MPO: Na podporu podniků kvůli drahým energiím by mohlo připadnout 7 miliard korun
MPO dříve ČTK sdělilo, že možnou podporu podniků kvůli zdražení elektřiny a plynu vyčísluje ve spolupráci se Svazem průmyslu a dopravy. "Propočítáváme varianty, jak by ten dotační program mohl vypadat. Zatím jsme dospěli k nákladům asi kolem sedmi miliard (korun), které bychom rádi, pokud se samozřejmě najde shoda na nejvyšší, tedy vládní úrovni, poslali směrem k ekonomice," řekl dnes Vinkler.
Podpora na dodatečné náklady kvůli zvýšení cen plynu a elektřiny se podle dočasného krizového rámce smí vztahovat k období od února do prosince letošního roku. Nárok na dotace budou mít jen firmy, které prokážou měsíční nárůst nákladů na energie o 200 procent ve srovnání se stejným období loňského roku. Jedna společnost bude moci získat nejvýše dva miliony eur (asi 50 milionů Kč).
Svaz průmyslu po zveřejnění podmínek dočasného rámce upozornil, že některá pravidla jsou nastavena velmi přísně a nárok na kompenzace by tak měl jen malý počet společností. Proto navrhnul zvýšení maximální výše dotace nebo zmírnění podmínky nárůstu ceny elektřiny nebo plynu.
Dočasný krizový rámec umožňuje využít další nástroje pomoci, které souvisejí s rusko-ukrajinským konfliktem započatým 24. února. Mohl by tak vzniknout například program záruk, které by poskytoval stát prostřednictvím Exportní garanční a pojišťovací společnosti (EGAP). Fungovat by mohl na stejném principu jako dříve COVID plus vytvořený na podporu podnikatelů v důsledku pandemie koronaviru. Pro vznik nového programu by bylo ale třeba změnit zákon. O zavedení záruk se vedou diskuze, řekl dříve ČTK generální ředitel EGAP Jan Procházka.
Elektřina v dubnu podle dat Českého statistického úřadu meziročně zdražila o 30,1 procenta, cena plynu stoupla proti čtvrtému měsíci loňského roku o 44,2 procenta. Pro domácnosti chystá MPO úsporný energetický tarif. Náklady státního rozpočtu na tyto úlevy šéf resortu průmyslu Jozef Síkela (za STAN) odhaduje mezi 16 až 24 miliardami korun, sdělil v sobotu ČTK.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (15)
Jaroslav Řezáč
1.6.2022 06:51 Reaguje na Katka PazderůSvatá Prostoto
1.6.2022 11:59 Reaguje na Jaroslav ŘezáčA je to teda fuck něco ... to člověk musí fakt už žrát trávu a papírů je to jak když stavíte fabriku.
Jaroslav Řezáč
1.6.2022 15:30 Reaguje na Svatá ProstotoSvatá Prostoto
1.6.2022 15:43 Reaguje na Jaroslav ŘezáčBřetislav Machaček
1.6.2022 20:33 Reaguje na Svatá Prostotoa přitom toho moc nevyplatit. Mnoho lidí to
odradí a ještě více se uskrovní, aby nemuseli
vyplňovat papíry a chodit po úřadech pro ta
potvrzení. Takže snaha dávat tu je, ale to,
že si to lidé nevyřídí je "jejich chyba".
Být to jednoduché, tak by toho asi vyplatili
o mnoho více a stát by nic neušetřil. No a
pak je tu menšina, které to vyřídí aktivisté
a ta ani nemusí nic dokládat, protože je na
dávkách už nyní. Od nich se příspěvek jen
přeleje k ubytovatelům na ubytovnách a v holobytech. Partička černé pracky tak zase
rýžuje jako už kdysi v minulosti, když ten
byznys vymysleli a slušní lidé pouze uroní
slzu.
Jaroslav Řezáč
1.6.2022 08:10 Reaguje na Katka Pazderůvaber
1.6.2022 08:10důchodce co má 15 000důchodu dostane přidáno 1000Kč, na to aby se kompenzoval chleba by mu museli přidat 5000Kč
podnikatelé si zvýšení cen energií zahrnuli do ceny výrobků a tak proč dostanou ještě další peníze
Jaroslav Řezáč
1.6.2022 15:32 Reaguje na vaberMilan Milan
1.6.2022 10:04Svatá Prostoto
1.6.2022 12:02To je prostě Jarmark marnosti ... v pevné vazbě a bibliofilském vydání.