Mladých se na změny životního prostředí neptejte, nepoznají je
Kdy jste naposledy chytali raky v potoce, lovili světlušky, plašili při procházce po mezi hejna křepelek a koroptví anebo zažili setkání se zmijí na vlastní zahradě? Kdy vás pravidelně budilo kokrhání kohouta a ze sousedova dvora voněl koňský hnůj? Ne, nehovoříme tu o časech, kdy se svítilo jen petrolejkami, to popisované se odehrálo vlastně nedávno. Pro mladší generace už to ale zní jako historky ze skanzenu.
A na to upozorňuje Lizzie P. Jonesová z londýnské univerzity v Royal Holloway. „Mladí lidé nejsou až tak dobří v pozorování environmentálních změn, třeba úbytku biodiverzity, jako zástupci starší generace,“ říká a druhým dechem dodává: „Což znamená, že nevratné změny na životním prostředí mohou snadno uniknout pozornosti, pokud nebude se staršími hovořeno o tom, co je vlastně normální.“
Metodika jejího výzkumu byla jednoduchá. V obrazovém dotazníku představila katalog volně žijících ptáků, a respondenty požádala, aby se svými vzpomínkami vyjádřili k tomu, o jak hojné druhy se jednalo, když jim bylo 18 let. Starší lidé byli schopni mnohem přesněji posoudit trendy ptačích populací a změny, které podstoupily. Dokázali vybrat druhy hodné ochrany. Co z toho plyne?
Usedněte kolem krbu, dědeček vypráví o bažantech
„Že pokud se budeme soustředit pouze na současnou změnu, bez historické perspektivy, může se nám stav životního prostředí jevit méně akutní a zrovna úbytek biodiverzity jevit menší, než ve skutečnosti je,“ říká Jonesová. Společně s kolegy má pro tento fenomén i vysvětlení. Tím je onen SBS, Syndrom posouvající se hranice. Chcete-li, chápání současného stavu jako normy, základu, od kterého se odvíjí vaše reakce na změnu.
Pokud jste nezažili zajíce panáčkující na poli, stáda srnek, čejky, bažanty a koroptve, přijde vám momentální zemědělská krajina bez divokých zvířat víceméně jako normální stav. „Každá generace onen normální stav vnímá odlišně,“ dodává Jonesová. O to snáze pak může být dosaženo kritického bodu, nevratného stavu životního prostředí, protože ji perspektivou vlastní generace jednoduše přehlédneme.
Bohatství informací tu v rukách drží spíše starší lidé, kteří by se měli zasadit o to, aby své zkušenosti předali. Na mladších generacích je pak ochota tyto informace vstřebávat. „Nic jiného totiž nemůže ten cyklus normalizace zastavit,“ říká Jonesová. Mladé generace se mohou stát skutečnou budoucností přírody jen tehdy, když se těch starších zeptají na minulost.
reklama
Dále čtěte |
Další články autora |
Online diskuse
Všechny komentáře (29)
Richard Vacek
9.10.2020 06:18V zimě kyselá mlha ze spalování hnědého uhlí, prádlo na šňůře plné černých sazí.
Ti mladí si neuvědomují, že žijí v čistším prostředí, než jejich předkové.
vaber
9.10.2020 08:44 Reaguje na Richard VacekJiří Daneš
11.10.2020 16:13 Reaguje naJiří Daneš
11.10.2020 16:14 Reaguje na Jiří DanešKatka Pazderů
9.10.2020 07:51Já, když si doma sednu na židli, tak vidím z okna spoustu zvířeny. Veverky na ořešáku, strakapoudy, datla, doupňáky, máme tu srnky, lišky, jezevce, když se rojili roháči v teplém letním podvečeru, tak to byl zážitek. A to bydlíme jen 15 km od hranice Prahy.
vaber
9.10.2020 09:09 Reaguje na Katka PazderůAnyr
9.10.2020 22:30 Reaguje na Katka PazderůPřed: jen na našem domě jsme napočítali přes třicet hnízd vlaštovek, sem tam se do nějaké skuliny mezi trámy nacpali i vrabci. Na zahradě bylo běžné pozorovat otakárky, a vzhledem k aktivnímu "starozahradničení" mé milované prababičky, i jejich celkem četné housenky. Babočky všeho druhu, jako například admirál, paví oko, kopřivová, bílé cé, ale i osiková, to byli zcela běžní denní obyvatelé zahrady i okolí. Ani nemluvím o běláscích, pravidelně jsem byl úkolován držet hlídku se síťkou nad záhony se zelím, kedlubnami a kapustou. Jiný hmyz, jako chrousti, velcí střevlíci, dokonce i nosorožíci - další normálka. V blízkém okolí spousta čápů, vírů, sov, volavek, konipasů, lindušek, dokonce i moudivláčci. Včely samotářky, "divní" čmeláci,... a když se zvedl větší kámen nebo starší kus dřeva, jooo, tam to žilo. :) Prostě takový malý podkrkonošský Ráj.
A dnes? Vrabci nejsou, poslední vlaštovky hnízdí v bývalé uhelně, otakárka jsem neviděl roky, celkem vzácné jsou i babočky a žluťásci, dokonce i větší pavouci. Dokonce i těch blbých šneků je málo - zato slimáků sbíráme pytle. Navíc moc netuším čím to může být, změny se u nás ani v okolí prakticky nedějí, a když, tak zanedbatelné.
Taky musím napsat, že zatímco mě tenhle stav pěkně bolí u srdce, už moji bratranci a sestřenky to považují za normální, a to jsou skutečně jen o pár let mladší než já. Ergo mám přírodu u nás za polomrtvou, a to jsem z místa, kde se lidé velmi zajímají o ekologii a přírodu, dokonce i "náš" zemědělec hospodaří v ekorežimu.
Takže je super, že kolem Prahy to žije, ale jinde to je o poznání jinak. Možná by to chtělo taky vytáhnout paty z toho ráje jezevců a roháčů. XD
Michal Ukropec
10.10.2020 08:15 Reaguje na Katka PazderůJiří Daneš
11.10.2020 16:24 Reaguje na Michal UkropecKatka Pazderů
9.10.2020 07:53vaber
9.10.2020 08:35Jiří Daneš
11.10.2020 16:28 Reaguje naMarcela Jezberová
9.10.2020 08:38Martin Macek
9.10.2020 08:41Jiří Daneš
11.10.2020 16:31 Reaguje na Martin MacekJaqen Hghar
9.10.2020 10:48Jiří Daneš
11.10.2020 16:36 Reaguje na Jaqen HgharJirka Černý
9.10.2020 21:27Břetislav Machaček
10.10.2020 10:04pohled se zlepšila čistota vod i ovzduší, ale nevidíme už tu skrytou
chemii před našimi smysly v těch vodách, půdě a i tom ovzduší. Naše tělo
a všechny organizmy to ale nevnímají pouze zrakem, chutí a čichem, ale i
reakcí organizmu na tyto látky. Na pohled vyčištěná voda z čističek bez naředění opravdu relativně čistou vodou k životu moc není a rovněž tak
půda s neviditelnou chemií ukrytou v ní. Pak ale marně na poli hledá
rybář žížaly, ale na mé zahrádce, kde hospodařím bez chemie jich je
jako v minulosti a i to zelí mám okousané housenkami bělásků. U těch zmíněných bělásků je to o tom, že kdysi na vesnicích si každý pěstoval nějaké to zelí, které potřebovali ti bělásci. Dnes zelí nikdo doma nepěstuje a hledá vitamín C v dováženém ovoci. Bělásci tak nemají
zdroj potravy pro své housenky a letos se pustili i do listí křenu,
Tak je to s veškerým hmyzem závislým na kdysi zcela běžných rostlinách, mouchách závislých na množení v hnoji, ptácích závislých na tom hmyzu, zvířatech závislých na pestrosti potravy a taky bohužel na hájených predátorech, kteří decimují zbytky těchto tvorů. Daří se naopak druhům, které se umí přizpůsobit dané situaci jako jsou potkani, hraboši, hryzci, divočáci atd. Taky člověk se uměl přizpůsobit a méně rozmnožující se Evropany úspěšně přečíslí časem ty více se množící rasy.(to prosím není rasizmus, ale pouze odkaz na statistiku). Takže chci říci, že mnohdy ani starší lidé neumí objektivně posoudit některé změny a natož ti mladí,
kteří mohou srovnávat současnou situaci pouze s nějakými informacemi
z minulosti. Každý to tak vidíme jinak a z pohledu svého zaměření na
danou oblast. Každopádně jako negativní považuji stále větší globalizaci
s nekontrolovatelným zavlékáním nových druhů, které jsou často právě
úspěšnější, než ty naše tradiční. S tím souvisí i přemíra dopravy,
s ní spojený vliv na migraci zvířat, ztráty zvířat při střetech
a "neviditelnými" zplodinami, otěrem z pneumatik, asfaltu, plastů,
brzdových destiček, kapalin do ostřikovačů, chladičů a autokosmetiky splachované při dešti z karosérií do krajiny. Je tu i zasolování okolí cest, postřiky kolejových svršků proti plevelům a taky letecká doprava, která je znečišťovatelem horních vrstev atmosféry. Kdysi auto sice více čadilo, ale bylo jedno v ulici, kde je jich dnes dvacet a letadlo jsme vídali na obloze párkrát za den. Kamión byl vzácností, ale koleje byly
plné nákladních vagónů. Chemie nebyla na polích tak běžná, ale běžný tam
byl ale zase hnůj a na kravincích na loukách mračna much a žampiónů.
Já ty změny vidím v této rovině a vidím, že zhoršování bohužel pokračuje. Pouze však méně viditelně, ale o to víc bude výsledek šokující.
Jirka Černý
10.10.2020 16:40 Reaguje na Břetislav MachačekBřetislav Machaček
10.10.2020 18:21 Reaguje na Jirka Černýostatním hmyzožravým ptákům. Vás mouchy obtěžovaly, ale ptáci bez nich vymírají. Vše se vším souvisí a čisté mnohdy znamená
nevhodné k životu.
Jirka Černý
11.10.2020 17:25 Reaguje na Břetislav MachačekJaqen Hghar
11.10.2020 20:16 Reaguje na Břetislav MachačekBřetislav Machaček
12.10.2020 10:12 Reaguje na Jaqen Hghardo řeky Olše jsem před 40.roky chytal vypasené tlouště,
ale nekonzumoval. Ani dnes ryby z řeky nejím a nedal bych
je ani slepicím. Ona průzračná voda nemusí být čistá a
naopak ta kalná bývá často znakem života. Chce to prostě
před výtok čističek a kanalizací povinně vybudovat malé
retenční nádrže s obsadou ryb a vodních organizmů a pak
se teprve ukáže, zda je voda opravdu čistá nebo "čistá".
Každý tak rychle a jednoduše zjistí i otravu podle těch
živočichů v nádrži a nikdo se nebude mít na co vymlouvat.