https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/na-islandu-zacala-dalsi-sopecna-erupce-proud-lavy-dosahl-mesta-grindavik
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Na Islandu začala další sopečná erupce, proud lávy dosáhl města Grindavík

14.1.2024 17:25 (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Na Islandu začala druhá sopečná erupce za necelý měsíc. Láva opět proudí ze země na poloostrově Reykjanes na jihozápadě Islandu, informovala dnes islandská vysílací společnost RÚV. Poblíž pobřežního města Grindavík, které bylo přes noc kompletně evakuováno, se dnes odpoledne otevřela čerstvá puklina a láva již dosáhla města, několik domů na jeho okraji se ocitlo v plamenech.
 

Islandský prezident Gudni Johannesson oznámil, že "nikdo není v ohrožení života", a potvrdil, že Grindavík byl přes noc úspěšně evakuován. Ohrožena může být některá infrastruktura, ale nebudou přerušena žádná letecká spojení, dodal prezident na síti X.

V roce 2010 výbuch islandské sopky Eyjafjallajökull na týden paralyzoval leteckou dopravu nad polovinou evropského kontinentu, zrušeno bylo přes 100.000 letů.

Na záběrech RÚV je vidět rozžhavenou rudou lávu vyvěrající z dlouhého pruhu země a také pás lávy, který zasahuje domy na okraji Grindavíku, některé již začaly hořet. Na poloostrově Reykjanes jde o pátou erupci od roku 2021. Při předvánoční erupci i české ministerstvo zahraničí občanům doporučilo, aby do tamní oblasti necestovali.

Starosta Grindavíku Fannar Jonasson označil erupci za "velký šok pro obyvatele" a situaci popisuje jako zlověstnou.

Obyvatelé se města se po první erupci mohli 22. prosince vrátit do svých domovů. V dalších týdnech byly kolem vulkánu postaveny ochranné valy v naději, že se podaří lávu odklonit od města. Stěny bariér severně od Grindaviku však byly prolomeny a láva je nyní v ulicích města.

Už několik hodin před zatím poslední erupcí zaznamenal islandský meteorologický ústav Vedurstofa novou intenzivní sérii více než 200 zemských otřesů. Nejsilnější z nich, o síle 3,5 stupně, evidoval dnes ráno. Ústav varoval, že magma pod zemským povrchem je v pohybu a že pravděpodobnost erupce je vysoká.

"Tohle nás nepřestává překvapovat," řekl stanici RÚV Benedikt Ófeigsson z meteorologického ústavu. "Po začátku erupce se to celé zpomalilo, ale asi před půl hodinou nebo hodinou to začalo zase nabírat na obrátkách," uvedl ještě předtím, než láva dosáhla města.

Island patří k vulkanicky nejaktivnějším regionům na světě. Nachází se zde přibližně 30 aktivních vulkanických lokalit. Ostrov leží mezi eurasijskou a severoamerickou tektonickou deskou, které se od sebe vzdalují rychlostí přibližně dva centimetry za rok. V důsledku toho Island zažívá častá zemětřesení a sopečné erupce.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist