Módní návrhářka spojila starost o rodinné hospodářství s ovcemi s módou
Když vystudovala obor Textilní a oděvní návrhářství na Technické univerzitě v Liberci, rozhodla se, že chce žít na venkově, a vrátila se domů do středních Čech. "Zjistila jsem, že z vlny našich ovcí tkaninu pro výrobu oděvů vyrobit nejde. A taky jsem zjistila, že vlna z českých chovů se stává z velké části odpadem," řekla Havrlíková. Postupně ale mohla vlnu z vlastních ovcí využít a také se dostala i k nejkvalitnější české vlně a mohla být spokojená i s kvalitou tkaniny.
V nabídce má dnes kabátky, svrchní dámskou košili, svetr a vyrábí i ze lnu. Vyrábí tak, aby měly oděvy co nejdelší životnost a byly opravitelné. "Dlouhodobě se snažím o udržitelný způsob života a výroba z ovčí vlny i ze lnu je udržitelná, jedná se o přírodní materiály. Zároveň nepoužívám syntetická barviva, ale pouze přírodní. Spolupracuju s kolegyní, která sbírá květiny pro barvení. Barevnost pak záleží i na tom, kdy se květiny sbírají, takže se barvy oblečení neopakují," řekla Havrlíková.
S udržitelností jde dokonce tak daleko, že používá pouze elektřinu, kterou vyrábí vodní turbína závislá na průtoku místního potoka. Usedlost totiž není napojená na elektrickou síť. "Takže se někdy, když je velké sucho, může stát, že elektřina není," poznamenala Havrlíková.
Udržitelnost je v posledních letech velkým globálním tématem a v textilním průmyslu obzvlášť, protože takzvaná rychlá móda je velkým ekologickým problémem. Výrazně se podílí na znečištění planety, produkci odpadů, spotřebovává značné přírodní zdroje. V Evropské unii by měl být v blízké budoucnosti výrobce či obchodník zodpovědný za celý životní cyklus oděvů. Ty, které vyrobí Havrlíková, jsou na konci své životnosti kompostovatelné.
reklama