Na 9 místech v Libereckém kraji vysadil spolek vzácné tisy

"V letošním roce budeme hledat peníze na jejich výsadbu a ochranu před zvěří. Vysazené tisy by měly do budoucna vytvořit ohniska přirozeného šíření tisových semenáčků do krajiny," dodala. Tis je původní dřevina české krajiny, rostl v lesích na území prakticky celé dnešní České republiky. Těžba a takřka nulová výsadba v minulosti vedly k velkému úbytku této dřeviny nejen v české krajině, ale v celé Evropě. "Tisy z české krajiny mizí i dnes. Nesvědčí jim rychlé oteplování a vysoušení krajiny, jsou to stromy velmi dlouhověké, ale také velmi konzervativní," uvedl Jiří Antl, který má ve spolku Čmelák projekt na starosti.
Záchraně tisu se spolek Čmelák věnuje už 23 let a do krajiny vysadil přes 750 tisů. Zabývá se také mapováním míst, kde se tisy nacházejí, sběrem jejich semen i pěstováním sazenic. Loni spolek na projekt návratu tisů do přírody získal dotaci z ministerstva pro životní prostředí ve výši zhruba 200 000 korun. Poprvé je loni také sázel ve volné krajině, předchozí výsadby směřovaly do lesů. Nově jsou u Světlé pod Ještědem, ve Smržovce na okraji Jizerských hor, v Rousínově v Lužických horách, u Stvolínek a Nového Oldřichova na Českolipsku. "Tím, že porostou na osluněných místech, mohou plodit už ve 20 až 30 letech, zatímco v přirozeném prostředí zastíněného lesa začíná tis plodit až v 70 až 120 letech," uvedl Antl. Na každém místě podle něj vysadili po čtyřech sazenicích. Další tisy členové spolku sázeli v lese. "Dostaly se na čtyři nové lokality v okolí Liberce, na každou z nich zamířilo 25 kusů," dodala Prošková.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (7)
Zbyněk Šeděnka
15.1.2021 17:07Břetislav Machaček
15.1.2021 19:26 Reaguje na Zbyněk ŠeděnkaZatím bez škůdců a chorob. Z přírody jich znám z mnoha míst
a obdivuji jejich vitalitu přežít i ve skalách, větru atd.
Na své kvalitní dříví v minulosti doplatil a po opadnutí
zájmu už nedošlo k cílené obnově. Hlavně si ho nesplést,
jako kdysi dvě dívky z Ostravy s jedlí a navařit si čaj.
Kdysi jsem slyšel, že byl v okolí pastvin likvidován pro
možnost otrav zvířat okusujících jehličí.
Krejcar Stanislav
16.1.2021 13:13Zbyněk Šeděnka
16.1.2021 15:34 Reaguje na Krejcar StanislavMimochodem, ty červené bobulky, skrývající semeno, jedovaté nejsou, ale to samotné semeno už ano.
Svatá Prostoto
16.1.2021 20:07 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Miroslav Vinkler
16.1.2021 13:22Nehledí pouze na své osobní zájmy, ale snaží se přinést užitek všem.
Jan Šimůnek
16.1.2021 16:25 Reaguje na Miroslav VinklerRoztomilé jsou tisové porosty u některých hradů, protože je tam za časů luků a kuší vysázeli jako "strategickou surovinu", a než to vyrostlo, tak luky a kuše nahradily zbraně na střelný prach. Např. u zříceniny hradu Netřeb.
Problematické je, že někteří býložravci nerozpoznávají tis jako jedovatý a jsou schopní se ho nažrat až chcípnou (třeba koně). Podle některých zdrojů jsou přežvýkavci odolnější, tudíž se snad jed zčásti likviduje v bachoru.
Červený míšek (opravdu to není bobule, je to takový kalíšek a semeno je v něm zčásti obnažené) je jedinou nejedovatou částí rostliny (vyzkoušel jsem to, s trochou svírání mezi hýžděmi, ale co by člověk pro své poučení neudělal, že?). Takže to má blbě v jedné z detektivek paní A. Christie, která nechala vraha právě tyhle váčky přidat do marmelády pro svou oběť.
Problém při vysazování tisů je ten, že je tis dvoudomý a samičích rostlin je ze semen normálně výrazně méně než samčích. Proto je vhodné do takovýchto výsadeb, jak jsou popsány v článku, přidat "pro zichr" nějaký řízkováním vytvořený samičí exemplář, jinak můžete v lokalitě vytvořit "čistě pánskou jízdu". Semena dost často roznášejí jednak ptáci, jednak některé druhy mravenců.
Tis je také jediný náš jehličnan, který má spící pupeny. Všechny ostatní jehličnany spolehlivě zahubíte ořezáním všeho zeleného, ale tis je s to vyrazit nové větvičky i z pařezu. Je to jeden z důvodů, proč se tis používá v zahradách na živé ploty, různě záměrně formované keře apod. Má to výhodu i tehdy, pokud je použit jako bonsaj.
S tím oteplováním bych se moc nezalamoval, máme na zahradě na dost teplém stanovišti (Znojmo, jižní svah) velký tis a krásně prosperuje.