Na dně Středozemního moře leží přes milion tun plastového odpadu
Nejvíce k znečistění plastovým odpadem přispívá Egypt s 74 000 tunami ročně. Následují Itálie (34 000 tun ročně) a Turecko (24 000 tun ročně). Rozpočítá-li se množství na hlavu, pak jsou v čele žebříčku balkánské země jako Černá Hora, Albánie či Bosna a Hercegovina. Velké množství plastu vypuštěného do moře podle zprávy způsobují špatné nakládání s odpady a vysoký počet obyvatel na pobřeží.
Množství odpadu, jež končí v moři, ale představuje jen zlomek celkové výroby plastu v regionu. Tu zpráva odhaduje na 38 milionů tun ročně.
"Znečištění plastovým odpadem může vést k dlouhodobým škodám na suchozemských i mořských ekosystémech," uvedla Mina Eppsová z IUCN. Některé druhy plastů malých velikostí polykají ryby a další mořské organismy, odpad navíc může do okolního prostředí pouštět toxické látky.
Ke snížení množství plastového odpadu, jež končí v moři, může přispět zlepšení recyklace a odpadového hospodářství. Zavedení nejvyšších standardů nakládání s odpadky by vedlo ke snížení množství až o 50.000 tun ročně. O podobnou hmotnost by se množství odpadu vypouštěného do moře snížilo i v případě plošného zákazu používání plastových nákupních tašek.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (4)
Miroslav Vinkler
27.10.2020 18:08Správná odpověď - nedá se na tom vydělat a tak schází rádoby zájem EU .
Na rozdíl od boje proti CO2 a kšeftováním s emisními povolenkami. Tam je Ulrika jak ryba ve vodě.
vaber
28.10.2020 08:43každý si zametá svoji zahrádku , odpadky hází přes plot a je spokojen jak má čistý dům
ale náš dům je celá planeta
,stát je jen forma organizace lidí ,ŽP nepoškozují státy ,ale konkrétní lidé