https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ministri-eu-schvalili-prerozdelovani-zisku-v-energetice-a-plan-uspor-elektriny
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ministři EU schválili přerozdělování zisků v energetice a plán úspor elektřiny Aktualizováno

30.9.2022 11:35 | BRUSEL (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Členské země Evropské unie se ve snaze zmírnit dopady aktuální energetické krize dohodly na snižování spotřeby elektřiny ve špičce a zdanění mimořádných zisků elektráren a dodavatelů fosilních paliv. Peníze odebrané energetickým společnostem plánují využívat na podporu zranitelných skupin obyvatel a podniků nebo na financování úsporných opatření. Dohodnutá regulace přitom umožňuje dotování celé spotřeby elektřiny malých a středních podniků.
 

Podle českého ministra průmyslu a obchodu Josef Síkely, který jako zástupce země předsedající Radě EU dnešní jednání moderoval, a eurokomisařky Kadri Simsonové, se opatření podařilo dojednat na poměry unie extrémně rychle. "Bylo to dokončeno v rekordním čase," řekla na odpolední tiskové konferenci Simsonová. Finální verze návrhu podle ní umožňuje flexibilitu tam "kde je to nutné", a je třeba ji rychle uvést do praxe.

Jedna část krizového balíku schváleného na mimořádné energetické radě stanovuje limit 180 eur za megawatthodinu (MWh) pro příjmy elektráren využívajících levnější zdroje než plyn. Unijní vlády mohou za jistých podmínek stanovit nižší, ale i vyšší limit. Činitelé obeznámení s přípravou opatření systém popsali tak, že při prodejích nové elektřiny vyrobené z hnědého uhlí, jádra a obnovitelných zdrojů poputují veškeré příjmy nad stanovenou hranicí do rozpočtů jednotlivých zemí.

Takto získané prostředky mohou státy využít pro vlastní opatření. Dnešní dohoda při tom vytváří prostor pro zastropování cen elektřiny pro malé a střední podniky v plném objemu jejich spotřeby. "Musíme si uvědomit jednu věc: Malé a střední firmy v té naší definici pokrývají téměř 98 procent firem v rámci EU. Jsou to firmy do 250 zaměstnanců," podotkl dnes Síkela.

Nový plán povinných úspor elektřiny se týká vybraných hodin s nejvyšší spotřebou, přičemž cílem je dosáhnout v těchto úsecích alespoň pětiprocentního snížení. "Špičkové hodiny" mají dohromady tvořit desetinu zimních měsíců, jejich výběr je stejně jako konkrétní úsporná opatření na rozhodnutí jednotlivých zemí unie. Cílem je minimalizovat využívání paroplynových elektráren, které vstupují do hry v časech maximální poptávky a jejichž vysoké náklady tlačí cenu elektřiny na dříve nevídané hodnoty.

Síkela uvedl, že má představu, jak by Česko mohlo úspor v nejvytíženějších hodinách dosáhnout. Vláda ale musí "projít všechny technické detaily", než předloží konkrétní plán. Evropské komisi jej musí dodat do konce listopadu.

Třetím pilířem unijního balíku je nejméně 33procentní zdanění mimořádných příjmů společností dodávajících fosilní paliva. Takzvaný solidární příspěvek se bude vypočítávat ze zisků z letošního a příštího roku, přičemž za takzvaně přebytečné jsou považovány zisky nad hranicí 120 procent průměru z posledních čtyř let.

EU doufá, že tyto zásahy pomohou domácnostem a firmám překonat nastávající zimní měsíce, během nichž hrozí rozsáhlé problémy v důsledku omezení dodávek plynu z Ruska. Podle Evropské komise by mohlo odebírání příjmů za levnější elektřinu v kombinaci s příspěvky od sektoru fosilních paliv přinést do rozpočtů unijních zemí až 140 miliard eur (přes 3,4 bilionu Kč). Zda tento odhad platí i po výjimkách dojednaných v Radě EU, dnes Simsonová nevyjasnila.

Limit 180 eur za MWh a povinné úspory mají vstoupit v platnost na začátku prosince. Po dnešní "politické dohodě" jsou unijní krizová opatření v zásadě hotová, jejich definitivní schválení se čeká příští týden.

Společný postup EU přichází poté, co řada zemí zavedla národní opatření ve snaze zmírnit dopady vysokých cen energií a odvrátit rozsáhlé sociální problémy či uzavírky ve výrobě. Velkoobchodní cena elektřiny se v unii v létě vyšplhala až na 1000 eur za MWh, načež tento měsíc klesla zhruba na polovinu. Unijní činitelé nárůst připisují především Rusku, které dramaticky snížilo dodávky plynu, což vedlo k prudkému zdražení suroviny.

Evropský blok aktuálně hledá cestu, jak tento vývoj zvrátit, zatím ovšem nenachází shodu na konkrétním způsobu. Mnohé členské země volají po zastropování ceny plynu importovaného na lodích i sítí plynovodů, Evropská komise ovšem dává najevo, že preferuje jiné cesty.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (22)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

PH

Pavel Hanzl

30.9.2022 12:22
Je vidět, že EU je velmi schopná a akční organizace a především dokáže táhnout za jeden špagát. Ještě vykopnout hlupeho Orbána a můžeme se integrovat do podoby světové mocnosti.

A ten truba podráží a sabotuje co jde, ale teď bečí, že chce bambilión na podporu jádra, které mu má stavět cha cha cha Rosatom!!!
Viděli jste někdy většího vola?
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

30.9.2022 14:03 Reaguje na Pavel Hanzl
Koukám, že byla nasazena nová medikace ... tak tohle tedy ošetřující personál fakt nevychytal:-).

Jinak v reálu ta shoda znamená jen dodatečné zdanění některých subjektů. Navíc přerozdělení takto získaných prostředků bude v kompetenci jednotlivých vlád, takže tu fakt netuším, co tu zase blábolíte o nějaké integraci.

A na světovou mocnost to vyloženě vypadá ... projevem bude přídělový systém.

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-firmy-nove-lng-terminaly-rusky-plyn-nenahradi-budou-muset-pomoci-uspory-215620#source=hp&seq_no=8&dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=zpravy.sznhp.box&utm_campaign=&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

30.9.2022 16:51 Reaguje na Pavel Hanzl
Hanzle, to vaše táhnutí za jeden provaz :-)))

https://www.novinky.cz/clanek/ekonomika-heger-pohrozil-zastavenim-vyvozu-elektriny-40410253#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=novinky.sznhp.box&source=hp&seq_no=4&utm_campaign=abtest198_novy_panel_sluzeb_varCC&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

30.9.2022 17:24 Reaguje na Jaroslav Studnička
Jistě. To je demokracie, nikdo nechce, aby se tu jednotně hajlovalo jak v Rusku. Proto všechna rozhodnutí EU trvají dlouho, ale ve výsledku je málokdy nějaké vyloženě špatné.
Opak vidíte v totalitách, například v cha cha Rusku.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

30.9.2022 17:27 Reaguje na Pavel Hanzl
Alespoň jste uznal, že váš předchozí příspěvek byla lež.
Ostatní jsou vaše bláboly.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

30.9.2022 19:52 Reaguje na Jaroslav Studnička
Nebyla. Vy máte pořád ten jedenn závit s jedním clusterem, nechcete se doprogramovat?? Pro vás je přímo banální sdělení mimo možnosti chápání a "mimo téma".
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

30.9.2022 21:13 Reaguje na Pavel Hanzl
Tak že klystýrův komentář: "Je vidět, že EU je velmi schopná a akční organizace a především dokáže táhnout za jeden špagát."

Stačí si projít internet a hned je jasné, že to byl hanzlův obyčejný ideologický žvást.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

1.10.2022 07:37 Reaguje na Jaroslav Studnička
Musel byste mít na ramce definici, co je to "táhnout za jeden špagát".
To není totalita, kdy se davově hajluje na každou cypovinu.
To je demokratické řešení, kdy mají všichni (kromě Maďarska) stejný zájem.
Vyhrát válku, dnes zatím energetickou.
A všichni zúčastnění na tom pracují, hledají řešení, hledají vedlejší účinky, financování, hádají se o tom a hledají kompromisy (kromě Maďarska).
A tohle v EU vidím, jsem rád, že i naše vláda na tom pracuje a dává mi to naději, že to vyhrajeme.
Odpovědět

Viktor Šedivý

30.9.2022 19:16 Reaguje na Pavel Hanzl
Máte pocit, že elektrárny s reaktorem od Rosatomu generují nějaký nekvalitní nebo dokonce ideově závadný elektrický proud?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

30.9.2022 19:55 Reaguje na Viktor Šedivý
Mám pocit, že zrovna Paks je tunel a černá díra na peníze. Už v přípravě propálili miliardy a několik let zpoždění. A dnes? Rosatom bez západních technologií postaví max. chlívek pro kozu.
Finové je museli vypakovat kompletně.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

30.9.2022 14:10
Akt zoufalství , Putin může obrátit další vodku a poslat si pro Natašu.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

30.9.2022 14:49 Reaguje na Miroslav Vinkler
A tak tady nesouhlasím, za dané situace je to řešení ... krátkodobé, nesystémové, řešící následek, ale to mi u krizového řešení nevadí.

Co je horší je, že to řeší, resp. může řešit, jen část problému.
Odpovědět

Viktor Šedivý

30.9.2022 19:14 Reaguje na Svatá Prostoto
Vůbec to neřeší příčiny, jen to mimořádně hloupým způsobem zametá následky pod koberec.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

30.9.2022 19:58 Reaguje na Viktor Šedivý
Tak napište, jak řešit příčiny. A hlavně je napřed pojmenujte.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

30.9.2022 14:53
Je otázkou, jak moc tohle v reálu pomůže, protože zatím se zjevně moc nedaří ... https://www.idnes.cz/ekonomika/zahranicni/elektrina-plyn-nemecko-plyn-spotreba-uspory-habeck.A220930_112027_eko-zahranicni_jla
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

30.9.2022 20:31
Dodavatelé kvůli zdražování energií zvyšují zálohy svým odběratelům. To je případ také 88leté seniorky z jižní Moravy, které přišlo na konci září nové vyúčtování. Měsíčně má platit o téměř 19 tisíc korun více.
88letá seniorka z Vlasatic na jihu Moravy, která žije v jednopatrovém domě. Dosud platila zálohy za elektřinu u společnosti Lama energy ve výši 4 700 korun. Nyní jí Lama oznámila zdražení a předepsala nové zálohy, a to ve výši 23 600 korun.
-----------------------------------
Ale Hanzlové a spol. jsou nadšení, utlučeme Putina čepicemi.
Jen tak dál a do roka a do dne je tady revoluce.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

1.10.2022 18:50 Reaguje na Miroslav Vinkler
Á jé, už zase okradli babičku.
To je typický výrok typu výstřel do tmy.
Na tom je založena ta demagogie, kterou tak milujete.
Výrok je srozumitelný, emotivně silný a nikoho nezajímá, jestli je pravdivý.
K nějaké solidní informaci tam schází: proč babička platila už dříve 2x tolik, jako celá normální rodina? Jakou má spotřebu? Jedou po celém baráku třeba přímotopy?
Proč ta Lama nasadila takové sumy? Jde na spot, protože nemá base load? Proč to nedostal nikdo jiný? Normálně šly ceny asi o 30% (třeba u EON).
Ale vám to je fuk. Bum, plác, všichni jsou gauneři a zloději.
Odpovědět

Viktor Šedivý

30.9.2022 21:45
Takže teď se ze zisku efektivně vyrábějících elektráren (třeba jaderných) bude dotovat provoz děr na peníze - třeba plynových zdrojů.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

1.10.2022 18:55 Reaguje na Viktor Šedivý
Jistě, to je přece velmi rozumý postup.
Plyňáky nemohly nikdy čekat, že je gauner tak mohutně podrazí.
Takže je potřeba je nadotovat, aby nevypadly z trhu (což by se energetika rozsypala úplně) a poshánět dostatečné množství plynu z neruských zdrojů. To je celý.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

2.10.2022 09:52 Reaguje na Viktor Šedivý
Ty prudce efektivní jaderky vidíme dnes třeba ve Francii.
Nedodaly na trh výkon asi 12 celých Temelínů, se kterým trh počítal (jsou přece extrémně spolehlivé) a to je jedna z hlavních příčin téhle krize.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

1.10.2022 17:00
Z EU se stal hospodářský paskvil popírající nejenom skutečný trh, ale
už i zdravý rozum. Nejprve zlikvidovali direktivními kroky hospodářskou
soutěž mezi jednotlivými zdroji energie(povolenky, dotace, přednostní
výkup od OZE).Pak pokračovala předčasným odstavením JE a uhelek bez toho,
že bude mít funkční zálohy pro OZE. Pak se jako k zálohám upne k plynu
bez zásobníků plynu alespoň na pár měsíců a dopustí nákupy na burze
podle požadavků plynových záloh, které jsou schopny přeplatit kohokoliv. Vznikají cenové skoky na burze podle výpadků OZE a potřeb paroplynů.
Nyní zkouší hasit požár benzínem, kdy potrestá ty spolehlivé dodavatele energie, aby udržela při životě nezbytné zálohy OZE, bez kterých by
zkolabovaly i ty OZE samotné. Výsledkem bude co? Řekl bych, že nechuť
je dotovat a raději utlumit provoz, abych dokázal nezbytnost stálých
dodavatelů a přehodnocení energetické politiky EU. Pokud dojde k tomu,
na čem se dohodli, tak problém pouze odložili na jindy a přispějí ke
konzervaci, ba k rozvoji plynových záloh, protože s podporou OZE jejich potřeba naopak naroste a tak i spotřeba plynu. Přitom stačí to, co stále
opakuji. Na trh s energií pustit pouze ty se stálými dodávkami a může mi
být fuk, jak k tomu producent dojde. Ať má OZE, ale k nim i zálohy ve své
režii a dodává nasmlouvané stálé množství vždy a nikoliv pouze občas.
Dodavatelé pak budou muset VŽDY garantovat nasmlouvané dodávky a tudíž
mít nasmlouvány i zdroje energie pro vlastní činnost. Hrát si na burzu
a trh je sice hezké, ale už nikoliv, když se pouze obchoduje se zbytky
na neuspokojeném trhu. Je to jako na trhu zelném, kdy se o poslední
hlávku zelí licituje v cenách, jako za celou fůru. No a to, na čem
se dohodli, je jako ke každé hlávce připočíst korunu a ty pak dát
někomu, kdo to zelí pěstuje za tolik, že ho od něho nikdo nekupuje.
Prostě dál budou podporovat z ideových důvodů nekonkurenceschopné
firmy na úkor ostatních.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

2.10.2022 09:49 Reaguje na Břetislav Machaček
Máte to celé zcela kouzelně naopak, úplně stejně, jak Vinkler.
V EU jede normální trh s energiemi a různé emisní povolenky a dotace tam fungují jako další zátěžový prvek, se kterým se trh bez problému vyrovná.
Protože jsou tak konstruované.
Žádné předčasné uzavírání něčeho se nekonalo, objem výkonu byl napřed vybudován v OZE.
Nikdo se k žádném plynu neupnul, jeho spotřeba třeba v Německu prakticky nestoupla, naopak v letech 2006 - 08 byla vyšší, než dnes.
Vůbec jste nepochopil funkci závěrné elektrárny, vaše hašení benzínem je přímo komické. Vyhodit z trhu nestabilní zdroje je zcela reálná sebevražda, když na trhu zoufale potřebujeme každý kilowatt. A tak dál, prostě nesmysly a bláboly jak dycky.

Proč to máte tak fatálně zdupané?
Nepochopil jste důvod, proč ta krize vznikla a pak všechny konstrukce jsou nesmyslné.
Důkaz: po mohutném hašení toho požáru benzínem se nějak záhadně ztlumil, ceny plynu i elektřiny jdou dolů.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist