https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/myceni-amazonskeho-pralesa-v-brazilii-v-listopadu-vyrazne-zpomalilo
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Mýcení amazonského pralesa v Brazílii v listopadu výrazně zpomalilo

13.12.2021 16:41 | BRASÍLIA (ČTK)
V listopadu amazonský prales přišel o 250 kilometrů čtverečních plochy, což byl nejnižší údaj za posledních šest let.
V listopadu amazonský prales přišel o 250 kilometrů čtverečních plochy, což byl nejnižší údaj za posledních šest let.
Foto | deltreehd / pixabay
Mýcení amazonského deštného pralesa v listopadu v Brazílii výrazně zpomalilo. Ukazují to údaje brazilského Národního ústavu pro výzkum vesmíru (INPE), na které upozornila agentura EFE. V listopadu amazonský prales přišel o 250 kilometrů čtverečních plochy, což byl nejnižší údaj za posledních šest let. Podle ekologů se však jedná jen o dočasný výkyv, za kterým nestojí zpřísnění vládní politiky.
 

Letošní údaj je o zhruba pětinu nižší než v listopadu loňského roku. Jedná se také o nejnižší listopadové číslo od roku 2015, kdy INPE začalo tento druh statistiky sledovat. Pokles je výrazný ve srovnání s říjnem, kdy prales přišel o 877 kilometrů čtverečních plochy.

Od začátku roku amazonský prales v Brazílii přišel o zhruba 8150 kilometrů čtverečních, což je rozloha odpovídající zhruba Ústeckému a Libereckému kraji dohromady. INPE měsíční údaje sbírá na základě satelitního pozorování.

Podle mluvčího brazilské odnože organizace Greenpeace Rómula Batisty však není mnoho důvodů k oslavám. Podle něj je pokles jen dočasným výkyvem, za kterým nestojí přísnější přístup úřadů. Stávající brazilská vláda prezidenta Jaira Bolsonara podle něj dopustila rozmach nelegální těžby kovů, zabírání půdy v domorodých rezervacích a chovu dobytka, jež přispívají k ničení pralesa.

Na klimatické konferenci COP 26 v Glasgow brazilská vláda oznámila závazek, že skoncuje do roku 2028 s nelegálním odlesňováním v Amazonii. Řada odborníků je ale k tomuto cíli skeptická. Podle nich by si to od vlády vyžádalo razantnější přístup, než který dosud ukazovala. Ekologové také připomínají, že pro větší hospodářské využití Amazonie se opakovaně vyslovoval prezident Bolsonaro, který do úřadu nastoupil v roce 2019.

Podle listopadové zprávy INPE amazonský prales v Brazílii mezi srpnem 2020 a červencem letošního roku přišel o 13 235 kilometrů čtverečních své rozlohy. V předchozím desetiletí údaj nikdy nepřekročil 10.000 kilometrů čtverečních a v letech 2009 až 2018 roční průměr činil zhruba 6500 kilometrů čtverečních vymýceného pralesa.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jakub Graňák

Jakub Graňák

13.12.2021 17:22
Hmm, asi napadl sníh
Odpovědět
OD

Ondřej Dočkal

13.12.2021 21:02 Reaguje na Jakub Graňák
ještě hůř, začalo období dešťů :)
Odpovědět
va

vaber

14.12.2021 09:37
do roku 2028 skončí s nelegálním odlesňováním a dál bude jen legální,
přírodě je to jedno o jaký druh odlesňování jde,
bude možno v životním prostředí s nedostatečnou rozlohou lesů žít?
lidé se raději ani neptají,
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist