MŽP zveřejnilo dokument k posouzení vlivů rozšíření lomu Bílina
Podle Greenpeace byla dokumentace zprvu hotova už na jaře, resort ji ale těžařům vrátil, protože v ní chyběl propočet dopadů pokračující těžby na životní prostředí. Nyní může veřejnost posílat ministerstvu připomínky.
"Nyní se s textem dokumentace seznamujeme. Oslovili jsme několik expertů na posuzování vlivů na životní prostředí, aby zjistili, jestli dokumentace obsahuje vše podstatné a nalezli v ní případné chyby. Na základě jejich posudků podáme v zákonné lhůtě vlastní připomínky v procesu EIA ((Environmental Impact Assessment). Zároveň ale chceme, aby svůj nesouhlas s rozšířením dolu mohl jednoduše vyjádřit kdokoliv, proto připravujeme digitální nástroj, který k tomu lidem pomůže," uvedl mluvčí Greenpeace Lukáš Hrábek. Organizace dokončuje web, přes který Češi budou moci ministerstvu podat vzorové připomínky požadující vydání negativního stanoviska k projektu.
Na zpracování posudku podle Greenpeace nemůže pracovat nikdo, kdo se podílel na oznámení či dokumentaci EIA. Posudek předchází závěrečnému závaznému stanovisku EIA, bez kterého není možné hornickou činnost povolit. Podle ekologů by prodloužení těžby a rozšiřování dolů mělo negativní dopad na krajinný ráz, ovzduší, kvalitu života i klima.
O rozšíření povrchové těžby v Bílině rozhodla vláda v říjnu 2015. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) tehdy uvedl, že vláda rozhodnutí učinila mimo jiné kvůli zajištění dostatku uhlí pro teplárny a domácnosti a svou roli hrálo i udržení zaměstnanosti.
reklama