Mendelova univerzita v kampani bojuje proti plýtvání potravinami
Situaci v menze Mendelovy univerzity autoři výzkumu sledovali v říjnu. "Na začátku semestru a ve zkouškovém období je návštěvnost menzy nižší. Chtěli jsme měsíc, který není v tomto smyslu sezonní," řekla vedoucí Ústavu marketingu a obchodu Provozně ekonomické fakulty Mendelovy univerzity Lea Kubíčková.
Změnu chování studentů měla následně zajistit informační kampaň, kterou tvořily letáky přímo v menze a příspěvky na sociálních sítích univerzity. "První den měla kampaň na studenty výrazný efekt. Ten ale postupně mizí. Momentálně je množství vyhazovaného jídla menší průměrně pouze o jeden kilogram," řekla Kubíčková. Univerzita prostřednictvím plakátů studenty vybízela například k tomu, aby si sami říkali o menší porce.
Vedoucí oddělení public relations provozně ekonomické fakulty Hana Urbánková nepříliš velký úspěch kampaně připisuje informační přehlceností takzvané generace Y. "Pokud bychom chtěli, aby letáková kampaň na mileniály fungovala dlouhodobě, museli bychom plakáty obměňovat každé tři dny," řekla Urbánková.
Jedna ze studentek Magdalena Šimková letákovou kampaň výrazněji nezaznamenala. "Plakátů jsem si moc nevšímala. Osobně se snažím jídlo dojídat a vybírat si to, co opravdu sním. Ale kampaň se mi líbí. Už jsem byla na jedné přednášce naší školy na toto téma," řekla Šimková.
Na sociálních sítích měla kampaň i negativní odezvu. Studenti pod příspěvek na oficiálních stránkách Mendelovy univerzity přidávali fotky jídel z menzy, které podle svých komentářů museli vyhodit. "Sním hodně, ale dnešní řízek, co vypadá jako řízek, ale o řízku se bavit nemůžeme, opravdu nesním. Teď co s tím, abych to nevyhazoval," napsal v komentáři jeden z komentujících studentů Tomáš Krajíček.
Univerzita má ale z dotazníkových průzkumů mezi studenty na menzu spíše kladné reference. "Určitě se vyskytují výkyvy v podobě přesolené rýže. Nestává se to ale často. Celou věc řešil studentský senát a na zlepšení spolupracoval přímo s menzou," řekla Kubíčková.
reklama
Další informace |
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (1)
Jan Šimůnek
14.12.2018 07:46Řešení jistě existuje, jednak nabídka porcí různé velikosti, jednak možnost nedojezené jídlo zabalit sebou. Chce to ovšem myslet a pracovat, což jsou pojmy s ekologií neslučitelné.