Medvěda v Beskydech nakonec našli. Prozradily ho stopy na sněhu
Dobrovolníci díky pátrání objevili také srst zvířete zachycenou na větvičce stromu. Pokud se mezi chlupy najdou i ty s „kořínkem“, bude možné provést i analýzu DNA tohoto jedince. Vzorek by mohl posloužit pro srovnání s dalšími medvědími vzorky nalezenými u nás či v navazujících pohořích na Slovensku. Díky tomu by se mohlo zjistit odkud medvědi do České republiky přicházejí nebo jaké jsou mezi nimi příbuzenské vazby.
„Zatím se můžeme jen dohadovat o tom, zda stopy nalezené ve zmíněných pohořích patří stejnému jedinci, který prošel migračně významným územím jablunkovské brázd nebo jde o dva různé medvědy,“ říká Leona Machalová z Hnutí Duha. Ve Slezských Beskydech totiž zatím nebyl nalezena ani srst ani dostatečně čerstvý trus, ze kterého by bylo možné získat vzorek DNA.
Březnové mapování Agentury ochrany a přírody (AOPK) přitom výskyt medvěda, stejně jako v loňském roce, neprokázal. Podle AOPK jde o trvající trend - počty velkých šelem v Beskydech se snižují. Podle hrubého odhadu ochránců přírody žije v tomto pohoří nyní kolem 10 rysů a 5 vlků.
Medvědi se v Beskydech objevují od 70. let 20. století. Navzdory obavám mnoha lidí z nebezpečnosti těchto velkých šelem se jedná o plachá zvířata, která se lidem vyhýbají, mají-li možnost. Podle Hnutí Duha není z Beskyd znám žádný případ napadení člověka. Největší škody na hospodářských zvířatech v Beskydech způsobil medvěd, který se v roce 2000 pohyboval na Vsetínsku (známý jako Míša z Brodské). Zvíře bylo následně odchyceno, podle názorů odborníků se nejspíš jednalo o medvěda uprchlého nebo vypuštěného ze zajetí.
Stejně jako další velké šelmy také medvědy ohrožuje pytláctví a vzrůstající neprostupnost krajiny. Na rozdíl od rysa nebo vlka jsou medvědi více ovlivňováni kvalitou prostředí – potřebují druhově pestré a členité lesy, kde najdou dostatek potravy – lesní plody, bukvice nebo hmyz v trouchnivějících kmenech. Vzhledem k tomu, že většina beskydských lesů byla přeměněna na druhově chudé smrkové monokultury, je nezbytné zachovat propojení se slovenskými horami.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
krásná stopa - 21. 4. 2012 - AlešJako kdyby jí někdo udělal umělě.... |