https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/miliardari-by-podle-ministru-g20-meli-platit-dvouprocentni-majetkovou-dan
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Miliardáři by podle ministrů G20 měli platit dvouprocentní majetkovou daň. Peníze by šly na boj proti chudobě a klimatické krizi

25.4.2024 12:44 (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Světoví miliardáři by podle ministrů ze zemí skupiny G20 měli platit nejméně dvouprocentní majetkovou daň. Návrh na spravedlivější daňový systém, který by přinesl 250 miliard liber (7,35 bilionu Kč) ročně navíc, podepsaly Brazílie, Německo, Španělsko a Jihoafrická republika. Vybrané prostředky by se použily na boj proti chudobě, nerovnosti a klimatické krizi. Píše o tom na svém webu britský deník The Guardian. Daň by se týkala asi 3000 lidí.
 

"Je načase, aby se mezinárodní společenství začalo vážně zabývat řešením nerovností a financováním globálních veřejných statků," uvádějí ministři v komentáři. Peníze jsou podle nich potřeba po ekonomických otřesech způsobených pandemií, klimatickou krizí a vojenskými konflikty v Evropě a na Blízkém východě.

Signatářské státy vyzývají další země, aby se k jejich kampani připojily. Tvrdí, že vybraná roční částka by stačila na pokrytí odhadovaných nákladů na škody způsobené všemi extrémními povětrnostními jevy v loňském roce.

Francouzský ekonom Daniel Zucman nyní dopracovává technické detaily plánu, který bude v červnu znovu projednávat skupina G20. Ta sdružuje velké světové ekonomiky, a to jak vyspělé, tak rozvojové. Francie naznačila, že daň z bohatství podporuje. Brazílii, která skupině G20 nyní předsedá, povzbudilo, že Spojené státy sice globální daň z bohatství nepodpořily, ale nevystoupily proti ní.

"Miliardáři mají nejnižší efektivní daňovou sazbu ze všech sociálních skupin. Aby lidé s nejvyšší schopností platit daně platili nejméně, to myslím nikdo nepodporuje," říká Zucman.

Podle organizace Oxfam, která bojuje proti chudobě, boom cen aktiv za pandemie covidu-19 a po ní znamenal, že miliardáři byli na konci loňského roku bohatší o 3,3 bilionu dolarů. To je proti roku 2020 nárůst o 34 procent. Studie Světové banky (SB) pak ukázala, že pandemie zastavila snižování chudoby.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (13)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Zbyněk Šeděnka

25.4.2024 16:16
Komunismus v plné nahotě. Za vybrané peníze se ustaví komise, které budou řešit příčiny chudoby a stejně nic nevyřeší. Další krok bude úplné znárodnění.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

25.4.2024 18:13
Strašidlo komunismu opět začalo obcházet svět. Marx by měl radost.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

27.4.2024 09:10 Reaguje na Miroslav Vinkler
To je jen objektivizace chudoby a odůvodnění nehorázných výdělků. Nic se nezmění, jen chudobě a zbohatlíkům se vysune pro jejich stav morální ospravedlnění obrovských ekonomických rozdílů mezi lidmi a regiony. V Země východu to jen zaplatí.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

27.4.2024 09:10 Reaguje na Miroslav Vinkler
To je jen objektivizace chudoby a odůvodnění nehorázných výdělků. Nic se nezmění, jen chudobě a zbohatlíkům se vysune pro jejich stav morální ospravedlnění obrovských ekonomických rozdílů mezi lidmi a regiony. V Země východu to jen zaplatí.
Odpovědět
PE

Petr Elias

25.4.2024 19:10
Co by místní odborníci řekli na to, že takovou daň měli už ve starých Aténách někdy 500 let před Kristem a že to není vynález komunistů... :D
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

25.4.2024 19:32 Reaguje na Petr Elias
Jenže tehdy ty peníze šly přímo chudým, zatimco dneska by to prožrali funkcionáři a chudí by utřeli hubu. A to je ten komunisxmus.
Odpovědět
PE

Petr Elias

25.4.2024 19:39 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Sice to není pravda, ale brát vám to nebudu. :)
Odpovědět

Viktor Šedivý

25.4.2024 22:30 Reaguje na Petr Elias
"prostředky by se použily na boj proti chudobě, nerovnosti a klimatické krizi"
Přeloženo do češtiny: prožralo by se to v dotačních projektech.
Odpovědět

Radek Čuda

26.4.2024 11:27 Reaguje na Petr Elias
Místní odborník tedy nejsem, ale za sebe bych řekl, že souhlas samozřejmě s tím, že daně ... v jakékoli formě ... opravdu nejsou vynález komunistů. Spíš naopak. Ono taky proč danit to, co se dá znárodnit:-))).
Jinak je samozřejmě otázkou jakým způsobem by ta daň byla koncipována/realizována. Konec konců, něco obdobného podobného se tak cca před rokem diskutovalo před jedním výborem US senátu a Sen. Kennedy (JK byl ostatně důvodem, proč jsem si to pustil) v té diskuzi dal jednomu ze zastánců obdobné daně slušný céres.
A zcela právem, protože jak se ukázalo, ta praktická realizace by nebyla vůbec tak easy, jak se na první dobrou jeví.
Jak na tom byli kdysi v Athénách netuším, takže srovnávat nemohu, ale troufnu si tvrdit, že tamní fiskální systém byl a mohl být oproti dnešku poněkud jednodušší:-).
Odpovědět

Viktor Šedivý

25.4.2024 22:31
Spravedlivý daňový systém? Asi rovná daň, ne?
Odpovědět
LB

Lukas B.

26.4.2024 08:55 Reaguje na Viktor Šedivý
máte na mysli všem danit stejným procentem? nebo rovnou daň z hlavy (každý platí stejně bez ohledu na to kolik má a kolik vydělává)?

ostatně slovo "spravedlnost" v sovislosti s daněmi je nesmysl. daň se vybírá tam, kde je co brát, a tam, kde není obava, že daněný pře berňákem uteče do nějakého ostrovního daňového ráje. proto je do krve odírána nižší střední a střední třída a na boháče se musí opatrně aby nezdrhli, no a prolétům není co brát.
Odpovědět

Radek Čuda

26.4.2024 11:31 Reaguje na Lukas B.
To mi připomíná, jak kdysi v jedné učebnici na mé drahé alma mater, bylo v jedné poznámce pod čarou doslova napsáno, že spravedlnost je etická kategorie a nemá v ekonomice co dělat:-))).
A nutno uznat že v tomto měl Hába dokonce i pravdu;-).
Odpovědět

Viktor Šedivý

26.4.2024 13:00 Reaguje na Lukas B.
Daň z hlavy, samozřejmě.
Jenže ta nebude, protože chudí by se příliš bouřili.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist