https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/mendelova-univerzita-v-kampani-bojuje-proti-plytvani-potravinami
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Mendelova univerzita v kampani bojuje proti plýtvání potravinami

14.12.2018 00:10 | BRNO (ČTK)
Mendelova univerzita v Brně zjistila, že studenti v její menze vyhodí až pětinu jídla, což je 93 kilogramů za den. / Ilustrační foto
Mendelova univerzita v Brně zjistila, že studenti v její menze vyhodí až pětinu jídla, což je 93 kilogramů za den. / Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Mendelova univerzita v Brně zjistila, že studenti v její menze vyhodí až pětinu jídla, což je 93 kilogramů za den. Škola proto zahájila informační kampaň, která má zmírnit plýtvání potravinami. Kampaň využívá letáky i sociální sítě. Výzkum a kampaň chce univerzita rozšířit do celé ČR i mimo oblast hromadného stravování.
 

Situaci v menze Mendelovy univerzity autoři výzkumu sledovali v říjnu. "Na začátku semestru a ve zkouškovém období je návštěvnost menzy nižší. Chtěli jsme měsíc, který není v tomto smyslu sezonní," řekla vedoucí Ústavu marketingu a obchodu Provozně ekonomické fakulty Mendelovy univerzity Lea Kubíčková.

Změnu chování studentů měla následně zajistit informační kampaň, kterou tvořily letáky přímo v menze a příspěvky na sociálních sítích univerzity. "První den měla kampaň na studenty výrazný efekt. Ten ale postupně mizí. Momentálně je množství vyhazovaného jídla menší průměrně pouze o jeden kilogram," řekla Kubíčková. Univerzita prostřednictvím plakátů studenty vybízela například k tomu, aby si sami říkali o menší porce.

Vedoucí oddělení public relations provozně ekonomické fakulty Hana Urbánková nepříliš velký úspěch kampaně připisuje informační přehlceností takzvané generace Y. "Pokud bychom chtěli, aby letáková kampaň na mileniály fungovala dlouhodobě, museli bychom plakáty obměňovat každé tři dny," řekla Urbánková.

Jedna ze studentek Magdalena Šimková letákovou kampaň výrazněji nezaznamenala. "Plakátů jsem si moc nevšímala. Osobně se snažím jídlo dojídat a vybírat si to, co opravdu sním. Ale kampaň se mi líbí. Už jsem byla na jedné přednášce naší školy na toto téma," řekla Šimková.

Na sociálních sítích měla kampaň i negativní odezvu. Studenti pod příspěvek na oficiálních stránkách Mendelovy univerzity přidávali fotky jídel z menzy, které podle svých komentářů museli vyhodit. "Sním hodně, ale dnešní řízek, co vypadá jako řízek, ale o řízku se bavit nemůžeme, opravdu nesním. Teď co s tím, abych to nevyhazoval," napsal v komentáři jeden z komentujících studentů Tomáš Krajíček.

Univerzita má ale z dotazníkových průzkumů mezi studenty na menzu spíše kladné reference. "Určitě se vyskytují výkyvy v podobě přesolené rýže. Nestává se to ale často. Celou věc řešil studentský senát a na zlepšení spolupracoval přímo s menzou," řekla Kubíčková.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
Sára Zedková
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jan Šimůnek

14.12.2018 07:46
Tato kampaň je naprostý nesmysl. V době, kdy dost zoufale a neúčinně bojujeme s obezitou u mladší generace, zaplaťpánbu za každé kilo vyhozené, a tudíž nesnězené z důvodu "sežeru to, protože musím (je to "morální"), přestože nemám hlad".

Řešení jistě existuje, jednak nabídka porcí různé velikosti, jednak možnost nedojezené jídlo zabalit sebou. Chce to ovšem myslet a pracovat, což jsou pojmy s ekologií neslučitelné.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist