Mrazy v lesích poškodily plochy s nasetými duby, čeká se slabá úroda semen
Pozdní mrazy se podle lesníků objevují skoro každým rokem, ale letos jim předcházelo výjimečně teplé období v únoru a březnu a také rekordní teploty v první polovině dubna. "Vše se tak v přírodě urychlilo asi o měsíc a mráz zastihl rostliny i dřeviny narašené a nakvetlé, některé s malými plody," uvedla mluvčí.
Mráz podle ní poškodil rašící stromy a síje na většině území republiky. Lesníci předpokládají, že se s tím porosty vyrovnají. "V případě síjí žaludů dubu je to bohužel nevratný stav. Poškození bylo plošné a mělo různou intenzitu. Důležitý bude nyní dostatek srážek pro následnou regeneraci," řekla mluvčí. Rozsah ploch k obnově podnik zatím spočítaný nemá, stejně tak zatím nevyčíslil škody finančně.
Mráz zasáhl především rašící listnáče, zejména buky a duby. Lesníci ale evidují i škody na jedlích a smrcích. "Mráz květy spálil a poškodil i rašící výhony. Předpokládáme, že stromy vyraší z náhradních pupenů. Mladší stromky mohou mít více kmenů, což v budoucnu zhorší jejich kvalitu," řekla mluvčí.
Mrazy v lesnictví zasáhly zejména školaře. Podle čtvrtečního odhadu Agrární komory mrazy v lesních školkách způsobily škody zhruba za 500 milionů korun. Ministerstvo zemědělství připustilo, že to může mít negativní dopad na obnovu českých lesů po nedávné kůrovcové kalamitě. Lesy ČR lesní školky nemají.
Jarní mrazy letos postihly především pěstitele ovoce a vinaře. Sklizeň ovoce by měla letos propadnout asi na 30 000 tun z průměru minulých pěti let ve výši 138 000 tun. Agrární komora mrazové škody u pěstitelů zemědělských plodin předběžně odhadla na víc než čtyři miliardy korun.
reklama