https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/lidstvo-od-vcerejska-zije-na-ekologicky-dluh-tvrdi-iniciativa
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Lidstvo od včerejška žije na ekologický dluh, tvrdí iniciativa

29.7.2022 11:03 | PAŘÍŽ (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Lidstvo od včerejškad žije na ekologický dluh a spotřebovalo všechny přírodní zdroje, které životní prostředí stačí obnovit během jednoho roku. Údaj zveřejnila ekologická iniciativa Earth Overshoot Day, která se zabývá výpočty dopadu lidských aktivit na životní prostředí. S výjimkou roku 2020 přichází den, kdy lidstvo vyčerpá zdroje, které Země stačí regenerovat během jednoho roku, čím dál dříve, uvedla stanice France24. Údaj se také velmi liší mezi jednotlivými zeměmi.
 

"Od 1. ledna do 28. července lidstvo využilo z přírody tolik (zdrojů), kolik jich dokáže planeta obnovit během jednoho roku," uvedl šéf organizace Global Footprint Network Mathis Wackernage. Výpočet se zakládá na údajích OSN, které jsou ale zveřejňovány s jistým časovým odstupem. Iniciativa je proto aktualizuje na základě pozorovaných trendů.

Podle jejich výpočtů se ekologická stopa lidstva meziročně letos zvýšila o 1,2 procenta, zatímco schopnost životního prostředí generovat nové zdroje stoupla meziročně o 0,4 procenta. Ve srovnání s rokem 2021 tak datum, kdy se zdroje vyčerpaly, nastalo o dva dny dříve. Podle organizace jde o setrvalý trend. Například v roce 2002 lidstvo začalo žít na ekologický dluh až 21. září. Jedinou výjimkou v poslední době byl rok 2020, kdy spotřeba zdrojů výrazně klesla kvůli pandemii covidu-19.

Podle organizátorů má velký dopad na spotřebu přírodních zdrojů zemědělství a chov hospodářských zvířat. "Více než polovina biologické kapacity planety jde na výživu lidstva," tvrdí iniciativa. Snížení spotřeby masa o polovinu by tak například oddálilo datum, kdy se lidstvo dostává do ekologického deficitu, o 17 dní, a snížení plýtvání jídlem by datum oddálilo o 13 dní.

Údaj se také velmi liší mezi jednotlivými zeměmi. Největší nároky na přírodní zdroje mají Katar a Lucembursko, které spotřebovaly své roční přírodní zdroje již v únoru. Některé země na ekologický dluh vůbec nežijí a například Indonésie, Ekvádor či Jamajka se dostávají do schodku až v posledním měsíci roku. V případě České republiky a také Norska a Nizozemska se tak stalo 12. dubna.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (5)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Anyr

Anyr

29.7.2022 12:53
Češi až od dubna? Pche. A já myslel, že tak od půlky ledna. :D
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

29.7.2022 18:54 Reaguje na Anyr
Naprostá nepravda, která zaměňuje příčinu a důsledek. Lidé přetěžovali přírodu vždy, když neměli dostatečnou efektivitu využití zdrojů.
Když bylo lovců sběračů cca 100 tisíc, přetížili zdroje a vybili skoro všechny velké savce.
Primitivní zemědělci vybili skoro všechny střední savce jako tury, koně... a stejně se zabíjeli kvůli zdrojům.
Pokud bude výroba dostatečně efektivní, budou peníze na zastavení přemnožování, ochranu přírody atd.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

29.7.2022 13:01
Tak pokud jsme na tom jako Norové, tak bych to rozhodně brala jako velmi dobrou zprávu:-))).

A vo Kataru bych byl raději zticha, nebo budeme v zimě fakt klepat kosu:-))).
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

29.7.2022 13:31
Nevíte náhodou, odkud je ta ekologická organizace? Abychom si učinili představu, odkdy žijí na dluh oni.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

29.7.2022 20:45 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
1*
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist