Letošní vývoj ozonové díry nad Antarktidou je v průměrných hodnotách
Ozonová díra se začíná tvořit během jara na jižní polokouli od srpna do října a obvykle dosahuje maxima mezi polovinou září a polovinou října. Nad Antarktidou se vytváří v důsledku specifických meteorologických a chemických podmínek, které v této oblasti panují.
Vědci z CAMS pozorně sledují vývoj ozonové díry od konce srpna, tedy od začátku jara na jižní polokouli. Údaje ze systému CAMS ukazují, že parametry, které se obvykle používají ke sledování vývoje ozonové díry, se od začátku září pohybují v průměrném rozmezí ve srovnání s posledními čtyřmi desetiletími. Vědci budou její vývoj pozorně sledovat, protože v letech 2020 a 2021 byly ozonové vrstvy velmi rozsáhlé a mimořádně trvalé.
"Ozonová díra v Antarktidě v roce 2022 začala vznikat koncem srpna a zatím se vyvíjí podobně jako v minulém desetiletí, pokud jde o plochu, minimální celkový sloupec, hmotnostní deficit a minimální teplotu," řekl Vincent-Henri Peuch, ředitel služby pro monitorování atmosféry programu Copernicus.
"Podle našich údajů ze začátku září se velikost ozonové díry pohybuje v průměrném rozmezí. V následujících týdnech ji však budeme velmi pozorně sledovat, protože ozonové díry v letech 2020 a 2021 začaly být výjimečné až později," dodal.
Na dnešek připadá Mezinárodní den OSN za ochranu ozonové vrstvy. Vědci při této příležitosti zdůrazňují, jak Montrealský protokol a jeho následné dodatky pomohly snížit dopad lidské činnosti na zranitelnou ozonovou vrstvu. Cílem Montrealského protokolu, který byl podepsán v roce 1987, bylo zastavit výrobu látek škodících ozonu, jako jsou například freony.
Ozonová vrstva chrání Zemi před rakovinotvorným ultrafialovým zářením ze Slunce. Díra v ní se nad Antarktidou se vytváří každoročně. Vědci ale doufají, že by mohla díky omezení škodlivých látek v nadcházejících desetiletích zcela zmizet.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (1)
vaber
19.9.2022 09:51scénář mohl být i vyhynutí mnoha živočichů v důsledku zničení fytoplanktonu ultrafialovým zářením,
ovšem článek upozorňoval ,že výzkum je na počátku,
co se vyzkoumalo,jaká je pravda a jak si vedou živočichové dnes, po 30letech ,nevím