https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/na-jestedu-bude-pokracovat-vysadba-stromu-jde-o-nahradu-za-novou-sjezdovku
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Na Ještědu bude pokračovat výsadba stromů, jde o náhradu za novou sjezdovku

11.9.2023 20:57 | LIBEREC (ČTK)
Inverze nad Libercem. Pohled ze soukromého letadla
Inverze nad Libercem. Pohled ze soukromého letadla
Foto | Nonnel / Wikimedia Commons
Skiareál na Ještědu v Liberci zalesní do konce září část bývalých sjezdovek v části Pod lany. Jde o náhradu za vybudování sjezdovky Nová Skalka, které si vyžádalo před třemi lety odlesnění zhruba 6,68 hektaru převážně smrkového porostu. Skiareál se zavázal, že místo toho vysadí 20 hektarů smíšeného lesa. V předchozích letech zalesnil zhruba dva hektary, letos to bude asi 3,3 hektaru, řekl dnes ČTK za areál Jakub Hanuš.
 

"Projekt zalesňování bude pokračovat i v příštích letech," dodal Hanuš.

Letos přibudou stromy v místě zvaném Pod lany. Zúží se tedy louka, nad níž až do svého předloňského pádu jezdila kabinová lanovka Českých drah. V levé části kopce, při pohledu zespoda, plánuje skiareál vysazení 2260 sazenic jedle, buku, javoru či smrku. Do sázení se může zapojit i veřejnost. Každému, kdo přijde sázet stromy o příštím víkendu, skiareál věnuje jednodenní skipas na nadcházející zimní sezonu.

Sázení je náhradou za kácení stromů, které si vyžádalo vybudování Nové Skalky i rozšíření sjezdovek Slalomák a Liberecká a také Beranovy cesty. Provozovatel střediska patřící do skupiny TMR to zdůvodňoval zvýšením bezpečnosti a odstraněním největší slabiny areálu, což byly úzké tratě. Nová sjezdovka, dlouhá přes 1,5 kilometru, je široká až 45 metrů, předchozí Skalka měla deset metrů. Kvůli kácení ale provozovatel střediska čelil kritice nejen z řad ekologických sdružení, ale i jednotlivců. V memorandu nazvaném "JEŠTĚDÉLE", který uzavřel s radnicí a Městskými lesy Liberec, se proto zavázal k postupnému zalesňování 20 hektarů. "Je to jeden z našich důležitých závazků ve vztahu k městu Liberec, jeho obyvatelům a ekologickým sdružením," uvedl dnes v tiskové zprávě předseda představenstva Tatry mountain resorts (TMR) Igor Rattaj.

Připomněl, že na základě připomínek projekt nové sjezdovky upravovali, aby se snížily negativní dopady na přírodu. "Už při realizaci sjezdovky Nová Skalka jsme zmenšili záběr svahu, snížili plánovanou intenzitu nového osvětlení, zachovali jsme vzácné prameniště v dolní části Slalomáku, zabezpečili jsme zadržování vody v krajině novým systémem svodnic a vsakovacích jam, podpořili jsme vznik nových lokálních biotopů," dodal.

Ekologům se nelíbí ani další plánované rozšíření skiareálu, které je ve fázi projednávání změny územního plánu pro Ještěd. V jejím rámci se posuzuje možné rozšíření skiareálu mimo nynější výseč s možností vybudovat dvě nové široké sjezdovky pro rodiny s dětmi. Kvůli tomu hrozí, že bude nutné na ještědském hřebenu pokácet přes 50 hektarů lesa. TMR argumentuje tím, že další dvě široké sjezdovky jsou potřeba, neboť za jedinou pořádnou v areálu se zhruba deseti kilometry tratí považuje právě jen Novou Skalku. Město si nyní nechává zpracovávat vyhodnocení vlivů na udržitelný rozvoj území, takzvanou SEA. Výsledek by mělo mít do konce roku.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (7)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ss

smějící se bestie

11.9.2023 21:58
A minimálně 3letá údržba, aby řádně zakořenily - též, co !
Odpovědět
Pe

Petr

12.9.2023 17:21 Reaguje na smějící se bestie
Jakou údržbu máte na mysli?
Odpovědět
ss

smějící se bestie

12.9.2023 19:47 Reaguje na Petr
Zalévat, chránit před okusem, invazivní vegetací.
Odpovědět
Pe

Pepa

12.9.2023 20:44 Reaguje na smějící se bestie
Zalévat 20 ha Čerstvé vysazeneho lesa :D tady je sranda...
Odpovědět
Pe

Petr

12.9.2023 21:00 Reaguje na smějící se bestie
Ochrana proti okusu i buření jsou standardní činnosti při každém zalesňování, a to tak dlouho, dokud je to potřeba, tedy než stromky odrostou a už jim to nehrozí.
No a zalévání se pro praktickou nemožnost neprovádí (jak už je tu napsáno, jak byste chtěl zalévat třeba každý týden několik hektarů sazenic někde ve stráni pod lanovkou?).
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

13.9.2023 13:29
vodopád sjezdovkový zřejmně nevadí, ani Liberci, který sjede sjezdovku přímo do města.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

15.9.2023 07:46 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Dočasně odlesněný svah je terčem kritiky, ale trvale odlesněný svah
sjezdovky kvůli kšeftům nikomu nevadí. Dvojí metr je používán všude,
kde se jedná o kšefty a vždy je s podivem tolerován i ochranáři. Že
by dostali permanentku na sjezdovku? A že těch sjezdovek přibývá!
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist