https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/merkelova-v-davosu-ochrana-klimatu-se-muze-stat-otazkou-preziti
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Merkelová v Davosu: Ochrana klimatu se může stát otázkou přežití

24.1.2020 00:26 | DAVOS (ČTK)
Otázka, zda se podaří dosáhnout klimatických cílů stanovených v pařížské dohodě z roku 2015, by se mohla stát otázkou přežití. V diskuzi na Světovém ekonomickém fóru v Davosu to řekla německá kancléřka Angela Merkelová. / Ilustrační foto
Otázka, zda se podaří dosáhnout klimatických cílů stanovených v pařížské dohodě z roku 2015, by se mohla stát otázkou přežití. V diskuzi na Světovém ekonomickém fóru v Davosu to řekla německá kancléřka Angela Merkelová. / Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Otázka, zda se podaří dosáhnout klimatických cílů stanovených v pařížské dohodě z roku 2015, by se mohla stát otázkou přežití. V diskuzi na Světovém ekonomickém fóru v Davosu to včera řekla německá kancléřka Angela Merkelová. Velké naděje vkládá předsedkyně německé vlády v oblasti ochrany životního prostředí do spolupráce s Čínou. Dodržení klimatických cílů, které si stanovila EU, bude podle Merkelové vyžadovat transformaci gigantických rozměrů.
 

"Otázka dosažení cílů pařížské dohody by mohla být otázkou přežití pro celý kontinent," uvedla Merkelová na fóru ve švýcarském letovisku.

Na konferenci v Paříži v roce 2015 si na 200 států světa určilo za cíl udržet globální oteplování výrazně pod dvěma stupni Celsia oproti předindustriálnímu období, a co nejvíce se přiblížit hodnotě 1,5 stupně. Podle Merkelové se za současné situace tohoto cíle dosáhnout nepodaří.

Svět musí podle německé premiérky postupovat společně, přispět k ochraně klimatu musí ale každá země. Do roku 2050 musí být Evropa podle Merkelové klimaticky neutrální.

Klimatická neutralita je označení pro model, kdy produkce škodlivých emisí bude kompenzována mechanismy pro odstraňování oxidu uhličitého a dalších škodlivých plynů z atmosféry.

Na klimatické neutralitě se premiéři a prezidenti EU dohodli na summitu v Bruselu loni v prosinci. Dodržení tohoto cíle bude podle německé kancléřky vyžadovat "transformaci gigantických, historických rozměrů". "Tato transformace v podstatě znamená, že budeme muset v příštích třiceti letech opustit celkově způsob hospodaření a života, na jaký jsme si v průmyslovém věku zvykli," zdůraznila.

Starší generace, k níž se sama řadí, musí podle 65leté Merkelové "pozitivně a konstruktivně" reagovat na "netrpělivost" mladých lidí, s jakou vyzývají k boji s klimatickými změnami. Dialogem je podle kancléřky nutné překonat i příkopy mezi lidmi, kteří klimatické změny popírají, a těmi, kteří vyzývají k jejich naléhavému řešení.

Velkou příležitostí v otázce ochrany životního prostředí vidí Merkelová ve spolupráci s Čínou. Boj proti klimatickým změnám bude podle ní i jedním z velkých témat plánovaného summitu EU a Číny, který se uskuteční letos v září v Německu. Kromě spolupráce s Čínou chce Německo, které bude v druhé polovině letošního roku předseda Radě EU, rozvíjet především vztahy s Afrikou.

Na Světovém ekonomickém fóru se včera nehovořilo pouze o klimatických změnách. Například místopředsedkyně Evropské komise Věra Jourová moderovala debatu o ochraně osobních údajů. V minulé komisi Jeana-Claudea Junckera ještě jako řadová eurokomisařka pomáhala Češka prosadit nařízení o obecné ochraně údajů (GDPR).

To, že je třeba lépe chránit osobní údaje se podle Jourové začalo ukazovat v posledních letech, mimo jiné v souvislosti se skandálem kolem poradenské firmy Cambridge Analytica, která neoprávněně získala informace o desítkách milionů uživatelů facebooku. "My jako Evropané nechceme, aby svět doslova zkopíroval GDPR. To je nemožné. Ale opravdu bychom rádi viděli vysoký standard ochrany soukromí, obzvlášť v zemích, se kterými obchodujeme a udržujeme jiné druhy partnerství," řekla Jourová.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (102)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

RV

Richard Vacek

24.1.2020 06:52
Nevěřím jí ani slovo. Kdyby věřila tomu, že ochrana klimatu je otázkou přežití a že je potřeba proti tomu něco dělat, tak by nezavírala jaderné elektrárny.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

24.1.2020 08:12 Reaguje na Richard Vacek
To si vynutili lidé už dávno, v době, kdy se na tu globální krizi nevěřilo a s Merkelovou to nic společného nemá. Já jen doufám, že to přehodnotí a zase je rozpohybují. Mohli by zavřít všechny uhláky a ještě pomoci sousedům, třeba nám.
Odpovědět
VK

Václav Kain

24.1.2020 17:27 Reaguje na Pavel Hanzl
Hanzle, běžte krmit do parku holuby a nás vynechte.
To vylízané rušení jádra přišlo s katastrofou v Japonsku,kde to ovšem zapříčinilo Cunami.Toho se Merkelka chytla jako lejno košile.Co kdyby přišlo nedej bože Cunami i do Německa že?Po přečtení několika vašich příspěvků jsem došel k názoru,že jste takový poplašený klimahisterický eurolojza.Můžete nás dál zahlcovat vašimi moudry,alespoň se zasmějeme.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

24.1.2020 20:17 Reaguje na Václav Kain
Nechápu důvod vašeho útoku, zřejmě máte psychický problém.
Ale v Německu i Rakousku se protiatomové nálady velmi silně objevily už před Černobylem, Rakušáci si taky v referendu už v roce 1978 zakázali spustit hotovou JE v Zwentendorfu. Černobyl to přikrmil a tehdy se rozhodlo Německo tlumit JE, Fukušima byla jen poslední hřebíček do rakve.
Odpovědět

Jan Šimůnek

25.1.2020 09:58 Reaguje na Pavel Hanzl
Problém je, že s tím Zwentendorfem spojil svou funkci tenkrát již silně neoblíbený B. Kraiski. Takže naprostá většina lidí hlasovala spíš proti němu než proti JE. A výsledek byl ten, že elektrárnu nespustili a Kraiski smrděl na kancléřské židli ještě snad pět let.

Je to názorná ukázka toho, jak se přímá demokracie nemá dělat.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

25.1.2020 12:30 Reaguje na Jan Šimůnek
Přímá demokracie je historicky ověřený nesmysl, proto taky všude funguje nepřímá, i v tom slovutném Švýcarsku. Tam ji mají doplněnou referendy, ale funguje to pouze se Švýcary. U nás by to byla ryzí tragédie.
Odpovědět

Jan Šimůnek

25.1.2020 13:34 Reaguje na Pavel Hanzl
To tvrdí ti, kdo si nepřejí, aby parlamentní šíbři měli nad hlavou Damoklův meč referenda.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

25.1.2020 14:57 Reaguje na Jan Šimůnek
Právě totalitní šíbři referendum nejradši využívají, proč to rád používal Adolf Hitler?
Proč ho u nás prosazují právě bolšáni a fašounci?
Odpovědět

Jan Šimůnek

26.1.2020 08:30 Reaguje na Pavel Hanzl
Adolf Hitler používal referendum?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

26.1.2020 14:57 Reaguje na Jan Šimůnek
Velmi rád. A víte, jak vždycky dopadlo? Bez falšování.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

26.1.2020 15:07 Reaguje na Jan Šimůnek
Velmi rád. A víte, jak vždycky dopadlo? Bez falšování.
Odpovědět

Jan Šimůnek

26.1.2020 20:10 Reaguje na Pavel Hanzl
To je problém s jakýmkoli hlasováním v nedemokratickém prostředí. Komunisté taky o volbách běžně dostávali 98 - 99 procent hlasů. Znamená to, že máme zrušit volby?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

27.1.2020 08:12 Reaguje na Jan Šimůnek
Volby nejsou referendum, to je jen výstřel do tmy s fatálními následky, je rozhodnuto momentálním pocitem a módou, je to doménou mediálních mágů a demagogů i najatými prodavači deště.
Odpovědět

Jan Šimůnek

26.1.2020 20:11 Reaguje na Pavel Hanzl
Tedy, aby bylo jasno: Hitler neprovedl za celou dobu, co byl u moci, ani jedno regulérní referendum.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

27.1.2020 08:16 Reaguje na Jan Šimůnek
"12. března přijel do Rakouska Adolf Hitler, který vyhlásil připojení Rakouska k nacistickému Německu. V lidovém hlasování, které proběhlo 10. dubna 1938, vyslovilo 99 % hlasů souhlas s připojením." wiki
Odpovědět
va

vaber

24.1.2020 08:45 Reaguje na Richard Vacek
řekl bych, že i ty největší kapacity na světě, jsou ze situace na planetě zcela zmatené a vůbec nikdo neví co by se mělo dělat a zdali je nějaká možnost katastrofu odvrátit nebo žádná katastrofa nehrozí ,ale snaží se veřejnosti alespoň něco předhodit
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

24.1.2020 13:38 Reaguje na vaber
Obávám se, že žádné kapacity zmatené nejsou, oteplování je dokázáno milióny měření a je spočítáno, že vede s velkou pravděpodobností ke katastrofě. Navíc se ví, že klimaalarmistické modely ze 60. se potvrdily.
Taky je nalezena prakticky jediná cesta, která by mohla celou tragédii odvrátit, a to je ta bezuhlíková.
Jestli by to vedlo k něčemu nikdo stoprocentně neřekne, ale nikdo nic jiného nevymyslel. Nechumelisti a klimaskeptici tvrdí, že nic neví, ale to je tak všechno, co můžou k tomu dodat.
https://www.czechsight.cz/co-vime-o-zmene-klimatu-zadna-alternativni-teorie-nedokaze-soucasne-otepleni-vysvetlit/?fbclid=IwAR1SAwsg7V66pKgf63_aJx8WFw463pCH51GIpE2zr4PAzKoNH9swwzwVXP4
https://www.euro.cz/udalosti/50-let-stare-klimaticke-modely-se-nemylily-oteplovani-1476775?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu#topic-3515
Odpovědět
RV

Richard Vacek

24.1.2020 13:59 Reaguje na Pavel Hanzl
Nejhorší je, že CO2 je podstatně více, než během několika miliónů let, ale teploty stále pokulhávají (v předchzí době meziledové byly vyšší). Současným koncentracím by slušely teploty o takových 5 st. C vyšší.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

24.1.2020 14:26 Reaguje na Richard Vacek
Nestrašte!! To nás může skutečně dostat.
Odpovědět
V

Vladimir Mertan

24.1.2020 18:45 Reaguje na Pavel Hanzl
Dám ešte jeden pokus, aj keď je to zjavne márne. Aká katastrofa sa stala tým, že sa globálne oteplilo za 170 rokov o 1.1 stupňa?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

24.1.2020 20:07 Reaguje na Vladimir Mertan
Zatím jen hoří Brazílie, Sibiř a hlavně Austrálie, probíhají nevratné změny v oceánech, mizí led v Grónsku a voda zasahuje do Golfského proudu, rozpuští se permafrosty a unikají giga objemy metanu, který je 20x razantnější skleníkáč, než co2. Atd. atd. atd. atd.
U nás to zatím znamená jen to, že máme poškozených jen 30% lesů, vštšinu polí, výrazný pokles spodní vody (některé obce vodu dováží) objevují se jižní choroby vína i ovocných stromů atd. atd. atd.
A to vstupujeme do další dekády, která má být výrazně teplejší, na ni navazuje další ještě teplejší a další a další. To je vám fakt málo?
Odpovědět
V

Vladimir Mertan

25.1.2020 00:55 Reaguje na Pavel Hanzl
To všetko sa dialo aj v minulosti, vôbec nič nové. Lesy sú poškodené z iných dôvodov. Vás zase absolútne necháva chladným fluviál, či ochladenie ktoré by naozaj prinieslo katastrofu. Najväčší požiar na Sibíri bol v roku 1915, ak by sa taká katastrofa udiala dnes, tak klimaskeptikov rovno nahádžete do toho ohňa. Ste na tom podobne ako hypochonder, ktorý hľadá na sebe príznaky choroby aj aj ich nájde.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

25.1.2020 08:58 Reaguje na Vladimir Mertan
To není možné, vy jste neviděl ani fotky horských chat v Alpách, které se stavěly u ledovců a dnes jsou 130 metrů nad ním?
V Austrálii je zcela bezprecedentní vedro a sucho, hynou stáda dobytka ve velkém a i místní Aborigiové se stahují do měst, kde je klimatizace. Vy jste neviděl ani záznamy měření teplot v Klementinu?
Vy jste nezaznamenal nejhorší kůrovcovou klamitu v dějinách téhle země? NIC takové se v minulosti nedialo, hlavně ne tak rychle a ne současně.
Odpovědět
V

Vladimir Mertan

25.1.2020 09:20 Reaguje na Pavel Hanzl
http://www.nun.sk/zima_historia.htm "Za jeden z hlavných indikátorov kolísania klímy v období malej doby ľadovej sa považujú ľadovce. Pri rekonštrukcii glaciálnych procesov sa zohľadňujú nielen teplotné, ale aj zrážkové pomery. Tým možno vysvetliť, prečo sa rozsah maximálneho rozšírenia plochy ľadovcov v Alpách v rokoch 1500–1900 nekryje s najchladnejšou periódou v období tzv. Maunderovho minima (1645-1715), kedy sa vyskytovali síce studené, ale zároveň aj suché zimy. Maximálny objem dosiahli alpské ľadovce až v polovici 19. storočia, expanzia však nemala kontinuálny priebeh. Napríklad Dolný Grindelwaldský ľadovec vo Švajčiarsku podľa J. M. Groveovej začal svoj objem zväčšovať po roku 1814. Táto expanzia bola výsledkom dlhšieho sledu studených a vlhkých liet. Vplyvom horúceho leta v roku 1820 sa jeho rast prudko zastavil. Rast objemu ľadovca potom pokračoval v rokoch 1840-1855, k čomu prispeli aj výdatné zrážky v rokoch 1847-1851. Ľadovec si udržal stabilnú pozíciu až do konca 19. storočia aj vďaka studeným zimám v rokoch 1887 – 1900. Začiatkom dvadsiateho storočia bol zaznamenaný jeho ústup, no vplyvom chladných liet počas prvej svetovej vojny sa ľadovec posunul na úroveň 90. rokov 19. storočia. V medzivojnovom období sa viac-menej stabilizoval, no väčšia časť alpských ľadovcov už medzitým ustupovala, tento proces sa zrýchlil najmä v rokoch 1927-1935, čo bolo dôsledkom vyšších teplôt vo všetkých ročných obdobiach. Po roku 1940 však Dolný Grindelwaldský ľadovec nasledoval aj iné alpské ľadovce a začal tiež ustupovať." Ako vidíte z práce Pavla Matejoviča, ľadovce v Alpách dosiahli svoje maximum práve okolo roku 1850, ktorý si IPCC stanovilo za akýsi klimatický normál, voči ktorému sa teraz odčítáva ten 1,1 globálny stupeň.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

27.1.2020 10:23 Reaguje na Vladimir Mertan
Zabýváte se jedním ledovcem, což je v kimatické situaci zeměkoule naprosto k ničemu. Ale i tak vám to koreluje s tychým oteplováním současným. Ten ledovec bude (odhaduji)dnes o 100m níže. A o tom se bavíme.
Odpovědět
V

Vladimir Mertan

27.1.2020 20:22 Reaguje na Pavel Hanzl
Nezabývám sa jedním ledovcem, je to zúfalá debata naprosto k ničomu. Neviete pochopiť prostý fakt, že najväčší rozsah ľadovcov v Alpách bol práve koncom Malej doby ľadovej. Predtým bolo síce chladnejšie, ale nebolo dosť vlhko na tvorbu ľadu. Ak sa teraz otepluje, ľadovce sa zmenšujú tak ako predtým narástli - je to jednoduché.
Odpovědět
V

Vladimir Mertan

25.1.2020 09:27 Reaguje na Pavel Hanzl
https://prehravac.rozhlas.cz/audio/461452 od deviatej minúty hovorí Vilibald Kakos prostý fakt, že ak sa odráta efekt tepelného ostrova veľkomesta Prahy, tak je v roku 2006 podobne teplo ako v dobe vlády Jozefa II. Lenže teplejšia klíma okolo roku 1780 bol len relatívne krátky výkyv v podstate ešte trvajúcej malej dobe ľadovej.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

27.1.2020 10:26 Reaguje na Vladimir Mertan
To jsem slyšel a je to dost srandovní, udělá jen drobnou opravu o "tepelný ostrov" , (jako by to nebyla realita) o nějaký půl nebo celý stupeň a pak mu vyjde naprosto cokoliv.
Odpovědět
V

Vladimir Mertan

27.1.2020 20:18 Reaguje na Pavel Hanzl
Je to neuveriteľná zaslepenosť, neveríte nikomu a ničomu inému len katastrofám alarmistov. Príspevok p. Kakosa si v diskusii neodvážil spochybniť ani prof. Lapin, mal iba pripomienku že od roku 2006 prišla séria niekoľkých ešte teplejších rokov. Keď sa Vám vedomosti seriózneho klimatológa, ktorý dokázal vzdorovať komunistom (bol prenasledovaný za svoje názory a nemohol vykonávať svoje povolanie) zdajú srandovní, sám sa stávate komikom.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

27.1.2020 21:16 Reaguje na Vladimir Mertan
To není žádná zaslepenost a pronásledovanost tohoto člověka s tím snad nemá nic společného. Ale v době, kde se řeší setiny stupně a tisíce až milióny měření, přepočítat si "tepelný ostrov" nějak mýrnix týrnix o půl až stupeň je prostě totální nesmysl.
Proč to nepřepiočítal o 10 stupňů, to by nám vyšlo, že za Josefa II tu byla Sahara.
Odpovědět
V

Vladimir Mertan

28.1.2020 15:52 Reaguje na Pavel Hanzl
To že sa pan Kakos vzoprel komunistom pre mňa znamená, že to bol a je čestný a morálny človek. To znamená, že neklame. Keď povie, že tepelný ostrov je 1 stupeň, tak mu to verím. Je zvlášne, že nemáte problém veriť ľuďom, ktorí tvrdia očividné nepravdy o oteplení do konca storočia o 5-8 stupňov, a neuveríte niečomu, čo sa dá ľahko pozorovať a existuje to naozaj reálne. Napríklad predchádzajúce roky-2019 a 2017 zmrzli na jar kvety na stromoch a bola neúroda v okolí Trenčína. V meste Trenčín stromy zarodili, kvety nezmrzli. Presne ako p.Kakos hovorí, vplyvom prachu, hmly, areosolov a v lete rozpáleného asfaltu sú jednoducho v meste vyššie teploty ako v okolitej krajine.
Odpovědět
V

Vladimir Mertan

25.1.2020 09:35 Reaguje na Pavel Hanzl
Kôrovcová kalamita je nešťastie, ale hlavným dôvodom je absolútne nevhodná štruktúra českých lesov. Smrek sa pestuje v polohách kde nemá prirodzený areál rozšírenia v úplnej monokultúre. Do toho prišlo sucho kombinované s vyššími teplotami a nadmernou byrokraciou u lesov, ked boli zlikvidované pracoviská pílčikov popri správach a na zásahy v lesoch sa museli robiť výberové konania. Kým prebehne výberové konanie je kôrovec vyletený. Katastrofou je napríklad premnožená lesná zver, kvoli ktorej je veľmi ťažká obnova - výsadba nových lesov. Zver pôsobí podstatne zhubnejšie ako klimatická zmena.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

27.1.2020 10:27 Reaguje na Vladimir Mertan
Smrky se tu sázely od doby Marie Terezie a nevhodná struktura lesů tu byla třeba 300 let, ale nikdy to nevadilo. Až dnes.
Odpovědět

Jan Šimůnek

25.1.2020 10:00 Reaguje na Pavel Hanzl
V době, kdy Hanibal šel na slonech přes Alpy, tam těch ledovců bylo ještě podstatně méně.
Odpovědět
V

Vladimir Mertan

25.1.2020 12:35 Reaguje na Jan Šimůnek
https://studylibde.com/doc/2468324/vom-r%C3%B6mischen-zum-mittelalterlichen-klimaoptimum text je nemecky, je tam napríklad známa rekonštrukcia Susten pass - priesmyk v Alpách v časoch Rímskeho optima bola horná hranica lesa o 300 výškových metrov vyššie ako v súčasnosti.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

25.1.2020 15:01 Reaguje na Vladimir Mertan
Středověké optimum nabíhalo dlouhá staletí a trvalo taky několk století, malá doba ledová nastoupila ale velmi rychle(asi za 300 let). Dnes jsme se dostali na tuhle teplotu asi za 100 let a to optimum jsme překonali asi předloni.
Odpovědět
V

Vladimir Mertan

25.1.2020 16:05 Reaguje na Pavel Hanzl
Vráťme sa k faktom. Že sme prekonali optimum předloni je fakt úsmevné konštatovanie. Taktiež to skúmanie nástupu Malej doby ľadovej, či Stredovekého optima. Vychádzate samozrejme zo známeho hokejkového grafu, inak by to nebolo možné.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

25.1.2020 16:23 Reaguje na Vladimir Mertan
Vycházím z různých grafů, liší se pouze měřítkem (podrobností). Najdete je snad všude, od začátku letopočtu šly teploty pomalu nahoru několik set let byly na úrovni asi roku 2015, potom se asi 300 let rychle ochlazovalo asi o 1°C (to bylo způsobeno výbuchy několika velkých světových vulkánů, nastala "nukleární zima"). Před asi 150 lety se trend začal obracet a akcelerovat a dnes se otepluje zcela bezprecentní rychlostí s výhledem na další zrychlování.
Odpovědět
V

Vladimir Mertan

25.1.2020 18:27 Reaguje na Pavel Hanzl
A sme tam kde sme už boli. Peter Pokorný nám ku tomu hovorí: Vy máte grafy, na ktorých je vidieť, že čím dlhšie obdobie porovnávame z teplotného hľadiska, tým má teplotná krivka skôr klesajúci trend. Kedy teda bolo najteplejšie? Vedeli by ste to rozdeliť do nejakých celkov, období?

- To nie sú moje grafy. Všelijakých grafov je plný internet a každý si môže vybrať taký, ktorý sa mu "hodí do krámu". O niečo poctivejšie je loviť grafy v primárnej vedeckej literatúre, ale ani tak sa veľa nezmení, ak nebude prístup nanajvýš opatrný a kritický.

Za hlavné kritérium považujem v prípade grafov požiadavku, aby to neboli zlepence rozdielnych typov dát. Trebárs prístrojovo nameraných hodnôt z nedávnej doby s nejakými staršími proxy-dátami, čo sú dáta, ktoré umožňujú odhadovať hodnoty požadovanej premennej na základe inej premennej a modelu, ktorý k tomu používam.

Tak napríklad teploty v dávnej minulosti môžem "merať", to jest odhadovať, na základe pomeru stabilných izotopov kyslíka v starých sedimentoch či v starom ľade. Nemôžem vziať stroj času a poslať na ňom do minulosti veľa teplomerov, aby som zmeral, aká bola priemerná teplota na planéte.

Čítajte viac: https://www.konzervativnyweb.sk/c/22179146/docent-pokorny-o-klimatickej-hrozbe-nevieme-co-sposobuje-teplotne-zmeny.html Ja skutočne už nemám silu ani dôvod Vás o niečom presviedčať, je to marný, je to marný......
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

26.1.2020 15:42 Reaguje na Vladimir Mertan
Celkově tepleji bylo řádově před miliardou let, ale v nějakém rozumném časovém období , tak za posledních 100.000 let, je nejtepleji dnes (rok 2019). Všechny normální grafy tepot jsou víceméně stejné, stačí si to najít na wikipedii. Pan Pokorný to samozřejmě zná i uznává, jenom neví, čím to je. Ale historicky křivky CO2 a teploty natolik korespondují, že náhoda to být nemůže. wiki
Odpovědět
V

Vladimir Mertan

26.1.2020 19:39 Reaguje na Pavel Hanzl
Nechcel som už diskutovať, ale fakt si vypočujte prednášku Petra Pokorného zo dňa 4.11.2019 Dúfam že Vás uspokojí svojou čerstvosťou. https://www.youtube.com/watch?v=Hd67EMWFKek V čase 43:24 je prezentovaný graf teploty za posledných 10 000 rokov podľa proxy dát, ktorý uznáva Peter Pokorný, geológovia, archelógovia a všetci vedci čo sa zaoberajú minulosťou okrem alarmistickej časti klimatológov, ktorí majú svoje hokejky.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

27.1.2020 09:25 Reaguje na Vladimir Mertan
Poslechl jsem si tu přednáško pana Pokorného, je to skutečně supr. Jde to do větší hkloubky, otázkou je, jestli se tím něco objasní. Neobjasní. Zase tam říká, že nic nevíme, ale mezi řádky říká, že ten vliv člověka je asi dominantní, ovšem nejen emise CO2. To má už z definice antropocénu. Hezký je graf sluneční aktivity částic berilia atd. v minutě 56, kde jsou vloženy tři aproximační křivky korelující s teplotou. Vpravo nahoře je jen ocásek s naším vývojem teploty zcela mimo tento systém, čímž se ale nezabývá.
Někdy mám pocit, že trochu mimoděk dokazuje to, co dokázat nechce.
Odpovědět

Jan Šimůnek

26.1.2020 08:32 Reaguje na Pavel Hanzl
Středověké klimatické optimum jsme zdaleka nepřekonali. Ještě nejsme ani na teplotách před Malou dobou ledovou.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

26.1.2020 16:08 Reaguje na Jan Šimůnek
Člověče nešťastná nejděte si k tomu nějaké informace, takové blbosti se tady fakt nevidí.
Odpovědět

Jan Šimůnek

26.1.2020 20:13 Reaguje na Pavel Hanzl
Právě, že je mám. Proto se nenechám zblbnout od alarmistických lhářů.
Odpovědět

Jan Šimůnek

26.1.2020 13:38 Reaguje na Pavel Hanzl
Středověké klimatické optimum nabíhalo nějakých 200 - 300 let z teplot odpovídajících téměř "Malé době ledové" na teploty výrazně vyšší než současné.
Pokud jdeme od současnosti k teplotám srovnatelným s "temnými stoletími", museli bychom jít někam k roku 1700.
A pak se dá snadno spočítat, že současné oteplování není ani tak rychlé, ani tak intenzívní, jako středověké klimatické optimum.
Z chladného období husitských válek (odpovídajícího přibližně "Ladovským zimám" ze sklonku 19. století) na teploty vyšší než současné se svět dostal za cca 50 let. Opět výrazně rychleji a na výrazně vyšší teploty než v současnosti.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

27.1.2020 09:32 Reaguje na Jan Šimůnek
Nevím, kam na tohle chodíte, ale líbí se vám pan Pokorný, tak si pusťte znovu jeho přednášku. A stačí se dívat na jeho grafy, kde ty teploty máte v x krát provedení pořád to stejné.
Kritizuje, že se dnes nepoužívají proxy data, což nechápu, protože máme přece daleko přesnější přímé měření.
Velmi se mi líbila jeho nabídka, že se vsadí o láhev whisky, že do pěti let přijde k nám mokré období. Rád bych se vsadil a rád bych to prohrál.
Odpovědět
V

Vladimir Mertan

24.1.2020 18:51 Reaguje na Pavel Hanzl
Prečo tvrdíte, že klimaskeptici nič nevedia a neponúkajú riešenia. Najdôležitejšia je adaptácia na zmenu, tým sa nemôže nič pokaziť, pretože zmeny sú tu ustavične, boli aj budú. Tvrdí to v rozhovore dokonca aj Jan Pretel, bývalý zástupca Česka v paneli IPCC.https://ekolist.cz/cz/publicistika/rozhovory/klimatolog-jan-pretel-drasticky-snizovat-emise-je-nesmysl - samozrejme že je článok starší - nemusíte mi to pripomínať. :-) Ako povedal moj strýko nad našou elektroskrinou - Já jsu taky starý.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

24.1.2020 20:09 Reaguje na Vladimir Mertan
Jak se chcete adaptovat na teplotu, kterou nepřežije u nás jediný strom a na krajinu, která totálně vyschne?
Oprášíte bolševické protiatomové kryty pro pár vyvolených?
Odpovědět
V

Vladimir Mertan

25.1.2020 01:00 Reaguje na Pavel Hanzl
Zatial rastú stromy aj na tých najextrémnejších xerotermných stanovištiach na Slovensku aj v Čechách, žiadny posun vegetačných pásiem nie je zaznamenaný, neudržiavané stepi zarastajú aj v Srbsku, nieto ešte u nás, niečo o tom viem ako je ťažko udržať v našich podmienkach lúku aby nezarástla stromami - skúste si to v praxi naozaj v skutočnej prírode - nie iba teoreticky.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

25.1.2020 09:03 Reaguje na Vladimir Mertan
Srážkový deficit u nás tvoří už asi 50% ročního souhrnu. Někde schnou lesy ve velkém (kolem Brna), někde ještě ne. Jenže vy nechápete (jako všichnu nechumelisti), že tohle je jen začátek. Jsme v pozici chlapa, který padá z mrakodrapu a říká si, když letí kolem 30. patra, "je to ještě dobrý".
Odpovědět
V

Vladimir Mertan

25.1.2020 09:42 Reaguje na Pavel Hanzl
V čase keď som študoval v Nitre roky 1986-1990 bol vlahový deficit pre Nitru 500 mm. Nikdy v minulosti neboli zrážky rovnomerne rozložené. Obdobia sucha sa striedajú z mokrejšími obdobiami, tak to vždy bolo aj bude a tých pár molekúl CO2 navyše na tom nič nezmení.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

25.1.2020 12:42 Reaguje na Vladimir Mertan
Zase si pletete globální a lokální změny. Samozřejmě byste našel nějakou lokalitu, kde bylo ještě delší dobu sucho, než dnes. Jenže v celé ČR takové sucho ještě zaznemáno nebylo, smrkové porosty se tu cíleně vysazovaly už od dob Marie Terezie. A ČR taky není žádný globál.
Pokud ale prakticky celá vědecká obec se shodla na tom, že je to způsobeno CO2, tak nemám jediný důvod tomu nevěřit.
https://www.czechsight.cz/co-vime-o-zmene-klimatu-zadna-alternativni-teorie-nedokaze-soucasne-otepleni-vysvetlit/?fbclid=IwAR1SAwsg7V66pKgf63_aJx8WFw463pCH51GIpE2zr4PAzKoNH9swwzwVXP4
Odpovědět
V

Vladimir Mertan

25.1.2020 13:22 Reaguje na Pavel Hanzl
Ja mám taký pocit, že sa pletete Vy. https://pocasimeteoaktuality.wordpress.com/2018/08/27/nejvetsi-sucha-v-cr-a-jejich-priciny/ Suchá boli v minulosti a budú aj ďalej. Čím je výnimočné súčasné sucho v ČR oproti minulosti?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

25.1.2020 14:43 Reaguje na Vladimir Mertan
"V poslední době se vyskytla významná suchá epizoda v roce 2015, která ještě není zapracována v tomto přehledu,"
z článku.
Ty suché periody v historii byly krátké (max asi 9 let) a hlavně byly dlouhé periody mezitím mokré. Dnes prakticky pokračuje sucho z roku 2007 s několika roky skoro normálními, ale ne nadnormálními. Od roku 2015 jsou všechny roky srážkově podnormální až suché, s výhledem na další sucho.
Hladové balvany v Labi (uváděné v kronikách jako tragédie), jsou nad hladinou dnes normálně.
Odpovědět
VT

Věroslav Týnek

24.1.2020 13:09
Co to píšete ? Zde trochu informací o paní Agele - https://cs.m.wikipedia.org/wiki/Angela_Merkelov%C3%A1
A dále paní Angela je vystudovaná fyzikální chemičky. Píšete že je to nacistka což je pomluva. Těžko by dostala čestný doktorát Hebrejské univerzity v Jeruzalémě. Vážený pane,jste klasické JaBKo (Já Blbý Komunista).Je mě váš neskonale líto.
Odpovědět

Jan Šimůnek

24.1.2020 14:05 Reaguje na Věroslav Týnek
Váženosti, dotyčná je v klerofašistické straně (CDU-CSU), proslulé od jejího vzniku revanšismem a hlásáním nenávisti vůči východnějším státům.
Navíc to za socíku dotáhla jako farářská dcerka až na ústředního goebbelse pro mládež. Přitom každému, kdo tuhle dobu zažil, musí být jasné, s jakými silami se s touhle rodinnou anamnézou musela zaplést, aby se na takový post vyškrábala. A později (po pádu socialismu a vstupu do CDU) si počínala naprosto bezskrupulózně, zlikvidovala prakticky všechny schopné lidi ve vedení CDU, nakonec odkopla i Helmuta Kohla, s jehož pomocí se vyškrábala do vedení strany. Počínala si v podstatě stejně jako o cca 60 let dříve jakýsi J.V. Stalin, akorát že (naštěstí) neměla k dispozici popravčí čety a gulagy.
Je mi líto, ale tahle dáma je mi opravdu silně nesympatická a jsem toho názoru, že na vše, co prosazuje, je třeba se dívat i se zohledněním toho, kdo to prosazuje.
Odpovědět
Anyr

Anyr

24.1.2020 15:37 Reaguje na Jan Šimůnek
Milý Jene - kdyby někdo posbíral tvé komentáře jen za poslední měsíce, tak tě jednak zavřou, a jednak by ses nedoplatil, kdyby po tobě všichni dotčení chtěli peníze za urážku na cti.
Neměl bys o nikom psát nic, co nemůžeš dokázat - a i pak je třeba velké opatrnosti, protože věci jsou téměř vždy jinak, než jak se zdají.
Ergo, "co" nebo "jak" je mnohdy méně důležité než "proč".

Já si paní Merkel moc vážím. Už jen pro to, že jde proti davu - což je ovšem v "demokracii", jak se mnohde říká ochlokracii, velmi nebezpečné.

Ale hlavně - co "to" uvnitř tebe? To je v pořádku s tím, jak zahořkle se chováš?
Připomenu na závěr Zlaté pravidlo: "„Nečiň jiným, to, co nechceš, aby oni činili tobě." - Sókrates/Mahabharata/Talmud/Bible/Konfucius/et cetera... :)

A stručně k článku, ať nejsem mimo: úplně souhlasím, zdravá příroda je absolutně nezbytná. Člověk by měl hlavně pochopit, že je jen údržbář/správce, je tu dočasně a neměl by se chovat jako virus, co zlikviduje napadený organismus. Vytěžit zdroje, zničit svět, a po nás potopa - to je způsob života, který nám byl předán, ovšem který je zcela nesmyslný. U nás pak ještě socialistický nedostatek zavinil to, že se lidé modlí k penězům víc než mnohde jinde, a je jedno jestli volí ODS nebo KSČM, jestli podnikají nebo jsou po čtyřiceti letech v dole už na odpočinku. Prachy u nás nade vše, prachy - tím se změří vše. Prachy ti dají právo i moc.
Kam to vede je vidět všude kolem. V rodinách počínaje, globálním průserem konče.
Odpovědět

Jan Šimůnek

25.1.2020 10:13 Reaguje na Anyr
Anyre, vše, co jsem napsal, je ve veřejných zdrojích.

Jinak: "zdravá příroda" není nijak definována. A peníze jako modla jsou spíše atributem starých zemí EU. Tam to také stoprocentně funguje a vše, co tamní ekologické organizace dělají (a vše, co dělají jimi placené ekologické organizace působící u nás) je motivováno penězi. Možná ne na úrovni řadových členů, ale zcela jistě na úrovni jejich vedení.
Motivací zavádění OZE, přeregulovaných automobilů, případně elektromobilů a dalších "ekologických" opatření jsou zcela jednoznačně peníze od firem, které tyto bezcenné nesmysly vyrábějí a bez "ekologických" regulací by na trhu neměly šanci. A vyrábějí a prosazují je bez ohledu na jejich reálný dopad na životní prostředí.
Konec konců, existuje důvodné a masami sdílené podezření, že celý zákaz normálních žárovek v EU byl jen o tom, že výrobci v praxi neprodejných šuntů podplatili pár EUroúředníků a ti tuhle normu vyprasili.
I to, že "bojovníci za klima" bojují proti jediné funkční bezuhlíkové technologii výroby elektřiny, tj. jaderným elektrárnám (a naopak prosazují technologie, jejichž provoz emise CO2 zvyšuje), je v podstatě důkaz, že těmto lidem nejde a nikdy nešlo o ochranu klimatu, jen si je platí výrobci bezcenných a na neregulovaném trhu neuplatnitelných technologií.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

25.1.2020 09:07 Reaguje na Jan Šimůnek
Pne Šimůnku,vaše urážky jsou už dost za hranicí nejen vkusu, ale i trestného jednání. Velmi bych vám doporučil držet hubu (klávesnici).
Odpovědět

Jan Šimůnek

25.1.2020 10:01 Reaguje na Pavel Hanzl
Jenže tohle vše je ve veřejných zdrojích. Politici si prostě musejí zvyknout na to, že žijí jak akvarijní rybičky.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

25.1.2020 12:45 Reaguje na Jan Šimůnek
Nevím, co je podle vás "veřejný zdroj", ale před soudem byste s tím šermoval zcela zbytečně.
Odpovědět

Jan Šimůnek

25.1.2020 13:39 Reaguje na Pavel Hanzl
Volně dostupné weby (většinou internetové verze, papírových časopisů), Wikipedie apod. Žádné konspirativní materiály z "darknetu".

Soud by musel prolomit úzus, že jakmile je nějaká informace oficiálně zveřejněná, tak se stává v podstatě veřejným statkem.

Další věcí, kterou považuji u této dámy za problematickou, je to, že se snaží jako bezdětná montovat do života dalších generací, k nimž nemá vlastně žádný přímý vztah. Proto považuji její podporu ekologických nesmyslů za aktivity typu "po mě potopa".
Odpovědět
VK

Václav Kain

24.1.2020 17:53 Reaguje na Věroslav Týnek
Týnku, to tady také byl svého času Castro,který rovněž dostal od nás čestný doktorát.Čestný doktorát neznamená,že ti lidé čestní.Většinou to jsou bezcharkterní a pokrytečtí pazdráti.
Odpovědět
ig

24.1.2020 20:30 Reaguje na Věroslav Týnek
Tak proč Německo poškozuje všemi prostředky?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

25.1.2020 09:14
Bohužel, paní Merkelová má pravdu, jde skutečně o život a to všem bez rozdílu, celému lidstvu. Pokud si vezmeme všechny relevantní informace, tak bez jakýchkoliv ideologií nám logicky vyjde katastrofa.
Spoléhat na černou labuť je zcela zbytečné, pravděpodobnost určitě je, ale malá.
Ekosystémy celé Zeměkoule jsou velmi robustní a vždy se nějak vyrovnaní se všemi zvraty klimatu, jenže musí mít na to dost času. Pokud se klima mění přirozeným způsobem, tj. třeba 1°C za 10 tisíc let, celý systém se stačí adaptovat. Pokud to ale proběhne 100x rychleji, nemá šanci.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

25.1.2020 09:23 Reaguje na Pavel Hanzl
Fosilní uhlík se ukládal do země stamilióny let a ekosystém celé Země se na to zvykal, probíhaly i doby ledové atd. atd. a posledních asi 12 tisíc let se klima stabilizovalo. A tohoto uhlíku v podobě co2 lidé za 100 let vyfučeli bilióny tun do atmosféry, což i se selským rozumem je jasné, že je to bude katastrofa.
Možná je dnes ještě šance, pokud ale budeme přidávat další a další bilióny tun, konec je asi fakt neodvratný.
Na Venuši skleníkáče dosáhly teploty atmosféry 400 - 500°C při řádově dvojnásobném přísunu sluneční energie, i ta půlka bude stačit.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

25.1.2020 09:24 Reaguje na Pavel Hanzl
Ještě odkaz:
https://www.respekt.cz/tydenik/2019/16/klima-vstupujeme-do-temneho-veku
Odpovědět
RV

Richard Vacek

25.1.2020 09:36 Reaguje na Pavel Hanzl
Jaká katastrofa? Jaká rychlost změny teploty? Jaká přirozená změna klimatu?
Je snad úplně jedno, jestli se klima mění přirozeně, nebo třeba díky člověku. A i "přirozené" změny klimatu byly mnohem rychlejší, než jsou ty současné. A víme, že to žádnou globální katastrofu neznamenalo. Jen se nastavila jiná dynamická rovnováha.
A pro člověka změna teplot žádný vážný problém neznamená. Vždyť i teď žijeme od rovníku po póly a jako tvor, pocházející z teplé Afriky, si oteplení na celé Zemi budeme pravděpodobně spokojeně užívat.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

25.1.2020 12:47 Reaguje na Richard Vacek
Ta pravděpodobnost se ale rovná prakticky nule.
Tady to máte vysvětleno celkem v kostce:
https://www.respekt.cz/tydenik/2019/16/klima-vstupujeme-do-temneho-veku
Odpovědět
RV

Richard Vacek

25.1.2020 16:21 Reaguje na Pavel Hanzl
Ale tam přece není nic vysvětleno. Tam se tvrdí, že když u nás bude o nějakých katastrofických 8 st. C tepleji, tak to bude znamenat katastrofu. Přitom už dnes jsou na Zemi místa, kde je o 8 st. C tepleji než u nás a žádná katastrofa tam není. Pěstují se tam jiné plodiny, mají dvě úrody a ušetří za topení a solení silnic.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

25.1.2020 16:32 Reaguje na Richard Vacek
Teplota o +8°C v průměru znanemná pro nás skutečnou katastrofu, protože náš ekosystém není na to stavěný a vymřelo by prakticky vše. Ve výkyvech to znamená klidně +10°od průměru, tj. letní maxima silně přes 50°C. To nepřežije žádný náš strom a pokud by k tomu byly odpovídající srážky, máme tu normální Saharu.
Odpovědět
RV

Richard Vacek

25.1.2020 17:27 Reaguje na Pavel Hanzl
Co by vymřelo? Každý si může zkusit pokus, že vypleje a zbaví všech rostlin čtverec 10 m2. A bude se divit, že do dvou let bude zarostlý vším možným. A je jedno, jestli ten čtverec bude v tropickém pralese nebo u nás na zahradě. Budeme tady mít subtropy a v podstatě nic horšího se nestane.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

26.1.2020 15:59 Reaguje na Richard Vacek
Suché subtropy tu budeme mít asi už v této dekádě, tropy bez vody, tj. Saharu v další a pak se oteplení bude jen zrychlovat.
Odpovědět
RV

Richard Vacek

25.1.2020 17:30 Reaguje na Pavel Hanzl
Například takové Thajsko má střední roční teplotu 30 st.C. U nás to je 8 st.C.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

26.1.2020 16:00 Reaguje na Richard Vacek
Thajsko má taky x krát násobně více srážek.
Odpovědět
RV

Richard Vacek

26.1.2020 17:06 Reaguje na Pavel Hanzl
Samozřejmě, že s rostoucí teplotou roste odpar z moří a tedy i množství srážek. Proto bylo nejméně srážek v době ledové, která byla suchá i u nás.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

26.1.2020 18:17 Reaguje na Richard Vacek
U nás vyšší teploty znamenají méně srážek, asi se to bude jen zhoršovat. Thajsko je přece úplně jinde!!!
Odpovědět
RV

Richard Vacek

26.1.2020 18:49 Reaguje na Pavel Hanzl
Doporučuji podívat se, co dávají modely pro "nejhorší" scenario RCP 8.5 pro různé modely (srážky mírně vyšší):
https://climateknowledgeportal.worldbank.org/country/czech-republic/climate-data-projections
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

27.1.2020 11:09 Reaguje na Richard Vacek
Klimatický model pro roky 2080 až 2090 mě skutečně nezajímá.
Odpovědět

Jan Šimůnek

26.1.2020 20:15 Reaguje na Pavel Hanzl
Rozhodně to platí spíše při lokálním oteplení. Ne při globálním zvednutí teploty, kdy se zvedá odpar z moří.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

27.1.2020 11:11 Reaguje na Jan Šimůnek
Tak mi vysvětlete, proč u nás po dost drastickém oteplení přišlo neméně drastické sucho.
Odpovědět

Jan Šimůnek

25.1.2020 10:16 Reaguje na Pavel Hanzl
O životy nám půjde jedině v případě, pokud zločinecké ekologické organizace dostanou reálně k moci, protože pak se dá očekávat jen v EU něco přes sto milionů mrtvých. Protože zelení Khmerové tu budou řádit stejně jako rudí Khmerové v Kambodži.
Odpovědět
PD

Petr Dvořák

25.1.2020 14:46
Dodržení tohoto cíle bude podle německé kancléřky vyžadovat "transformaci gigantických, historických rozměrů". "Tato transformace v podstatě znamená, že budeme muset v příštích třiceti letech opustit celkově způsob hospodaření a života, na jaký jsme si v průmyslovém věku zvykli," zdůraznila.

..chudák Angela to slízne, ale někdo to konečně říct musel
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

25.1.2020 14:54 Reaguje na Petr Dvořák
Bohužel, vidím to taky tak. Buď budeme dnes maximálně rychle mkat na uhlíkové neutralitě i za cenu velkých obětí, nebo to dělat nebudeme.
V příadě A) můžeme možná kimatickou tragédii částečně zablokovat a časem klima (v horizontu řádově desetiletí až století) stabilizovat.
V případě B) se bude oteplovat, oteplovat, oteplovat až se uvaříme. v horizontu desetiletí až staletí.
Odpovědět
ČM

Čech M.

25.1.2020 16:49 Reaguje na Pavel Hanzl
Pozor na ty fráze.
"i za cenu velkých obětí" používali už Lenin se Stalinem a jak to dopadlo víme.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

25.1.2020 17:23 Reaguje na Čech M.
Ti hovořili o něčem jiném a v úplně jiné době. Holínky a hodinky taky nejsou to samé, i když se natahují.
Odpovědět
ig

26.1.2020 08:24 Reaguje na Pavel Hanzl
Byl to stejný princip. Davy lidí vystrašených blížícím se koncem civilizace, stejně jako jste teď Vy k smrti vyděšený blížícím se koncem civilizace. To se to pak vyvražďuje v zájmu zabránění ještě horšímu scénáři :D
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

26.1.2020 16:13 Reaguje na
To jsou přece šílené blbosti, co tady předvádíte. Vědecky doložené výsledky miliónů reálných měření po celém světě přece nejde srovnávat s bolševickou demagogií, nešťatníče!!!
Odpovědět

Jan Šimůnek

26.1.2020 08:38 Reaguje na Pavel Hanzl
Lenin + Stalin a v Německu Hitler - to je naprosto přesně to samé, jako současná ekologie. Akorát bolševici strašili "vrahy z Wallstreatu", Hitler "světovým spiknutím Židů" a ekologové nyní straší "antropogenním globálním oteplením". Všechny tyto hrozby mají jedno společné: Byly vymyšleny těmi, kdo potřebovali/potřebují zničit demokracii a zavést totalitu, v níž by vládli.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

26.1.2020 16:14 Reaguje na Jan Šimůnek
Víte, troubelíne, co je to teploměr?
Odpovědět

Jan Šimůnek

26.1.2020 20:18 Reaguje na Pavel Hanzl
Tento tepelný výkyv je buď zcela nebo z podstatné části přírodního původu. K tomu teploměr nemá co říct.
Druhou věcí je, že se alarmisté snaží oteplování různým i triky a podvody nadhodnocovat, takže realita bude asi níž než oficiálně udávaná čísla.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

26.1.2020 20:34 Reaguje na Jan Šimůnek
Oficiálně uváděná čísla jsou přesně taková, která se naměří.
Navíc modely vypočítané v 60. letech sedí velmi dobře na dnešní dobu, ovšem jen ty nejalarmističtější. Takže se ví, jaký algoritmus je správný a výpočet podle něho je přímo děsivý. Píšu vám to asi podesátý, tak si to někam uložte, už se opakovat nebudu:
https://www.czechsight.cz/co-vime-o-zmene-klimatu-zadna-alternativni-teorie-nedokaze-soucasne-otepleni-vysvetlit/?fbclid=IwAR1SAwsg7V66pKgf63_aJx8WFw463pCH51GIpE2zr4PAzKoNH9swwzwVXP4
https://www.euro.cz/udalosti/50-let-stare-klimaticke-modely-se-nemylily-oteplovani-1476775?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu#topic-3515

Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

26.1.2020 16:07
Dnes u Moravce byla diskuse o klimatu a dojem je dost tragický. Ve skutečnosti to probíhá daleko rychleji, než předpovídali nejhorší klimaalarmisté. Exminist Moldan líčil, jak náš neschopný ouřednický aparát není zajistit ani ty nejzákladní předpoklady k efektivnímu jednání. Legislativu ani technologie k šetření energií. K vyjádřením pánů Klause a Zemana nemohl najít slov, nemůže mluvit sprostě.
Odpovědět
RV

Richard Vacek

26.1.2020 17:16 Reaguje na Pavel Hanzl
Nakoukl jsem a i když je pořad uváděn jako výměna názorů, tak se o žádnou výměnu nejednalo. Jednalo se o souhlasnou lamentaci dvojice nad ošklivými politiky, kteří nedělají to, co ti lamentující pokládají za správné.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

26.1.2020 18:24 Reaguje na Richard Vacek
A dělají politici co? Podepsali "zelený úděl" ale to je tak všechno. Prodávají uhelné rumplováky Křetínskému a Tykačovi s tím, že pojedou aspoň 30 let, místo aby začali s útlumem.
Nejsou schopni udělat dobrý zákon o fve, nejsou schopni zmodernizoavt státní fabriky a ušetřit energii.
Nejsou schopni ani vypsat tendr na dostavbu nějaké JE, nejsou schopni udělat VŮBEC NIC.
Evropa maká a jede silně dopředu, naši politici žvaní o blbostech a země se propadá jak za komára.
Odpovědět
RV

Richard Vacek

26.1.2020 18:53 Reaguje na Pavel Hanzl
Naši politici dělají to samé, co USA a vlastně většina světa. Spíš bychom se měli ptát, co dělá zbytek Evropy a jestli se stále ještě jedná o Evropu, kam chceme patřit. Doporučuji podívat se na globální spotřebu energií ve světě a v Evropě. Hned bude patrné, kdo se chová jinak než ostatní.
https://www.iea.org/data-and-statistics
Odpovědět

Jan Šimůnek

26.1.2020 20:19 Reaguje na Richard Vacek
Máme větší podíl průmyslu na ekonomice než Německo = omezování průmyslu kvůli fiktivnímu antropogennímu oteplování na nás dopadne hůř.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

26.1.2020 20:26 Reaguje na Jan Šimůnek
To doufám. Pan astronom Grygar říká, že ve středu každé galaxii je černá díra. A my se o tuto pozici už dost dlouho ucházíme.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

26.1.2020 20:23 Reaguje na Richard Vacek
Hluboký omyl, když se podíváte na grafy globálních investic do OZE v USA a Číny i v celém světě, tak my udělali naprosté minimum. Především jsme zkřivili a následně zhyenizovali fve, načež jsme zkorumpovali totálně biopaliva. Takže u nás logicky převažují názorově nechumelisti až přímo ropáci, proto se stáváme skanzenem blbství snad celého světa.
https://oenergetice.cz/obnovitelne-zdroje/bnef-globalni-investice-oze-presahly-loni-280-mld-usd-dominovala-opet-cina
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

26.1.2020 22:30
Kdyby naše vláda myslela vážně už podepsaný závazek za uhlíkovou neutralitu, musela by udělat nejspíš reformu daňového systému.
Zrušit parazitní daně a daň z příjmu a nasadit vysokou daň na špinavou (uhlíkovou) energii, na jednorázové plasty, uhlíková paliva atd. atd. Mohla by zrušit dotace na OZE, stačilo by nevybíra DPH případně cla za panely a baterie. Celý systém by byl velmi jednoduchý, občan by měl rázově vyšší plat a byl by motivován k ekologickému chování.
Jenže něco podobného je zcela mimo možnosti našeho babišistánu.
Odpovědět
VH

Vladimír Hošek

27.1.2020 14:07 Reaguje na Pavel Hanzl
Vy prodáváte panely a baterie?
Odpovědět
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist