https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/mzp-vyzvalo-spravu-ulozist-aby-doplnila-zadosti-k-pruzkumum-pro-uloziste?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

MŽP vyzvalo správu úložišť, aby doplnila žádosti k průzkumům pro úložiště

16.6.2023 10:09 | JIHLAVA/PRAHA (ČTK)
Licence | Volné dílo (public domain)
Zdroj | SÚRAO
Ministerstvo životního prostředí přerušilo řízení o stanovení průzkumného území ve třech ze čtyř území uvažovaných pro stavbu hlubinného úložiště a požádalo Správu úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) o doplnění jí podaných žádostí. Řízení bylo přerušené v lokalitách Horka, Janoch a Březový potok, stejný postup ministerstvo připravuje také pro Hrádek. K zaslání výzvy k doplnění žádosti ministerstvo přistoupí v nejbližších dnech, uvedla na dotaz ČTK mluvčí ministerstva Lucie Ješátková. Obce se úložišti dlouhodobě brání.
reklama

 

Správa úložišť potvrdila, že ji ministerstvo vyzvalo k doplnění některých informací. "Harmonogram prací by tento krok narušit neměl, počítá s časovou rezervou právě na proces stanovení průzkumných území," uvedla Martina Bílá, mluvčí SÚRAO.

Starosta Rudíkova na Třebíčsku Zdeněk Souček (nestraník) uvedl, že řízení bylo přerušené na 60 dnů kvůli obsáhlým připomínkám, které ministerstvu poslaly obce. Mimo jiné kritizují to, že tyto žádosti SÚRAO podalo před schválením vládního návrhu zákona o řízeních souvisejících s úložištěm.

"Domníváme se, že v takto krátké lhůtě nemůže SÚRAO na naše připomínky adekvátně a kvalitně zareagovat a doplnit žádost o relevantní podklady," uvedl Souček. Podle jeho názoru se zkracuje čas i na samotný průzkum, což by podle něj mohlo mít dopad na kvalitu provedení. Podrobnosti, včetně připomínek, které obce z lokality Horka podaly k žádosti SÚRAO, jsou na webu Rudíkova.

Místo úložiště mělo být vybráno v roce 2030, podle Platformy proti hlubinnému úložišti se jedná o zkrácení této lhůty o dva roky.

Žádosti o stanovení průzkumného území v obcích Horka a Hrádek na Vysočině, Janoch u jihočeského Temelína a Březový potok na Klatovsku podala správa úložišť koncem letošního února. Tehdy uvedla, že v případě, že ministerstvo žádostem vyhoví, zahájí geologický průzkum pro možné budoucí umístění úložiště radioaktivního odpadu.

"Práce, na které se nevztahuje režim průzkumných území, už byly na lokalitách zahájeny, jedná se například o geologické mapování nebo biologický screening," uvedla mluvčí SÚRAO. Dodala, že o tom byly informované obce i občané. Správa připravila také prezentaci geologických prací v lokalitách, v Náramči na Třebíčsku bude 22. června.

V úložišti mají být půl kilometru pod zemí trvale uložené hlavně tisíce tun vyhořelého paliva z jaderných elektráren, původně mělo v ČR vzniknout do roku 2065. Státy spoléhající na jadernou energetiku ho ale mají mít podle EU od roku 2050.


reklama

BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

reklama

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.

Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů

TOPlist TOPlist