https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/mzp-da-2-5-miliardy-korun-na-dotace-na-protipovodnova-opatreni-a-vyuziti-destove-vody?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

MŽP dá 2,5 miliardy korun na dotace na protipovodňová opatření a využití dešťové vody

15.9.2022 00:36 | PRAHA (ČTK)
Ministerstvo životního prostředí (MŽP) vynaloží 2,5 miliardy korun na dotace na protipovodňová opatření a také na zachycování a hospodaření s dešťovou vodou. Žádosti o dotace z Operačního programu Životní prostředí mohou obce a další subjekty podávat do konce října příštího roku.
reklama

 

"Je jasné, že hospodaření s dešťovou vodou bude stále důležitější a na mnoha místech i nezbytné, abychom lépe předcházeli následkům sucha. Na druhou stranu je potřeba ochránit obyvatele před intenzivními dešti, které způsobují povodně. Na obojí myslí naše dotace," řekla ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (za KDU-ČSL).

V aktuální výzvě mohou zájemci žádat o dotace například na podzemní retenční nádrže, akumulační nádrže, systémy modrozelené infrastruktury, výměnu nepropustných povrchů za propustné či budování zelených střech. Na dotaci podle MŽP dosáhnou i ti žadatelé, kteří budou využívat přečištěnou šedou vodu namísto toho, aby ji rovnou pouštěli do kanalizace. Na tyto projekty je vyhrazená miliarda korun.

Dalších 1,5 miliardy korun rozdělí MŽP na dotacích na protipovodňová opatření. Žadatelé mohou přihlásit mimo jiné projekty, které zajistí přirozený rozliv povodní v nivách, zlepšení tvarů koryt vodních toků, uvolňování území ohrožených povodněmi včetně výkupu potřebných pozemků či obnovu, výstavbu a rekonstrukci ochranných nádrží.

Podle ředitele Státního fondu životního prostředí ČR Petra Valdmana se zájem samospráv o dotace trvale zvyšuje. Aspoň jeden projekt zaměřený na problematiku sucha, který získal dotaci z evropských fondů, je podle Valdmana v každé druhé obci v Česku.

Nynější dotace jsou určené především pro veřejný sektor, tedy obce, kraje, dobrovolné svazky obcí nebo školy, žádat ale podle MŽP mohou i další subjekty, třeba církve a nadace. Podrobnosti o výzvě naleznou zájemci na webu.


reklama

BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

reklama

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama
reklama

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.

Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů

TOPlist TOPlist