Myslivci a rybáři navrhují chytat vydry a bobry do pastí. Je to nebezpečné i lidem, varuje ochránkyně přírody Aktualizováno
„Chráněné druhy jsou vítaným zpestřením české přírody, ale je nutné s nimi hospodařit stejně jako s ostatními součástmi krajiny, tedy racionálně, nikoli ideologicky,“ píše se v tiskové zprávě vydané Českomoravskou mysliveckou jednotou. Ve společném prohlášení s Českým rybářským svazem a Rybářským sdružením ČR požadují zpřísnit kontrolu nad péčí o tyto živočichy, a u bobra a vydry navrhují dokonce používat smrtící pasti pro jejich lov. „Řešením by v tomto případě bylo plošné stanovení doby lovu, zjednodušení postupu vyřízení povolení lovu na nehonebních pozemcích i umožnění lovu do smrtících pastí,“ uvádí tisková zpráva postup, jakým přistupovat k vydře říční. Pasti by myslivci a rybáři rádi zavedli i u bobra.
Před použitím smrtících pastí důrazně varuje Kateřina Poledníková, ředitelka organizace ALKA Wildlife, zabývající se ochranou volně žijících živočichů. „Železa, neboli čelisťové pasti, jsou nášlapné typy pastí. Kdo do ní šlápne…," naznačuje Poledníková. Pasti se podle ní kladou na břeh či do mělké vody. "Například Conibear pasti jsou extrémně nebezpečné pro svou sílu. Jedná se o neselektivní pasti, které zabijí nebo těžce zraní jakékoliv zvíře o dané velikosti. Nebo i člověka, pokud se do takové pasti dostane," vysvětluje Poledníková.
Vydra říční váží kolem 7–12 kg, bobr evropský 11–30 kg. Podle Poledníkové by tyto pasti byly smrtelně nebezpečné pro celou řadu dalších zvířat, včetně domácích psů všech ras nebo koček. "Co by smrtící past, nalíčená na bobra, udělala malému dítěti, si pak ani netroufám domyslet," říká Poledníková. "Smrtící pasti jsou nebezpečné pro člověka. Ne vlk, bobr či vydra, jak uvádí myslivci a rybáři.“
Na obavy ochránců přírody myslivci reagují prohlášením na webu. "Jako jednu z možností regulace těchto druhů jsme navrhli použití smrtících pastí. V žádném případě ale nemá jít o ´středověké´ chytání za běhy do želez, jak si vymysleli přátelé z Alky. Samozřejmě jsme mysleli pasti, které zvěři nepůsobí utrpení a běžně se dnes používají ve vyspělých zemích s podstatně lépe propracovanou úrovní ochrany přírody," píší myslivci na webu. Podle nich mohou být a jsou některé soudobé druhy pastí tou správnou cestou, protože odstřel vyder a bobrů není vzhledem k jejich způsobu života, charakteru krajiny a množství lidí v ní přítomných jednoduchý.
Zájmová sdružení myslivců a rybářů upozorňují na problém, který v české společnosti bezesporu existuje – vnímání přítomnosti volně žijících živočichů, zvláště pak šelem v krajině. A jejich nárok na prostor a obživu. Myslivci a rybáři chtějí, aby stát jasně řekl, kolik vlků, vyder a bobrů v české krajině chceme, a pokud jich bude více, umožnil jejich stav snížit.
Podle ministerstva životního prostředí jsou zmíněné „smrtící pasti“ v ČR zakázané a podle ministerstva se jedná o zvlášť trýznivý způsob usmrcování zvířat. Co se týče vydry říční, na území se ČR se vyskytuje zhruba 3 000 – 4 000 jedinců. Žije na celém území republiky a populace se zřejmě nebude příliš rozšiřovat, protože jde o teritoriální zvíře, které zkrátka žádnou další vydří rodinu na své území nepustí," uvádí Ondřej Charvát z tiskového odboru MŽP. Podle něho lze výši hospodářských škod způsobených vydrou účinně snížit využitím ochranných opatření, například oplocením sádek nebo rybích líhní a odchoven. "Tato opatření podporuje Operační program Rybářství a doplňkově, pokud nejde o hospodářsky využívané plochy atp., také z Operační program Životní prostředí," říká Charvát.
Na současné míře predace se podle úřadu podepisuje nízká kvalita vodních toků, zejména technické úpravy a nedostatek úkrytů pro ryby nebo míst pro jejich přirozené rozmnožování, a v řadě případů i celkově nepřirozená skladba rybích společenstev. "Největší míra predace ryb je na vodních tocích často v technicky upravených korytech, pod jezy nebo v nezamrzajících úsecích pod přehradami. MŽP proto dlouhodobě podporuje revitalizace vodních toků a z Operačního programu Životní prostředí 2014-20 nabízí podporu až do výše 100 %," dodává Charvát.
Bobra evropského žije v u nás zhruba 5 000 kusů. "Největší nebezpečí představují škody na hrázích rybníků nebo na vodních stavbách. Proto je již dnes možné v oblasti jižních Čech na základě výjimek bobra střílet, což ale myslivci v praxi příliš neprovádějí," upozorňuje Charvát.
"V reakci na prohlášení ČMMJ je nutné také upozornit, že škody v ČR vlkem způsobené na hospodářských zvířatech se pohybují v řádech stovek tisíc korun, ale škody způsobené přemnoženou spárkatou zvěří v lesích a zemědělských kulturách jdou do miliard korun," říká dále Charvát.
Rybáři a myslivci ale zároveň poukazují na to, že stejně tak, jako se mění populace chráněných druhů, je třeba i znovu přehodnocovat, jakou ochranu potřebují. Jako příklad špatně zvládnuté ochrany zmiňují ve své tiskové zprávě příklad kormorána velkého, „který byl také v minulosti neomezeně chráněn, avšak přemnožil se do té míry, že působí mnohamilionové škody a za jeho ulovení je v současné době vyplácena finanční odměna.“
Myslivci a rybáři upozorňují především na hospodářské ztráty. Stát sice vyplácí za škody způsobené chráněnými druhy živočichů náhrady, ty ale nejsou vnímány jako dostatečné. Jenže proti ocenění škod na majetku stojí ocenění přínosů toho, že v republice opět žijí druhy, které jsme v minulosti téměř vyhubili. Jejich hodnota je ale obtížněji měřitelná.
Kolem ochrany vlka, bobra a vydry se vedou spory především mezi ochránci přírody a ekology a právě rybáři a myslivci. Předseda Českomoravské myslivecké jednoty Jiří Janota na tiskové konferenci dokonce vyjádřil podezření, že populace vlků se v ČR rozšiřuje uměle a že vlci jsou záměrně do České republiky připouštěni. Soudí tak i na základě případu krkonošské vlčice, která měla v krvi protilátky proti vzteklině. „Protože jinak není možné, aby nastala takové expanze vlků v rámci celé České republiky,“ míní Janota.
Úspěch návratu ohrožených živočichů jako je vlk, vydra a bobr zpět do české krajiny znamená v přírodě změny, které se nám jako lidem nemusejí líbit. Zároveň se může dít rychlostí, na kterou jako společnost neumíme reagovat. Zájmová sdružení se proto obracejí na stát, aby ochranu ohrožených živočichů obhájil a nastavil, jaké míra jejich podpory je třeba, a jaká opatření pro péči o ně jsou adekvátní.
reklama
Další informace |
Dále čtěte |
Další články autora |
Online diskuse
Všechny komentáře (35)
jrrs jrrs
12.12.2018 09:26 Reaguje na Lukáš KašpárekNechci na Vas utocit, ale jak daleko to mate k nejblizsi rece/bobru/vlkovi?
Jan Šimůnek
10.12.2018 17:22Lukáš Kašpárek
10.12.2018 18:24 Reaguje na Jan ŠimůnekA opět příspěvek plný dětské zvědavosti, intelektu, morálky a lásky :D
Vy jste takový ten typ co se přede všemi sám svými výroky dehonestuje :D
Máte to chození na ekolist zapotřebí? Vždyť se Vám z těch všech informací musí dělat hrozně zle.. A pak ještě takové hloupé komentáře jako ode mě.. Vy musíte trpět člověče..
Hunter
11.12.2018 09:19 Reaguje na Lukáš Kašpárekvlad wolf
11.12.2018 18:14 Reaguje na HunterHunter
10.12.2018 21:04Zakazuje to zákon o myslivosti č. 449/2001 Sb., paragraf 45 zmiňuje zakázané způsoby lovu, kde odstavci 1 písmenu a stojí železa, nášlapné pasti, oka a podobně.
Martin Mach Ondřej / Ekolist.cz
Hunter
11.12.2018 09:01 Reaguje naZák. 449/2001 par. 45 má na mysli pasti, které neslouží k okamžitému usmrcení živočicha. Obecně definuje pojem týrání Zák. 246/1992 Sb., který také zakazuje použití čelisťových a lepových pastí. Čelisťovými pastmi se rozumí past, která fixuje živočicha za distální část končetiny nebo jinou část těla a neumožní mu únik = může způsobit stres, navíc může dojít k poranění končetiny apod. = je vnímáno jako týrání. Lepové pasti - opět neslouží k okamžitému usmrcení živočicha, vzhledem ke způsobu fixace působí stresujícím způsobem = je klasifkováno jako týrání. Dříve se tyto pasti používali např. k odchytu malých hlodavců (myš, potkan). Pokud např. potkanovi zabráníte v pohybu, dojde u něj během několika hodin k rozvoji žaludečních lézí a ulcus bulbi = je oprávněně klasifikováno jako týrání. Na rozdíl od těchto v dnešní době oprávněně zakázaných pastí dříve používaných, smrtící past způsobí okamžité usmrcení živočicha. V případě bobra se používají pasti, u kterých dojde ke zlomení vazu (krční páteře) okamžitě. Používají se v řadě zemí naprosto legálně, právě s ohledem na mechanismus působení. Samozřejmě je k tomu příslušná legislativa a např. vyžadovaná certifikace.
Koneckonců, když jste tak jednoznačně přesvědčen o tom, co je zakázáno, můžete vysvětlit jak je možné, že se legálně používají sklapovací pastičky na myši,potkany a krtky, které fungují na stejném principu? Jinými slovy, žádný náš legislativní předpis použití smrtících pastí nezakazuje, problém představuje chybějící definice a vágní pojmy uvedené v legislativě bez bližší specifikace. Zachraňbrouci se ale s velkou chutí vyjadřují ideologicky k něčemu, o čem nemají ani páru.
Hunter
14.12.2018 12:16 Reaguje na HunterDefinice nášlapné pasti uvedená v tomto nařízení:
Článek 1
Pro účely tohoto nařízení se "nášlapnou pastí" rozumí zařízení zkonstruované pro zachycení nebo uvěznění zvířat prostřednictvím čelistí, které se těsně sevřou kolem jedné nebo více končetin tak, že vylučují vytažení této končetiny nebo končetin z pasti.
https://eur-lex.europa.eu/legal-content ... 31991R3254
Vágní definice v naší legislativě (zák. 449/2001 a Zák. 246/1992 vychází z tohoto legislativního předpisu EU).
Smrtící pasti jsou něco úplně jiného a zakázány nejsou.
jrrs jrrs
12.12.2018 17:25 Reaguje naJan Šimůnek
11.12.2018 07:59A, mimochodem, sádlo z bobra obsahuje antibakteriálně působící mastné kyseliny, které by nebyly nezajímavé ani dnes v medicíně (asi by likvidovaly i bakterie s multirezistencí na antibiotika) a v potravinářství (prodloužení životnosti některých potravin; na tomto poli se už některé takové látky používají, protože nepodléhají regulacím jako např. antibiotika).
@Lukáš Kašpárek
Opravdu nevidím, co je špatného na požadavku, aby si každý své koníčky platil ze své kapsy a ručil svým majetkem za škody, které tím způsobí. To je normální civilizovaný ekonomický a právní vztah.
Lukáš Kašpárek
12.12.2018 08:27 Reaguje naJaroslav Štemberk
13.12.2018 17:51 Reaguje naJosef Mozek
13.12.2018 21:54 Reaguje na Jaroslav ŠtemberkLukáš Kašpárek
12.12.2018 08:45 Reaguje na Jan ŠimůnekPokud usiluji o zachování a zlepšení stability ekosystémů, pokud bojuji za čistý, zdravý a udržitelný svět... jsem pak ten kdo škodí a kdo by za to měl ještě platit? Když bojuji proti těm co reálně a prokazatelně ŽP poškozují, tak jsem já ta škodná? No pro poškozovatele ŽP a takové hlupáky jako jste Vy škodná jsem, to je pravda.. a jsem takovou škodnou rád :)
Máte zvrhlé myšlení..... Vy můžete říct úplně cokoliv jako třeba Zeman a nebudete vybočovat ze svojí cesty demagoga....
Vzhledem k tomu, že podle všeho ani nevíte co je to ekologie a nevíte nic o tom co takový jako já reálně řeší, tak Vám ani nemá smysl argumentovat, protože Vy o pravdu nestojíte...
Ale jak jsem již několikrát napsal... jste jen nic neměnící slepá ulička evoluce, která se rozčiluje nad nesmyslností své vlastní existence...
Hunter
12.12.2018 09:37 Reaguje na Lukáš KašpárekJan Šimůnek
12.12.2018 07:41Pokud nemá prachy, tak zavřít, dokud je nesežene nebo nevydělá na nějakých nucených pracích.
Lukáš Kašpárek
12.12.2018 08:50 Reaguje na Jan ŠimůnekHunter
12.12.2018 09:34 Reaguje na Lukáš KašpárekTomáš Holíček
12.12.2018 10:24Jaroslav Štemberk
12.12.2018 14:27 Reaguje na Tomáš HolíčekObdobně i bobr může být problémem jen lokálně, plošné snižování stavů jako nutné rozhodně nevidím.
Jan Šimůnek
12.12.2018 14:06Bojujete za svět plný škodlivin, které obsahují (mj.) BIO potraviny. Bojujete za nesmyslné utrácení peněz na OZE, místo aby se daly na přizpůsobení přirozeným posunům klimatu. Bojujete za ohrožování lidí i plodů jejich práce divokými zvířaty, jejichž volné pobíhání je naprosto neslučitelné s tak zalidněnou krajinou, jakou zde máme. Bojujete vůči všemu pozitivnímu, co je spojeno s civilizací jako takovou. Trochu mi připomínáte Čapkova Pračlověka Janečka s jeho brbláním proti ohni.
Bojujete za melounismus, tedy komunismus v zeleném rouše.
Já byl v organizaci ochrany přírody Tis už v době, kdy se pravděpodobně ani neznali vaši rodiče. A Tis nebyl po roce 1989 obnoven, protože měl ústřední heslo "poznej a chraň". A už v tom roce 1989 byla "ekologie" plná do ní (přes komunistický Svaz ochránců přírody) záměrně nahnaných tupohlavů, pro něž bylo to "poznej" neřešitelným problémem a současně nesplnitelnou podmínkou.