonovou dírou a výzkumem vlivu ultrafialového záření na fytoplankton a celý potravinový řetězec od fytoplanktonu až po velryby,
scénář mohl být i vyhynutí mnoha živočichů v důsledku zničení fytoplanktonu ultrafialovým zářením,
ovšem článek upozorňoval ,že výzkum je na počátku,
co se vyzkoumalo,jaká je pravda a jak si vedou živočichové dnes, po 30letech ,nevím
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist