Merkelová vyzvala k celosvětovému konci spalování uhlí pro výrobu elektřiny Aktualizováno
Merkelová ve svém projevu vyzdvihla důležitost mezinárodní spolupráce při ochraně klimatu. Německo v této souvislosti navázalo spolupráci s Jihoafrickou republikou, aby jí pomohlo v procesu odchodu od spalování uhlí pro výrobu elektřiny, uvedla kancléřka. Má se podle ní jednat o "pilotní projekt pro mnoho dalších afrických zemí". S Kolumbií, Norskem a Británií již Německo spolupracuje při ochraně lesů.
Hlavním nástrojem boje proti změnám klimatu a celkové přeměny způsobu našeho žití a podnikání je podle Merkelové zpoplatnění emisí skleníkových plynů. "Se zpoplatněním, které již máme v Evropské unii, které se zavádí v Číně a které by se mělo zavést v mnoha dalších zemích po celém světě, můžeme podpořit náš průmysl a naše hospodářství, aby našly nejefektivnější způsob, jak dosáhnout klimatické neutrality," citovala Merkelovou stanice CNN.
K výzvě kancléřky k vytvoření globálního systému zpoplatňování emisí oxidu uhličitého se ve svém vystoupení připojila také šéfka Evropské komise von der Leyenová. "Musíme se dohodnout na pevném rámci pravidel, abychom například vytvořili globální trh s uhlíkem. Stanovte cenu za uhlík, příroda už takovou cenu zaplatit nemůže," citovala von der Leyenovou agentura Reuters.
Australský premiér Scott Morrison se s Merkelovou shodl na myšlence, že klimatickou krizi pomůže vyřešit věda a nové technologie. "Budou to naši vědci, technici, inženýři, podnikatelé, průmyslníci a finančníci, kdo načrtnou cestu k nulovým emisím," řekl šéf australské vlády.
Podle kancléřky, která se po 16 letech v čele německé vlády chystá odejít do politického důchodu, stojí před světovým společenstvím v otázkách ochrany klimatu stále mnoho práce. "Ještě jsme se nedostali tam, kam se dostat musíme," dodala Merkelová, pro níž je konference COP26 pravděpodobně posledním velkým summitem, kterého se účastní jako šéfka vlády.
Zároveň vyjádřila přesvědčení, že je stále možné zmírnit dopady oteplování Země. "Že jsou dopady klimatické změny zničující, víme. A musíme - a také říkám, že můžeme - uvést do praxe závěry pařížské klimatické dohody," dodala. Signatáři dohody se v roce 2015 v Paříži mimo jiné zavázali přijmout taková opatření, která povedou k oteplení planety nanejvýše o 1,5 stupně Celsia oproti období před průmyslovou revolucí.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (13)
Miroslav Vinkler
1.11.2021 19:54Po šesti letech se zjistilo, že to absolutně nezvládla a do průseru stačila strčit i ostatní země kromě Německa .
Pavel Hanzl
2.11.2021 20:58 Reaguje na Miroslav VinklerJá vím, jakékoliv informace je zbytečné po vás chtít, u vás jsou jakékoliv názory čistě pocitové. Realita vás neoslovuje vůbec.
Emil Novák
1.11.2021 20:15Svatá Prostoto
1.11.2021 20:39 Reaguje na Emil NovákTeď se jen těším co na to svobodník Jasánek ... ech ... pan Hanzl:-)
Emil Novák
1.11.2021 20:56 Reaguje na Emil NovákRoman Mysík
2.11.2021 05:52Zbyněk Šeděnka
2.11.2021 08:14 Reaguje na Roman MysíkLukas B.
2.11.2021 09:59 Reaguje na Zbyněk Šeděnkaje to čistá oportunistka bez jakéhokoli názoru, kam vítr (průzkum veřejného mínění), tam plášť (prezentované názory), a bez jakékoli dlouhodobé vize a schopnosti kooperace (jejím odchodem je rozesraná - padrdon za to slovo - celá německá politická scéna, neboť si nevychovala žádného nástupce a kontinuitu). něco jako kříženec babiše a starého klause v sukních (od každého si bohužel vzala to horší) a držící jakési dekórum.
Zbyněk Šeděnka
2.11.2021 10:48 Reaguje na Lukas B.A tím "výživnějším" slovem se netrapte. Jsou situace, kdy i gentleman nebo dáma mohou použít "hutnější" výraz aniž by vyzněl vulgárně.