https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/liberecky-kraj-a-ekologove-zadaji-vyssi-pokuty-za-ilegalni-tezbu-v-dole-turow
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Liberecký kraj a ochránci přírody žádají vyšší pokuty za ilegální těžbu v dole Turów

3.12.2021 01:53 | PRAHA (ČTK)
Liberecký kraj žádá vyšší pokuty za ilegální těžbu uhlí v polském dole Turów u hranice s Českem a projednávání na plénu Evropského parlamentu. ČTK o tom informovala mluvčí kraje Andrea Fulková. Podle vedení kraje se situace nezměnila, dopady činnosti polského dolu na české území jsou prokazatelné a dvouletá jednání s Polskem o dohodě, která bude dlouhodobě a účinně chránit české obyvatele a území před negativními vlivy těžby, jsou neúspěšná.
 

Petiční výbor Evropského parlamentu znovu jednal o petici proti plánovanému rozšiřování dolu. "Petiční výbor jsem jménem Libereckého kraje požádal o apel na Soudní dvůr Evropské unie ve smyslu zvýšení finanční sankce, která by byla funkční a jejíž výše by konečně přiměla polskou stranu jednat. Účelem finančního postihu je vymoci předchozí nedodržené předběžné opatření a aktuální sankce v tomto selhává. A chtěli bychom, aby byla petice projednána na plénu Evropského parlamentu," řekl krajský radní pro životní prostředí Václav Židek (Piráti), který se jednání zúčastnil online.

Petici za záchranu pitné vody v česko-polsko-německém pohraničí a proti plánovanému rozšíření dolu podepsalo přes 13 000 lidí nejen z Libereckého kraje. Podpisy pod ní jsou z celé České republiky, ale také z Německa a Polska. Při jednání petičního výboru ji podle Hrábka podpořili také europoslanci Martin Hojsík (Progresívne Slovensko) a Mikuláš Peksa (Piráti), a také Evropská komise, podle níž není možné uvolnit pro region kolem dolu Turów peníze z fondu spravedlivé transformace na odchod od uhlí.

Hnědouhelný důl Turów u hranice s Českem zásobuje uhlím hlavně sousední elektrárnu a skupina PGE chce důl postupně rozšířit na 30 kilometrů čtverečních podél silnice z Žitavy do Bogatyně. Poláci plánují těžit až do hloubky 330 metrů pod úrovní okolního terénu. Rozšíření těžby loni Polsko povolilo bez ohledu na námitky sousedů. Obyvatelé z pohraničí se obávají hlavně ztráty pitné vody, ale také zvýšení hluku a prašnosti. Už dnes voda v oblasti mizí, což potvrzují měření České geologické služby.

Česko se kvůli těžbě obrátilo na Soudní dvůr Evropské unie, který v květnu nařídil Polsku předběžným opatřením zastavit práce. Protože Varšava se odmítla podřídit a práce v dole dál běží, vyměřil soud Polsku pokutu půl milionu eur (12,6 milionu korun) denně. Polská vláda odmítá přerušení těžby, protože by to podle ní negativně dopadlo na energetickou bezpečnost země, neplatí ani nařízené sankce. Negativní vlivy těžby na českém území Polsko dlouhodobě odmítá.

“Polsko stále ignoruje negativní dopady dolu Turów i rozhodnutí Soudního dvoru EU. Sankce vyměřené soudem již činí přes 900 milionů korun. Doufáme, že Petiční výbor Evropského parlamentu projedná petici znovu v blízké budoucnosti a vyzve Soudní dvůr Evropské unie k navýšení sankcí za nedodržování rozhodnutí soudu. Kauza Turów je podle nás už natolik důležitá pro celé fungování Evropské unie a jejích základních hodnot, že by se jí měl na svém zasedání věnovat celý Evropský parlament. Nová vláda by měla usilovat o to, aby se těžba omezila a nepřibližovala k českým hranicím, a urgentně požádat o zvýšení sankcí pro Polsko, které ignoruje rozhodnutí evropského soudu," řekla koordinátorka uhelné kampaně Greenpeace Nikol Krejčová.


reklama

 
Leona Vacková
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (7)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jaroslav Řezáč

3.12.2021 08:21
sousloví nelegální těžba bych rozporoval. Žádné tresty nepomohou, jen se utvrdí Polsko ve svém " boji" to nedává smysl. Mezivládní jednání má hledat střední cestu ne prohloubit krizi. Stěžujeme si na Turow ale přitom děláme, že Turow je jen věcí Polska.
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

3.12.2021 15:02 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Takže, když vás někdo chce zabít, tak se s ním budete chtít domluvit na střední cestě? Aby vás jen trochu zmrzačil?

Já bych rozporoval vaše IQ....
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

3.12.2021 15:51 Reaguje na Lukáš Kašpárek
možná máte smysl pro drama ale mezinárodní spor se může hledat i poněkud více vstřícněji, i když náhrady jsou oprávněné....považoval bych za slušné jednání nabídnout Polsku naše " jaderné" zkušenosti a vývoj. Pokud se odstoupí od řešení emocí, zjistíte, že je možné i společně jednat v rámci bezemisní energetiky...to, že zastavit elektrárnu ze dne na den nejde ví asi každý a přesto je to vyžadováno. Tyhle projekty jedou setrvačností a pokud vystavíte stopku, tak jí stejně nikdo respektovat nebude. V rámci sousedských vztahů není možné se zaměřovat jen na restrikce. Podstatou by také mělo být zkrácení životnosti dolu Turow ale je potřeba v tom sporu zajistit oběma stranám důstojnost.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

3.12.2021 20:20 Reaguje na Jaroslav Řezáč
V rámci sousedských vztahů nás mají pšonci min v tomto konkrétním případě úplně na háku.

Jde jen o to, zda bude ochotna být EU za blbce a trpět, že Polsko na nějaká rozhodnutí kašle.

Beru, že pro vás je nej se dohodnout a najít kompromis a podobně a nic proti. A v tomto případě to už dávno nejde, to se už zkoušelo. Léta.
Odpovědět
sv

3.12.2021 22:13 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Snaha ČR jednat se táhne roky - polská odezva po ty roky byla 0.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

3.12.2021 15:57 Reaguje na Lukáš Kašpárek
nejde o to někoho trestat ale hledat příležitosti a pokud se bude spolupracovat na bezemisnosti a bezpečnosti jádra či jiných projektech se sníženým obsahem CO2 bylo by to určitě lepší...
Odpovědět
sv

3.12.2021 22:17 Reaguje na Jaroslav Řezáč
"Spolupráce" by jistě byla lepší, ale to by poláci pod pojmem spolupráce museli vidět něco jiného, že "vy nám něco dáte a my pak stejně budeme plundrovat bez ohledu na sousedy a jen v televizi nebudeme hysterčit jak na nás všichni útočí."
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist