MŽP chce zlepšit ovzduší dotacemi na výměnu kotlů. Přispěje jen na kotle na uhlí
Ministerstvo ve spolupráci s Moravskoslezským krajem nabízí od 1. ledna vlastníkům domů dotaci na výměnu kotle. Na program je vyčleněno dvacet milionů korun. Na peníze dosáhnou ty domácnosti, které zlikvidují starý kotel na uhlí a přejdou na kotel s automatickým přikládáním. Podle informací Moravskoslezského kraje se lokální topeniště na celkových krajských emisích prachu podílejí necelou jednou třetinou. Konkrétně jde o cca 7 000 tun ročně.
Jedním z argumentů ministerstva je, že do nových kotlů nelze přikládat odpadky. Od dotace si slibuje snížení emisí v regionu, který je chronicky postižen znečištěným ovzduším. V pravidlech dotace však stojí věta, podle které by peníze nedostaly například automatické kotle pro pelety: „Snížení znečištění ovzduší bude dosaženo zamezením spalování spalitelných odpadů ve stávajících kotlích na tuhá paliva instalací automatických kotlů na uhlí nebo uhlí a biomasu, kde není možné spalitelné odpady dávkovat,“ stojí konkrétně v propozicích. Dalším podmínkou je, aby kotel splňoval mezní emisní úrovně a minimální účinnost dle ČSN EN 303-5 a emisní třídu 3.
Tyto podmínky by automatické kotle na pelety, brikety či dřevo snadno splnily. Přitom cenově je palivo ze zbytkového dřeva srovnatelné s uhlím, tvrdí jejich výrobci. „Uhlí tedy není jedinou možností pro ty, které trápí rostoucí životní náklady. Program je polovičatým řešením, které zbytečně zamlčuje modernější a užitečnější příležitosti pro domácí vytápění,“ upozorňuje Vladimír Stupavský, předseda Klastru Česká peleta, který hájí zájmy výrobců kotlů na pelety a výrobce pelet a dalších dřevěných paliv.
Podle něho se míjí účinkem i záměr ministerstva předejít spalování odpadů v domácnostech. „Právě v uhelném kotli odpady spalují nejlépe. Zařízení na jejich drcení a lisování přímo nabízejí někteří polští výrobci,“ tvrdí Stupavský.
Ministerstvo životního prostředí potvrzuje, že dotace se skutečně týká jen kotlů na uhlí, respektive kotlů na uhlí a biomasu. "Cílem dotačního titulu je ekologizace spalovacího procesu paliva, na které jsou občané v tomto regionu zvyklí. Tradičním palivem v oblasti Moravskoslezského kraje je uhlí," říká tisková mluvčí Michaela Jendeková. "Myšlenkou projektu je tedy nahradit zastaralé kotle na uhlí za kotle s automatickým podavačem paliva na uhlí či uhlí a biomasu." Ministerstvo dodává, že kotle na biomasu byly zase výhradně podporovány v rámci programu Zelená úsporám. "V případě, že budou k dispozici další finanční prostředky, bude program rozšířen i na další kraje. Rozhodujícím kritériem pro výběr krajů, kde by mohl být dotační titul vypsán, bude místní kvalita ovzduší," vysvětluje dále Jendeková. "Podpora spalovacích zdrojů na biomasu bude řešena v programu, který naváže na Zelenou úsporám."
Petr Cankař ze společnosti Atmos, která kotle vyrábí, žádá odstoupení ministra Tomáše Chalupy. „Novým programem ministr otevřeně podpořil soukromé firmy těžící uhlí a prodávající zařízení na jeho spalování. Uhlí ekologickým palivem nikdy nebylo a nebude. Ani automatický kotel nezabrání síře a jiným látkám, aby při spalování uhlí unikala do ovzduší,“ argumentuje Cankař. Kvůli nerovným podmínkám dotace podal podal na ministerstvo stížnost u úřadu na ochranu hospodářské soutěže.
Tisková zpráva ministerstva životního prostředí, kterou byl program vyhlášen, obsahuje i citaci náměstka hejtmana Moravskoslezského kraje Miroslava Nováka, ve které zmiňuje, že uhlí je v kraji tradiční a bezpečný zdroj energie: „Je nám zřejmé, že ekologizace vytápění rodinných domů přechodem na jiný druh paliva – například plyn nebo vytápění elektřinou – v dnešní době neustále rostoucích životních nákladů není pro velkou část obyvatelstva kraje vůbec akceptovatelná. V našem kraji je uhlí jako palivo vnímáno jako více než tradiční a bezpečný zdroj energie a lidé jej nadále chtějí využívat. Dotační program míří přesně k této části obyvatelstva a má být impulsem k výměně starých kotlů na nové automaty s mnohonásobně nižšími emisemi.“
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Lumpárna, aneb ekologie naruby - 5. 1. 2012 - JiBNa portálu TZB-info.cz se do tohoto tématu opřel jeden z výrobců kotlů na dřevo přece jen ostřeji viz.:http://vytapeni.tzb-info.cz/ochrana-ovzdusi/8166-dotace-v-ceske-republice-lumparna-aneb-ekologie-naruby |