Mendelova univerzita chce posílit odolnost venkova proti klimatické změně
Vědci označují za klíčovou schopnost venkova rychle a adekvátně reagovat na negativní dopady a projevy, které s sebou klimatická změna přináší. Prostor postrádající tuto schopnost považují za zranitelný. "Obec, která v minulosti zatravnila pozemky náchylné k vodní erozi půdy, obnovila polní cesty s větrolamy a vybudovala místa, kde se zadržuje voda v krajině, je vůči negativním projevům postupující klimatické změny mnohem méně zranitelná než ta, která takto připravená není. Na případné vydatné srážky či sucho je tak lépe připravena a má možnosti negativní dopady jimi vyvolané minimalizovat," uvedl Ondřej Konečný z univerzitního ústavu regionálního rozvoje.
Oproti zahraničí mají české obce podle vědců velkou výhodu, protože často na svém katastru vlastní značnou část zemědělské půdy, a tedy potenciálně mohou určovat, jak se na ní bude hospodařit. "Samozřejmě jen málo obcí na své vlastní půdě zemědělsky hospodaří a spíše ojediněle využívají úpravy pachtovních smluv jako nástroj pro případné předcházení následků či vypořádání se s negativními projevy klimatické změny," upozornil Konečný.
Vědci proto vnímají práci se zástupci obcí jako velmi důležitou a chystají pro ně putovní výstavy a semináře ukazující pozitivní příklady. "V šetřeních se opakovaně potkáváme s bariérou související s časovou náročností, znalostními deficity a celkovou komplexností případných změn ve využívání vlastní půdy. Předpokládáme proto, že webový portál, takzvaná kuchařka pro vlastníky půdy, výstavy a další osvětové činnosti pomohou tyto bariéry zmírnit. U části vlastníků tím překročíme pomyslný práh odbornosti,“ uvedl Konečný. Hlavní krok je pak už na vlastnících samotných.
Podle univerzity se ale lidé s postupujícími negativními změnami klimatu, jako jsou eroze půdy, sucho nebo povodně, čím dál více zajímají o krajinu a životní prostředí, kde žijí. "Proto bychom rádi vlastníkům ukázali, že i jejich přístup k půdě může lokalitě pomoci se přizpůsobit dopadům klimatické změny či jejich příčiny alespoň částečně oslabit," řekl vědec. Některé obce už nějaké kroky k posílení odolnosti podnikají, podle univerzity to ale není součást dlouhodobé strategie.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (3)
smějící se bestie
20.3.2023 07:54to na to přišli tedy brzy. Ještě odstranit tu byrokracii kolem toho a sehnat k tomu šikovné ruce - a vše bez dotací !
Jan Škrdla
20.3.2023 23:35U nás je to 5-10% (včetně polních cest), a jsou obce, které jsou na tom hůře.