https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/na-mendelove-univerzite-hledaji-metody-jak-udrzet-vodu-v-pude-a-pomoci-osivu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Na Mendelově univerzitě hledají metody, jak udržet vodu v půdě a pomoci osivu

28.11.2022 10:21 | BRNO (ČTK)
Jednou z možností obrany proti dopadům sucha jsou technologie, které zlepšují schopnost půdy absorbovat vodu a pomáhají osivu vyklíčit. Půda v oblastech zasažených suchem totiž ztrácí živiny a vlastnosti potřebné pro vzejití zasetých či zasazených rostlin. Problematice se věnují také odborníci ze Zahradnické fakulty Mendelovy univerzity. Jejich projekt nedávno získal jednu z cen Technologické agentury ČR za rok 2022, uvedla mluvčí univerzity Tereza Pospíchalová.
 

Vědci stanovili dva základní postupy. Prvním byla aplikace hydroabsorbentů, tedy látek, které zadržují vodu, přímo do půdy. "Pro experimenty byly využity dva typy pomocných půdních látek s touto vlastností – přírodní lignit, jehož zdroje jsou snadno využitelné, a hydroabsorbent s názvem Hydrogel," nastínil Petr Salaš ze zahradnické fakulty.

Ve druhé fázi vědci využili hydroabsorbent jako součást směsi, ve které obalili osivo vybraných jetelovin a travin. "Když se obalené osivo vyseje do půdy, zaprší nebo se zaleje, hydroabsorbent nabobtná, a když semeno začne klíčit, má k dispozici ihned zdroj vody. Kořínky totiž okamžitě vyhledají hydroabsorbent, napojí se na jeho strukturu a čerpají vodu," popsal Salaš.

Pro zlepšení kvality půd testovali vědci různé kombinace hydroabsorbentů a přírodního lignitu - hnědého uhlí. Využili konkrétně jihomoravský lignit, který má některé podobné vlastnosti jako rašelina.

"Dvacet let jsme u nás na fakultě věnovali neenergickému využití lignitu, který se donedávna těžil na jižní Moravě. A jedním z možných využití je právě použití v zemědělství jako podpůrného prostředku pro rozvoj půdní organické hmoty," uvedl Miloslav Pekař z Fakulty chemické Vysokého učení technického.

Projekt poukazuje na to, že je potřeba změnit některé postupy v zemědělství. "Poslední roky máme velice intenzivní projevy sucha na mnoha místech, i v letošním roce najdete právě na jižní Moravě podniky, které mají nižší výnosy. Bez zásahů, na které poukazuje tento projekt, udržet výnosy bohužel nedokážeme. Jediným zdrojem vody jsou u nás srážky, takže zemědělec už nemůže sázet jen na to, že zaprší, ale musí kalkulovat s tím, aby vodu měl. Bez vody žádná plodina nedá výnos," upozornil klimatolog Jaroslav Rožnovský z Mendelovy univerzity.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (8)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

me

meluzína

28.11.2022 12:14
Zajímalo by mě kolik bude nakonec stát chleba, když se do půdy budou sypat hydrogely, biostimulátory, a nakonec i osivo se bude kupovat GMO a všechno od společností, které si dobře pohlídají monopol, takže i monopol na ceny.
Hydrogel jsem vyzkoušela pod stromy, pytel 25kg stál kolem 9.000Kč, rozdíl proti vyzrálému hnoji je jen ten, že je to drahé drahé dvojnásob (1x za hydrogel a 1x za odvoz nevyužitého hnoje), rozdíl v prospívání stromků moc nevidím.
Zajímalo by mě kdo tyhle výzkumy platí, mám už delší dobu pocit, že vědátoři dnes primárně zkoumají jak distribuovat víc umělotin za víc peněz a jak to sypat do polí a do zvířat, co nejvíce točit byznys, absolutně nemají zájem cokoliv užitečného vymyslet.
Odpovědět
pp

pavel peregrin

28.11.2022 14:14 Reaguje na meluzína
Máte pravdu, ale pláčete na nesprávném hrobě. Zamyslete se a odpovězte si sama, kolikrát už jste slyšela o škodlivosti chovu dobytka, jakožto zdroji metanu, o škodlivosti orby a dalších podobných nesmyslech.
Ti, kdo tyto zhovadilosti pod rouškou "vědeckosti", ale vpravdě pavědeckosti, prosazují, jsou příčinou toho, že skuteční vědci se snaží tento stav napravit, i cestou různých půdních gelů apod.
Samozřejmě, že kárka vyzrálého hnoje či kompostu prospěje půdě mnohem víc, ale vemte na dlani chlup, když vinou idiotských amatérů tam není!!
Odpovědět
FD

František Dvořák

28.11.2022 14:47
Tak tohle už vymysleli naši předci dávno před námi. Na půdě hospodařit a udržovat ji v aktivním stavu tak jedovatými věcmi, jako jsou zbytky po dobytku, který tady udržoval příslušný stav přírody před příchodem člověka, byl zde důležitý k udržení dobrého stavu půdy do r. 1989, a až potom začal škodit, tak jsme ho prakticky zlikvidovali a tam, kde ho trochu zbylo, tak aby neškodil, tak jsme ho od půdy oddělili. Těžce se začínáme divit, není čemu.
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

28.11.2022 15:01
Zajímavé. Já bych se vrátil ke starším osvědčeným metodám navrácení organických látek do půdy. Zakázat ekologismus, zvýšit stavy skotu, a mrvu zapracovat do půdy, tak jak to dělali naší předci po generace, a ne ji vozit do biopynek. Pokud navíc rozdrobíme rodné širé lány na malebnou krajinku, bude po problému s vodou. Ta se vsákne, neodteče a udrží v půdě.
Odpovědět
Pe

Petr

28.11.2022 18:53
Nejdřív všechno vyplundrovat, a když to přestane fungovat, tak zkusit umělé dopingy, aby se to ještě trochu probralo a chvíli to ještě živořilo a my to stihli doždímat, než to definitivně odejde.
Odpovědět
va

vaber

29.11.2022 09:31
voda z půdy odtéká a bude odtékat ,rostliny a slunce vodu vysávají a budou vysávat,
to je přírodní zákon,
pochybuji ,že vědátoři zruší gravitaci a změní přírodní zákony ,ale to jim nebrání se tvářit jako že to dokáží,
to je snažší poručit větru dešti
Odpovědět
pp

pavel peregrin

29.11.2022 09:53 Reaguje na vaber
To ano, ale oni se pouze snaží suplovat humus v půdě, protože přirozená primární hmota pro jeho tvorbu není dodávaná v dostatečné míře.
Odpovědět
va

vaber

30.11.2022 10:08 Reaguje na pavel peregrin
všichni opakují že humus drží v půdě vodu,
já nic nezkoumám ,ale mám záhon ,kde půda má humusu nad průměrem ,asi dost,
a stejně vysychá, dokonce bych řekl ,že lehká nakypřená půda vysychá rychleji než těžká ,humus nehumus,
nevidím zásadní rozdíl

Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist