https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/mzp-poskytne-dotaci-pres-tri-miliardy-kc-na-snizeni-energeticke-narocnosti-budov?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

MŽP poskytne dotaci přes tři miliardy korun na snížení energetické náročnosti veřejných budov

19.11.2021 00:45 | PRAHA (ČTK)
Dotace cílí na úpravy škol, nemocnic, úřadů a dalších veřejných budov.
Dotace cílí na úpravy škol, nemocnic, úřadů a dalších veřejných budov.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Na úpravy pro snížení energetické náročnosti veřejných budov poskytne ministerstvo životního prostředí (MŽP) zájemcům dotaci 3,2 miliardy korun. Příjemci mohou z dotace zaplatit například nové fasády, okna či fotovoltaické panely. Příjem žádostí začne 1. prosince a skončí 30. září 2022.
 

Dotace cílí na úpravy škol, nemocnic, úřadů a dalších veřejných budov. Požádat si o ni mohou například obce, kraje, státní příspěvkové organizace či vysoké školy. "Peníze využijí na zateplení pláště budovy, výměnu oken, instalaci fotovoltaických systému a solárně-termických kolektorů, rekuperaci tepla či výměnu zdroje vytápění," popsala Pospíšilová. Ve vnitřních prostorách pak mohou žadatelé pomocí dotace modernizovat osvětlení, zlepšit akustiku, regulovat vytápění a větrání či bránit letnímu přehřívání budov pořízením stínících prvků.

Současná výzva navazuje na dotace poskytované z Operačního programu Životní prostředí (OPŽP). "Od roku 2014 jsme podpořili 11 miliardami energeticky úsporné renovace 2437 úřadů, škol, nemocnic, hasičských stanic a dalších veřejných budov. Po těchto dotacích je dlouhodobě velká poptávka. A proto jsem rád, že se nám podařilo nad rámec OPŽP vyjednat další prostředky z Národního plánu obnovy, díky kterým můžeme podpořit nejen ty žadatele, na které se v OPŽP již nedostalo, ale i zcela nové zájemce," uvedl ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO).

Ministr dodal, že nové období operačních programů se rozběhne až začátkem roku 2022, řada obcí a měst má však už nachystané projekty, které je třeba začít realizovat. Do současné dotační výzvy tak půjdou prostředky z Národního plánu obnovy. Zájemci o ně budou žádat v rámci Národního programu Životní prostředí. Dotace podle MŽP cílí hlavně na projekty z již ukončené 146. výzvy OPŽP, které zůstaly bez podpory kvůli vyčerpání alokace. Lze však podat i úplně nový projekt.

"Rádi bychom, aby žadatelé o rekonstrukci přemýšleli komplexně a udělali co nejvíce opatření, jak na venkovních částech budovy, tak uvnitř," zdůraznil ředitel Státního fondu životního prostředí Petr Valdman. "Výše dotace se bude odvíjet od dosažených energetických úspor a pohybovat se bude v rozmezí od 40 do 65 % celkových způsobilých výdajů. Žadatelé, kteří realizaci provedou metodou EPC, tzv. energetické úspory se zárukou, nebo zadají veřejnou zakázku podle metodiky Design & Build (& Operate), mohou dosáhnout na dotaci až 70 %," upřesnil ředitel.

Podpořené projekty musí příjemci dotace dokončit nejpozději do 31. prosince 2025.


reklama

BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

reklama

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

PH

Pavel Hanzl

19.11.2021 08:17
Obávám se, že právě u nás to bude další podhoubí pro brutální korupci.
Odpovědět

Tomáš šiška

19.11.2021 18:17
Obávám se, narozdíl od pana Hanzla,že korupce je až ten poslední problém. Neznám detailně složení a typy budov ve vlstnictví státu, ale předpokládám, že v drtivé většině se jedná o historické budovy (nemocnice, školy, úřady...etc.). Ty jsou ve většině památkově chráněné a jediné opatření týkající se energetické úspory je tak výměna okenních tabulek za dvojskla a vnitřní zateplení střechy nebo půdy. Vnější zateplení je takřka nemožné a vnitřní zateplení spíše uškodí stavbám takovým jaké jsou. To co se dalo zlepšit např. školy - výměna oken je už udělána, kotelny převedeny na plyn. Stát je v totmto směru v pasti. Nebo, že by se Národní divadlo hodilo do polystyrenu? No, já Vám tedy nevím.
Odpovědět
 
reklama
reklama

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist