https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/mzp-dosud-vyhlasilo-dotacni-vyzvy-na-pomoc-uhelnym-krajum-za-27-mld.kc
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

MŽP dosud vyhlásilo dotační výzvy na pomoc uhelným krajům za 27 miliard

15.8.2023 20:11 | PRAHA (ČTK)
Ostravsko zasažené těžbou uhlí
Ostravsko zasažené těžbou uhlí
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Ministerstvo životního prostředí (MŽP) dosud vyhlásilo dotační výzvy z operačního programu Spravedlivá transformace (OPST) v hodnotě téměř 27 miliard korun, což představuje skoro 70 procent celkem vyčleněných peněz. Na dnešním jednání senátního podvýboru pro regiony v transformaci to uvedla Radana Leistner Kratochvílová z ministerstva. Evropské dotace míří z programu do Karlovarského, Moravskoslezského a Ústeckého kraje, kde jsou tisíce pracovních míst spojených s těžbou uhlí a jeho následným využíváním pro výrobu energie.
 

Celkem je pro Česko v programu OPST kolem 40 miliard korun. "Máme vyhlášeny výzvy v hodnotě téměř 27 miliard korun, což je téměř 70 procent programu," uvedla Leistner Kratochvílová. Ministerstvo podle ní dosud obdrželo žádosti celkem o téměř 17 miliard korun. Velkou část představují podle Leistner Kratochvílové strategické projekty, na které půjde zhruba polovina z vyčleněných peněz. Do konce roku chce ministerstvo vyhlásit další výzvy asi za tři miliardy korun, uvedla.

Program má přinést uhelným krajům zejména nové pracovní příležitosti, podpořit malé a střední podniky, investice do výzkumu a vývoje, vzdělávání dětí i dospělých a obnovu území zasaženého těžbou černého i hnědého uhlí.

Pro strategické projekty v Moravskoslezském kraji je ve výzvě připraveno 8,72 miliardy korun, v Ústeckém kraji na tyto počiny zamíří 7,3 miliardy a v Karlovarském kraji je podpoří částka 2,9 miliardy korun. Očekávalo se podle dřívějších informací ministerstva celkem 34 projektů. Leistner Kratochvílová dnes senátorům řekla, že žadatelé předložili dosud 14 projektů, z nichž deset je z Moravskoslezského kraje a po dvou z Ústeckého a Karlovarského kraje.

Tři projekty z programu podle ní odstoupily. Jde mimo jiné o záměr výstavby továrny na výrobu baterií do elektrovozidel, tzv. gigafactory, na místě hnědouhelné elektrárny Prunéřov na Chomutovsku. "Neznamená to, že se nebude realizovat vůbec," zdůraznila Leistrer Kratochvílová. Očekávané celkové náklady projektu měly činit 59 miliard korun, z toho 1,2 miliardy mělo jít z operačního programu.

Leistrer Kratochvílová před senátory také zdůraznila, že velká část podpory z programu je zaměřena na školy, samosprávy a na malé a střední podniky. "Snaha je rozdělit peníze i malých žadatelům a malým projektům," dodala.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jaroslav Řezáč

17.8.2023 12:24
asi by bylo dobré mít větší přehled kam, komu a na co peníze půjdou
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist