Mláďata veverek v Praze kvůli vedru předčasně opouštějí hnízda
Veverky stavějí hnízda v korunách stromů, ale i ve fasádách rozsestavěných domů. V tropických dnech by mláďata vlivem přílišného horka mohla v hnízdech uhynout, proto jejich bezpečí opouštějí. Zůstat by v nich podle odborníků přitom měla alespoň šest týdnů po narození, teprve po čtyřech týdnech života totiž otevírají oči. O hnízda někdy přijdou kvůli bouřkám a silnému větru.
Veverky jsou plaché a náchylné ke stresu, podle ošetřovatelů péče o ně není lehká. V pražské záchranné stanici stráví průměrně dva až tři měsíce. Nesamostaná mláďata tu krmí každé čtyři hodiny speciálním mlékem, pomáhat jim musejí i s vyprazdňováním.
Léčí také dospělé veverky, které se k nim dostávají nejčastěji po srážce s autem nebo zraněním od psa či kočky. Veverkám ve městě může veřejnost pomoct, pokud jim v teplém počasí připraví mělkou misku s vodou. Přidat může také potravu v podobě slunečnicových nebo dýňových semínek, ořechů, ovoce i zeleniny. V případě nalezení mláděte by lidé měli hned volat záchrannou stanici.
Záchranná stanice hlavního města Prahy pro volně žijící živočichy patří pod městskou společnost Lesy hlavního města Prahy. Funguje od roku 2012. Letos již přijala přes 3000 zvířecích pacientů.
reklama