Ministerstvo by mělo podle ekologických aktivistů zasáhnout proti překračování emisních limitů Aktualizováno
"Již dva roky mělo být zdraví lidí v Česku lépe chráněno před zplodinami z uhelných elektráren a dalších velkých spalovacích zařízení. Naprostá většina zařízení se přizpůsobila. Bohužel zdaleka největší zdroje toxické rtuti - elektrárny Počerady, či Ledvice - pokračují ve znečišťování kvůli výjimkám z emisních limitů. Uhelná elektrárna Chvaletice pak kvůli nečinnosti úřadů limit překračuje dokonce bez platné výjimky. Ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) by měl v souladu s programovým prohlášením vlády zakročit a zajistit, že překračování limitů nebude tolerováno a nezákonné výjimky budou přehodnoceny," řekl Jiří Koželouh z Hnutí Duha.
Největší výjimku získala od úřadů uhelná elektrárna Počerady ze skupiny Sev.En Energy AG Pavla Tykače. Požádal o ni předchozí vlastník Skupina ČEZ. Aktivisté tuto výjimku žalují, podle nich je nezákonná. Druhou největší výjimku z hlediska celkového množství rtuti obdržela elektrárna Chvaletice stejného majitele. Tato výjimka je neplatná od 22. června 2022, kdy ji pozastavil a následně zrušil soud, protože byla svým rozsahem nezákonná.
Výjimku z emisních limitů se elektrárně stále nepodařilo získat, Krajský úřad v Pardubicích proto v rozhodnutí o změně integrovaného povolení použil limity podle takzvaných závěrů o BAT, které platí od srpna roku 2021. Toto rozhodnutí označují aktivisté za protiprávní, jedná se podle nich fakticky o udělení výjimky.
Podle mluvčí MŽP Lucie Ješátkové rozhodl pardubický krajský úřad o nastavení podmínek provozu podle novely emisní vyhlášky, která reaguje na energetickou krizi vyvolanou ruskou invazí na Ukrajinu a souvisejícího metodického pokynu. "Oba tyto nástroje jsou časově omezeny do května roku 2024 a smí se využít jen v době, kdy se vyhlásí tzv. předcházení či stav nouze. Jde tedy o krizové opatření, které nic nemění na dlouhodobých závazcích k omezování emisí znečišťujících látek a skleníkových plynů", uvedla na dotaz ČTK.
Výjimky získaly i elektrárny Ledvice a Tušimice patřící ČEZu a elektrárna Opatovice firmy EPH, přičemž elektrárna Tušimice podle aktivistů začíná limity plnit. Výjimky z limitu pro rtuť obdržely dále zařízení spalující uhlí Mělník I a II a Prunéřov II společnosti ČEZ, Unipetrol společnosti Unipetrol RPA, Tisová II a Vřesová společnosti Sokolovská uhelná.
Česko patří podle ekologických aktivistů kvůli emisím rtuti mezi země s největším spadem rtuti na čtvereční kilometr, 55 procent spadu pochází ze zdrojů v Česku. Česko patří i do desítky zemí, které nejvíce přispívají ke znečištění Baltského moře rtutí, kde je jediným znečišťovatelem, který není přímo u moře.
reklama