Lidé mohou v soutěži vybrat nejlepší projekt adaptace na změnu klimatu
Do soutěže se letos podle Martina Andera z Nadace Partnerství přihlásilo 67 projektů, meziročně o 34 méně, které nominovali jejich investoři a projektanti nebo zástupci veřejnosti. Do finále soutěže postoupilo 18 projektů, které pracují s adaptačními opatřeními na změnu klimatu. Soutěžit budou v hlavních kategoriích Volná krajina, Zastavěné území, Náš domov a Pracovní prostředí. Uděleny budou rovněž speciální ocenění pro projekty na území Prahy, českého a rakouského příhraničí. Vítěze těchto kategorií bude vybírat odborná porota složená zvláště z architektů, urbanistů a krajinářů.
Nejzdařilejší projekt bude letos moci zvolit i veřejnost. Na základě výsledků on-line hlasování na webu soutěže bude udělena Cena sympatie veřejnosti. Do 15. října mohou zájemci podpořit dva podle finálové projekty, které byly realizované na území Česka, a jeden projekt v rakouském příhraničí.
Porota a veřejnost bude nejlepší projekty volit mimo jiné mezi obnovou rašeliniště u Soběslavi v Jihočeském kraji, revitalizací mokřadů v Sedmihorkách v Libereckém kraji, výstavbami či přestavbami nízkoenergetických budov nebo vznikem nového lesoparku v jihomoravských Židlochovicích.
Mezi finalisty soutěže jsou letos čtyři pražské projekty. Ty se utkají o vítězství v hlavních kategoriích a mezi sebou rovněž o Cenu Prahy. Toto ocenění tak letos může obdržet stavba radnice městské části Praha 12 s fotovoltaickou elektrárnou na střeše a retenční nádrží na dešťovou vodu, přestavba budovy pražské střední školy v Českobrodské ulici na udržitelnou, úprava Čelakovského sadů nebo soukromý projekt výstavby obytného domu Sakura v pražských Košířích. Cenu Prahy za rok 2021 získala dvanáctá pražská městská část za projekt udržitelného hospodaření na svých zemědělských pozemcích. Radnice některé z 12 hektarů pozemků propachtovala s novou podmínkou šetrného hospodaření a o zbylé se stará sama za účasti občanů. Díky tomu byl mimo jiné vysazený komunitní sad a vznikly louky a aleje.
Soutěž Adapterra Awards navazuje na soutěž Adaptační opatření roku, kterou v roce 2015 uspořádala Integra Consulting. První ročník soutěže se uskutečnil v roce 2019 a zapojilo se do něj 24 projektů.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (8)
Marcela Jezberová
1.8.2022 16:35Karel Zvářal
1.8.2022 16:48 Reaguje na Marcela JezberováJaroslav Řezáč
2.8.2022 08:51 Reaguje na Marcela JezberováPavel Hanzl
1.8.2022 19:45Dnes by bylo řešením začít osídlovat Sibiř, Švédsko, Kanadu a chystat si Grónsko a Antarktidu. Tam je šance přežít možná i rok 2100. A intenzivně hledat planetu, která by se dala osídlit do dalších třeba 50 let. 2200 na Zeměkouli už asi nedá vůbec nikdo.
smějící se bestie
1.8.2022 19:50 Reaguje na Pavel HanzlSebou maximálně - sirky.
vaber
2.8.2022 08:30trošku pomatený pohled na to, co je to adaptace,
já bych chápal adaptaci jako nový způsob života ,třeba na poušti při teplotách nad 40°C,
v tom nám nějak pomůže rašeliniště, když vyschne za měsíc,
změna klimatu znamená,že se změní klima a my v něm přežijeme nebo ne ,ale rašeliništi a tůňkami tuto změnu nezastavíme,
prostě místa na kterých se na planetě nedá žít, jsou a budou a je otázka ,zdali budou místa na kterých se bude moci žít,
že by člověk změnil poušť na zelené území nebo dokázal snížit teploty v místech kde jsou hodně vysoko, o tom nemůže být řeč,
jsme stále jen hříčkou přírody
Jaroslav Řezáč
2.8.2022 08:59 Reaguje na vaberPavel Hanzl
2.8.2022 16:28 Reaguje na Jaroslav ŘezáčTen Cux před 60. milióny let vyhubil dinosaury zcela nekompromisně a to byl proti tomu, co nás čeká, přímo čajíček.