Na zemědělské univerzitě v Praze začne Evropský kongres ochranářské biologie
Konference je oficiální akcí českého předsednictví EU a pořádá ho Society for Conservation Biology (SCB) ve spolupráci s ČZU. Podle mluvčí univerzity Karly Mráčkové se zaregistrovalo zhruba 800 účastníků ze 45 zemí.
Jeden z bloků přednášek se bude věnovat návratu velkých kopytníků, například zubrů nebo losů, do krajiny. "Důležitým tématem budou dosavadní zkušenosti, jak novodobé, tak historické, s vlivem pastvy velkých kopytníků na krajinu, vegetaci a faunu jak lesních, tak nelesních ekosystémů v tuzemsku i napříč Evropou," uvedl Miloslav Jirků z Biologického centra Akademie věd ČR.
Účastníci kongresu budou mít možnost navštívit rezervaci velkých kopytníků v Milovicích. Další ze sympozií bude mít téma migrace kopytníků nebo velkých šelem a průchodnosti krajiny pro velká zvířata. Tématem třetího sympozia bude socioekonomický aspekt návratu velkých zvířat do Evropy.
"Tento typ péče o přírodu již nepředstavuje nějakou okrajovou alternativu, ale je součástí hlavního proudu ochrany přírody v Evropě, s nímž se počítá od Středomoří po Skandinávii," doplnil Dalibor Dostál z organizace Česká krajina. Lze podle něj také očekávat, že v budoucnu bude práce s velkými kopytníky v přírodě nezbytností. Levná péče o krajinu s využitím těchto zvířat podle něj bude možností, jak zachovat v krajině biologickou rozmanitost.
Na programu je také diskusní panel věnující se konfliktu na Ukrajině. Zúčastní se ho mimo jiné náměstkyně ukrajinského ministra životního prostředí a přírodních zdrojů a odborníci z Bělověžského národního parku.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (6)
meluzína
22.8.2022 11:05Intenzivní pastva také není pro krajinu úplně ideální (tj. degradace půdy když je moc zvířat na malou plochu + bezmozkovité odčervování), ale nedá se najít nějaký kompromis? Vím, že kulturní plemena neustojí podmínky drsnějších pastvin, a ani nebudou mít takové přírůstky jako v agrotovárně, ale nejde najít nějaký kompromis? Agrotovárna nebo bizoni? Musí to být pokaždé ode zdi ke zdi?
Petr Eliáš
22.8.2022 11:46 Reaguje na meluzínameluzína
22.8.2022 13:29 Reaguje na Petr EliášSlavomil Vinkler
22.8.2022 12:18 Reaguje na meluzínaSlavomil Vinkler
22.8.2022 12:27 Reaguje na Slavomil Vinklermeluzína
22.8.2022 13:20 Reaguje na Slavomil VinklerOdčervování je kapitola sama o sobě. Dobrý sluha, zlý pán. Bohužel, paraziti jsou rezistentní začínají dohánět náskok a naopak zvířata díky intenzivnímu chemickému odčervování (od 90letch v ČR) svou přirozenou odolnost proti začervení ztrácejí. Co bude za 40-50let? Stihne se vymyslet ještě silnější chemie (s ještě věším dopadem na bezobratlé a vodní živočichy), anebo si za drahé peníze budeme kupovat GMO? Já bych raději šla tradiční cestou šlechtění a tvrdého výběru chovných zvířat na přirozenou odolnost, ale to myslím není cílem šlechtění pro agrotovárny - tam jsou potřeba plemena, která vyprodukují "hodně masa hned" a snesou stres z vysoké koncentrace zvířat a výkalů na malé ploše.