https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/mladotice-si-pripomnely-150-let-od-protrzeni-hraze-rybnika-po-prudkem-desti
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Mladotice si připomněly 150 let od protržení hráze rybníka po prudkém dešti

30.5.2022 01:19 | MLADOTICE (ČTK)
Protržení hráze rybníka v Mladoticích a vznik nového jezera byly důsledkem prudkého přívalového deště 25. května 1872.
Protržení hráze rybníka v Mladoticích a vznik nového jezera byly důsledkem prudkého přívalového deště 25. května 1872.
Licence | Volné dílo (public domain)
Foto | Jach / Wikimeda Commons
Nová naučná stezka v Mladoticích na severním Plzeňsku připomíná důsledky jedné z největších povodní v Česku. Stezka vede po dně někdejšího Mladotického rybníka, jehož hráz se před 150 lety po prudkém přívalovém dešti protrhla. Voda z jednadevadesátihektarového rybníka vtrhla do Mladotického potoka a poté do úzkého koryta už rozvodněné řeky Střely a připravila o život desítky lidí. Mladotický rybník, který byl největším rybníkem západních Čech, už nikdy nebyl navzdory úvahám obnoven. Jeho historii i tragické události z konce května 1872 připomíná na sedmi zastaveních bezmála dvoukilometrová naučná stezka, řekl ČTK starosta Jiří Záhrobský.
 

Na začátku května byla o pár kilometrů dál proti proudu Mladotického potoka otevřena také naučná stezka věnovaná Odlezelskému jezeru, někdy nazývanému Mladotické jezero. Je nejmladším jezerem v Česku a jedním z nejmladších v Evropě. Vzniklo jen asi dva dny po protržení hráze Mladotického rybníka. Autorem stezky u Odlezelského rybníka a spoluautorem stezky Mladotického rybníka je světově uznávaný geograf, hydrolog a mladotický rodák Bohumír Janský, pro něhož se události kolem vzniku nového jezera staly jedním z celoživotních vědeckých zájmů a který se dnes také stal čestným občanem Mladotic.

Protržení hráze rybníka v Mladoticích a vznik nového jezera byly důsledkem prudkého přívalového deště 25. května 1872. Tehdejší farář v nedaleké Žebnici naměřil, že mezi 14:00 a 15:30 spadlo 237 milimetrů srážek, tedy 237 metrů vody na metr čtverečný, řekl ČTK Janský. "Můžeme říci, že od té doby se taková událost neopakovala na celém území Česka a dá se říci i střední Evropy. Množství vody, které tady tehdy spadlo, je teď bráno jako rekord srážkový pro Česko a střední Evropu, možná, že to bude i krátkodobý rekord pro celou Evropu," řekl Janský.

Rybník se naplnil vodou. Nikdo ale nestihl vytáhnout propusť, hráz neudržela obrovský nápor vody a v noci na 26. května se na dvou místech protrhla. Do koryta potoka vtrhlo podle Janského až 3,5 milionu metrů krychlových vody. V nedalekých Plasech připravila povodeň o život tři lidi a dál po toku v obci Nebřeziny se hovoří o 43 obětech, z toho bylo asi 18 lidí, kteří zde stavěli železnici. "Myslím, že těch obětí tam mohlo být i více. Asi před půl rokem jsem také pátráním zjistil, že kilometr odtud voda připravila o život další dva lidi - jednu dívku, která se možná šla podívat k řece a ta jí strhla, a jeden byl můj vzdálený příbuzný, který oral na poli a s kravským povozem chtěl přejet potůček. Voda ho ale hned 25. května odpoledne strhla," řekl bývalý ředitel Státního oblastního archivu v Plzni a další z mladotických patriotů Petr Hubka.

Pohled na Mladotice
Pohled na Mladotice
Foto | Adam Hauner / Wikimeda Commons

Odlezelské jezero podle Janského představuje pro vědce cenný zdroj informací. Nánosy bahna na jeho dně slouží jako geoarchiv posledních sto padesáti let. "Odebírali jsme nánosy bahna a zjistili jsme, že jsou tam čtyři metry a každých deset centimetrů jsme pomocí radioaktivních izotopů uhlíku datovali," řekl Janský. Díky tomu například vědci zjistili jak rychle jezero zanáší sedimenty. Zatímco po svém vzniku se zanášelo velmi rychle, nyní přibývá na dně zhruba centimetr nánosu ročně. Byly ale doby, kdy za rok přibylo devět i deset centimetrů. Vědci v nich dokážou například bezpečně najít stopy po jaderných výbuších. V hloubce kolem metru od současného dna lze najít stopy radioaktivního spadu po ruských jaderných zkouškách v 50. letech 20. století, je tu odraz francouzských jaderných testů v Tichomoří, 40 centimetrů pod dnem jsou uloženy stopy spadu po výbuchu jaderné elektrárny v Černobylu. "Naposledy jsme tato měření dělali v roce 2003, takže nám tam chybí Fukušima (havárie japonské jaderné elektrárny v roce 2011), to chci ještě udělat," dodal Janský.

Odlezelské jezero mělo podle něj ještě na začátku 70. let minulého století, kdy o něm dělal diplomovou práci, hloubku až 7,5 metru nyní je to jen šest metrů. Existují i modely, jak rychle se zcela zanese. "Příroda toto jezero vytvořila a příroda rozhodne, kdy zas zanikne," dodal Janský, jenž na počátku tisíciletí vedl vědecký tým, který určil prameny řeky Amazonky.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (4)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

MZ

Miloš Zahradník

30.5.2022 08:43
Zprava o pozoruhodne povetrnostni udalosti. Takhle velke srazky v oblasti ktera pritom celkove je spis sussi jsou skutecne unikatni. Nemate nekde mapu rozlohy toho protrzeneho, jiz neobnoveneho rybnika. Skoda ze ho nechteji obnovit ani dnes. Zajimave je take to pripomenuti, ze farari byli casto take nositele obecne vzdelanosti a vlastivedne informovanosti. Akorat pozor na rozdil mezi ruznymi jednotkami jako napr. metrem pripadne milimetrem pripadne decimetrem (krychlovym, zvanym tez litr) a metrem ctverecnim - a taky to "y" ve slove ctverecni neni spravne :) Tehdejší farář v nedaleké Žebnici naměřil, že mezi 14:00 a 15:30 spadlo 237 milimetrů srážek, tedy 237 metrů vody na metr čtverečný řekl ČTK Janský
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

2.6.2022 18:51 Reaguje na Miloš Zahradník
Viz dejte si mapy, mladotice a mapu z 19 století. A vidíte rybník: https://mapy.cz/19stoleti?x=13.3596037&y=49.9735225&z=15&source=muni&id=1444&ds=1
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

3.6.2022 07:44 Reaguje na Slavomil Vinkler
Jinak počítač je velká čarodějka a klidně mohl zaměnit litr/m2 za metr/m2 sám, ve skutečnosti i redaktor může mít vysokou školu.
Odpovědět
MZ

Miloš Zahradník

4.6.2022 09:59 Reaguje na Slavomil Vinkler
Dik za ten odkaz, ja si neuvedomil ze ty historicke mapy jsou uz takhle jednoduse dosazitelne. Ac mam jinak v leccems vyhrady vuci seznamu - tak mapy.cz jsou skvele, vsechna cest
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist