https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/mzp-potreti-vratilo-dokumentaci-eia-k-pokracovani-tezby-vapence-v-prachovicich
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

MŽP potřetí vrátilo dokumentaci EIA k pokračování těžby vápence v Prachovicích

16.2.2024 19:37 | PRACHOVICE (ČTK)
Složky s dokumenty.
Složky s dokumenty.
Ministerstvo životního prostředí potřetí vrátilo k dopracování dokumentaci vlivu pokračování těžby vápence v lomu Prachovice na životní prostředí (EIA). Usiluje o něj společnost Cemex Czech Republic, která v místě vyrábí cement a vápno. Původně plánovaná plocha těžby se nezmění, roční množství vytěžené horniny se má zvýšit ze současných 1,2 milionu na 1,7 milionu tun, zjistila ČTK z Informačního systému EIA. V lomu se také zřejmě už těží v místech, jež dosud nebyla schválena. Firma zatím připomínky ministerstva studuje, uvedla mluvčí společnosti Cemex Tereza Kejla.
 

Ministerstvo dokumentaci vrací opakovaně, naposledy se tak stalo v lednu 2023. Tehdy po společnosti požadovalo, aby do dokumentace kromě jiného doplnila novou rozptylovou studii s vyhodnocením kumulativních vlivů zdrojů znečišťování ovzduší z provozu cementárny, které souvisí se zpracováním těžené suroviny, a to podle metodického pokynu ministerstva.

"Na základě předložené poslední verze předmětné dokumentace musí ministerstvo konstatovat, že výše uvedený požadavek nebyl ze strany oznamovatele splněn, neboť předložená rozptylová studie nebyla zpracována v souladu s předmětným metodickým pokynem," uvedlo ministerstvo.

Při zveřejnění poslední verze dokumentace navíc vyšlo najevo, že společnost si provozně odzkoušela používání horniny z partie lomu, která je součástí budoucího záměru a kde se údajně těží již od října roku 2022. "Tuto skutečnost však předložená dokumentace neobsahuje a naopak uvádí, že budoucím záměrem oznamovatele je zahloubení stávajícího dolu o sedmou etáž a další etáže. Ministerstvo konstatuje, že předložená dokumentace neodpovídá současné situaci předmětného dolu a je nutno ji přepracovat tak, aby pojednávala o skutečných záměrech oznamovatele," stojí v dokumentu.

Ministerstvo upozornilo i na některé další chyby v předloženém materiálu. Požadavky na přepracování dokumentace vznesly rovněž spolky Herout Heřmanův Městec, Arnika – program toxické látky a odpady Praha, Prosíme, přemýšlejme Praha a několik dalších občanů.

Podle dokumentace pro EIA chce Cemex těžit uvnitř současného dobývacího prostoru, jehož plocha činí 111,2 hektaru. S plochou těžby včetně výsypky se počítá na 84,88 hektaru. Proti současnému povolenému stavu se tak nerozšíří. V budoucnu se má počet těžebních etáží zvýšit o další tři na celkových devět a lom se prohloubí o 42 metrů. Celkové zásoby k vytěžení jsou vypočteny na 35,7 milionu tun, takže by měly stačit na 21 let počítaných od 1. ledna 2019.

Po ukončení těžby vznikne podle plánu sanace v lokalitě jezero o ploše přibližně 70 hektarů. Na konečnou úroveň voda v lomu vystoupá za deset až 15 let. Kolem vodní plochy bude zeleň s travnatou plochou, část bude ponechána divoké přírodě. Jezero bude mít mělké pobřežní pásmo a v plánu jsou i tůňky pro rozmnožování obojživelníků.

V Prachovicích je jeden z největších vápencových lomů v České republice. V roce 2015 jej spolu s cementárnou převzal od švýcarské firmy Holcim mexický výrobce stavebnin Cemex.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist