https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/mzp-chce-bojovat-se-svetelnym-znecistenim-v-evrope-zasahuje-99-pct-obyvatel
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

MŽP chce bojovat se světelným znečištěním, v Evropě zasahuje 99 procent obyvatel

29.10.2022 01:34 | BRNO (ČTK)
Praha označena malou zelenou tečkou.
Praha označena malou zelenou tečkou.
Ministerstvo životního prostředí chce bojovat se světelným znečištěním, což si stanovilo za jednu z priorit pro české předsednictví v Radě EU. Za 25 let se zvýšilo světelné znečištění v Evropě o polovinu a zasahuje 99 procent obyvatel, řekl náměstek ministerstva pro ochranu klimatu Jan Dusík. Podle ředitele Mezinárodní asociace pro Tmavé oblohy Ruskina Hartleyho se z energetického hlediska odhaduje, že se ročně kvůli světelnému znečištění zbytečně utratí energie za za deset miliard eur (asi 245 miliard korun). Snižování spotřeby světla tak může vést i k úsporám v současné energetické krizi v důsledku ruské invaze na Ukrajině.
 

O světelném znečištění tento týden na brněnské hvězdárně nebo on-line připojením diskutuje zhruba 80 účastníků z 19 státních správ Evropské unie. "S výsledkem budeme pracovat jak v českém předsednictví, tak je budeme prezentovat Evropské komisi a v Bruselu a budeme s tím pracovat i dále v našich domácích podmínkách," uvedl Dusík.

Podle něj se problém může zdát okrajový, ale za 25 let vzrostlo světelné znečištění o polovinu. "Je to problém, který roste. Není to jen o tom, zda budeme moct pozorovat hvězdy, ale je to důležité i pro kvalitu života a spánku. Střídání dne a noci je důležité pro ekosystémy i živočichy," uvedl Dusík.

Hartley doplnil, že u světelného smogu je až o 14 procent vyšší riziko rakoviny. "Celosvětově žije 80 procent všeho obyvatelstva pod světelným znečištěním. V Evropě je to až 99 procent. Ohrožení jsou i živočichové. Například celé miliony a miliardy ptáků narážejí do budov příliš osvětlených měst a jsou usmrceni," řekl Hartley.

Ředitel hvězdárny a senátor Jiří Dušek uvedl, že "žijeme ve fotonovém moři a za chvíli v Evropě nebude místo, kde bude tma". Podle Hartleyho narůstá světelné znečištění dvakrát rychleji než počet obyvatel zeměkoule.

Podle něj ale není potřeba vypnout veškeré světlo. "Jen je potřeba používat osvětlení uvážlivě a tam, kde je potřeba. Je důležité si znovu vytvořit noc, jak má být, aby to pro nás bylo bezpečné. V tomto ohledu je Evropa nejvíce zasaženým kontinentem, ale mohla by být i v čele snahy řešení otázky světleného znečištění," uvedl Hartley.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (13)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

na

29.10.2022 14:37
Nedaleko je jedna obec s cca 500 obyvatel a ta vždy v jedenáct večer vypne veřejné osvětlení. Ve čtyři ráno, pokud je to v ročním období, kdy je ještě tma jej zapne. A světě div se, žádné masové vraždy, žádné hromadné loupeže, ba ani modřiny bourajících lidí do cedulí a zdí se nekonají. Lidem se líp spí, za sezónu umře o několik milionů hmyzáků míň, v daném místě je líp vidět noční obloha a samozřejmě obec ušetří nemalé finance v jejim rozpočtu. Auta si posvítí a když jó náhodou někdo potřebuje v tu dobu jít třeba na procházku se psem, tak si vezme baterku nebo si vystačí s měsícem, když svítí. Bohužel je to jen jediná obec v okruhu desítek km, ty ostatní to ještě asi nenapadlo taková vymoženost.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

29.10.2022 16:31 Reaguje na
Naprosto rozumný přístup, starostou bude někdo s mozkem v hlavě.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

31.10.2022 14:36 Reaguje na Miroslav Vinkler
Na vsi možná, to je jejich boj, v Praze bych to teda nechtěl ani smykem.
Odpovědět
RV

Richard Vacek

29.10.2022 18:32 Reaguje na
To je ale špatný přístup. Správný je takový, že se počká, až se vypíše vhodný dotační titul a pak se vymění veřejné osvětlení za rozkopání všech chodníků.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

30.10.2022 06:06 Reaguje na Richard Vacek
1*
Odpovědět
ss

smějící se bestie

30.10.2022 06:05 Reaguje na
Ale tak kdysi tak fungovalo.
No a když je k tomu nedonutí ani současné ceny elektřiny - tak co s nimi !
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

30.10.2022 10:38 Reaguje na
Ještě lepší je chytrý systém, kdy VO nesvítí vůbec a každá lampa má senzor a zapíná se jen tehdy, kdy někdo jde kolem. Takže se člověk ani ve 4 hodiny v noci nezabije o obrubník a ušetří se dost. Kolik nocí tam nikdo vůbec neprojde, samozřejmě jde jen o odlehlé oblasti na dědině, ale i na preiferiích měst.
Odpovědět
Pe

Petr

30.10.2022 19:17 Reaguje na Pavel Hanzl
To není lepší systém, protože žádné elektronice nedělá dobře neustálé zapínání a vypínání, a jde brzy do kopru. Je to ta správná úspora?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

31.10.2022 19:38 Reaguje na Petr
Elektronky se už asi 40 let nepoužívají.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

1.11.2022 15:21 Reaguje na Pavel Hanzl
Elektronka vs elektronika ... holínky a hodinky ... Hanzl v akci:-)))
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

1.11.2022 21:50 Reaguje na Svatá Prostoto
Sorry jako, to jsem se přehlídl.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

1.11.2022 21:49 Reaguje na Petr
Nesmysl, existuje tisíce elektronických snímačů, čidel, střídačů ajá nevím čeho, které cyklují klidně stokrát za minutu a vydrží do alelujá.
Odpovědět
VH

Vladimír Hošek

31.10.2022 06:08
Nejpůvabnější je ten Hartley s tou rakovinou, kdepak ho asi vyhrabali.
To, že někdo lže a nebo si vymýšlí v zájmu dobra, je cesta do pekel dlážděná dobrými úmysly.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist