https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/mladata-veverek-v-praze-kvuli-vedru-predcasne-opousteji-hnizda
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Mláďata veverek v Praze kvůli vedru předčasně opouštějí hnízda

26.7.2019 00:20 | PRAHA (ČTK)
Vysoké teploty vyhánějí v Praze předčasně z hnízd mláďata veverek. / Ilustrační foto
Vysoké teploty vyhánějí v Praze předčasně z hnízd mláďata veverek. / Ilustrační foto
Vysoké teploty vyhánějí v Praze předčasně z hnízd mláďata veverek. Zachrání se tak před přehřátím, ale při úniku se často zraní. Jsou také snadnou obětí predátorů. Záchranná stanice hlavního města Prahy pro volně žijící živočichy od začátku roku přijala 80 veverek. Právě v létě se do její péče dostávají především mláďata. Vyléčí tu více než 70 procent přijatých veverek, uvedli ošetřovatelé.
 

Veverky stavějí hnízda v korunách stromů, ale i ve fasádách rozsestavěných domů. V tropických dnech by mláďata vlivem přílišného horka mohla v hnízdech uhynout, proto jejich bezpečí opouštějí. Zůstat by v nich podle odborníků přitom měla alespoň šest týdnů po narození, teprve po čtyřech týdnech života totiž otevírají oči. O hnízda někdy přijdou kvůli bouřkám a silnému větru.

Veverky jsou plaché a náchylné ke stresu, podle ošetřovatelů péče o ně není lehká. V pražské záchranné stanici stráví průměrně dva až tři měsíce. Nesamostaná mláďata tu krmí každé čtyři hodiny speciálním mlékem, pomáhat jim musejí i s vyprazdňováním.

Léčí také dospělé veverky, které se k nim dostávají nejčastěji po srážce s autem nebo zraněním od psa či kočky. Veverkám ve městě může veřejnost pomoct, pokud jim v teplém počasí připraví mělkou misku s vodou. Přidat může také potravu v podobě slunečnicových nebo dýňových semínek, ořechů, ovoce i zeleniny. V případě nalezení mláděte by lidé měli hned volat záchrannou stanici.

Záchranná stanice hlavního města Prahy pro volně žijící živočichy patří pod městskou společnost Lesy hlavního města Prahy. Funguje od roku 2012. Letos již přijala přes 3000 zvířecích pacientů.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Karel Zvářal

Karel Zvářal

26.7.2019 11:54
Spíše bych to típnul na úhyn matky vlivem dopravy (vídám často, v tom vedou ježci) či odchycení kočkou. Takže podle mého je spíše vyžene krutý hlad, než klima z hnízda umístěného na stromě (ve stínu).
Odpovědět
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist