https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/na-rypadle-ve-vrsanech-protestuji-druhy-den-protiuhelni-aktiviste
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Na rypadle ve Vršanech protestují druhý den protiuhelní aktivisté

30.10.2019 00:30 | MOST (ČTK)
Už druhý den protestuje osm aktivistů na Mostecku proti tomu, aby ČEZ případně prodal elektrárnu Počerady společnosti Sev.en Energy finančníka Pavla Tykače. / Ilustrační foto
Už druhý den protestuje osm aktivistů na Mostecku proti tomu, aby ČEZ případně prodal elektrárnu Počerady společnosti Sev.en Energy finančníka Pavla Tykače. / Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Už druhý den protestuje osm aktivistů na Mostecku proti tomu, aby ČEZ případně prodal elektrárnu Počerady společnosti Sev.en Energy finančníka Pavla Tykače. Na rypadle v Lomu Vršany, které obsadili v úterý kolem 06:00, strávili noc. Nic se nezměnilo, dosavadní vyjednávání byla neúspěšná. Aktivisté zůstávají na místě stejně jako policie, řekla dnes ráno severočeská policejní mluvčí Alena Bartošová.
 

"Z rypadla odejdeme, až skončí doba uhelná. Chceme bezodkladný konec uhlí, uzavření elektrárny Počerady a Chvaletice, dolu Vršany a spravedlivý svět. Za klimatickou spravedlnost budeme bojovat až do konce," uvedli aktivisté v prohlášení, které mají novináři k dispozici. Podle textu jde o skupinu lidí, kteří nechtějí pasivně přihlížet tomu, "jak hrstka jedinců bezostyšně vykořisťuje naši planetu, ohrožuje budoucnost lidstva a jeho celkovou existenci, a to jen pro svůj zisk".

"Na místě jsou policisté z mosteckého územního odboru a vypomáhají nám i speciální pořádkové jednotky. Vyjednavač tam ještě není, ale měl by každou chvíli dorazit. Opět s nimi budeme vyjednávat," řekla mluvčí mostecké policie Ludmila Světláková. Policie vyčkává, až aktivisté rypadlo opustí. Ze strany protestujících jde ale podle Světlákové o protiprávní jednání. "Vnikli do důlního prostoru, kde je důlní těžba a je tam vstup nepovolaným osobám zakázán," řekla mluvčí.

Protest se neodehrává v místech, kde se těží uhlí. Bagr, který aktivisté obsadili, těží skrývku na slatinské výsypce, těžbu uhlí tak zásadně neohrozil. Protestující obsadili kolesové rypadlo K800. Obr o hmotnosti 1400 tun je vysoký 31 metrů a 75 metrů dlouhý. Společnost Sev.en Energy, které lom patří, nahlásila událost Obvodnímu báňskému úřadu i policii a spolupracuje s nimi. Večer na rypadle obnovili i dodávky elektřiny.

Aktivisté proti těžbě uhlí v minulosti v lomech již několikrát protestovali. Loni 30. června se 16 lidí připoutalo na vrcholu rypadla v lomu Bílina. Od té doby stála těžba, Severočeské doly obnovily provoz po 12 hodinách. Rypadlo lidé opustili zhruba po 15 hodinách. Mezitím několik stovek aktivistů z různých evropských zemí pochodovalo podél hrany lomu. Uprostřed pochodu několik desítek lidí opustilo legálně vymezenou trasu a vtrhlo do povrchového dolu, policisté je postupně zajistili a odvezli na služebny. Aktivisté pak čelili podezření z přestupku.

Elektrárna Počerady je mezi Louny a Mostem a svým instalovaným výkonem pět x 200 MW patří k největším uhelným elektrárnám v zemi. V roce 2013 uzavřela Vršanská uhelná z dnešní skupiny Sev.en Energy s ČEZ smlouvu o dodávkách uhlí do elektrárny Počerady na 50 let a součástí byly i dvě opce na prodej elektrárny. První opci mohl ČEZ na základě smlouvy využít v roce 2015. Tehdy ji nevyužil a elektrárna zůstala jeho majetkem. O druhé opci na prodej k roku 2024 musí ČEZ rozhodnout do konce letošního roku.

Do skupiny Sev.en Energy nyní patří hnědouhelná elektrárna Chvaletice, kterou dříve ČEZ také vlastnil. Žádosti elektrárny o výjimku na budoucí evropské limity emisí rtuti a oxidů dusíku vyhověl v létě Pardubický kraj. Úřad ale stanovil omezující podmínky. Rozhodnutí zatím nenabylo právní moci. Elektrárna uvedla, že k dosažení nově požadovaných limitů by byla nutná další investice 1,4 miliardy korun.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (6)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Katka Pazderů

Katka Pazderů

30.10.2019 18:35
Uhlí patří pod zem! Ropa a zemní plyn také.
Odpovědět
ig

31.10.2019 08:18 Reaguje na Katka Pazderů
A uran taky! Vítr do atmosféry a sluneční záření do vesmíru!
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

31.10.2019 12:54 Reaguje na
Vítr v atmosféře je :)
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

31.10.2019 12:56 Reaguje na Katka Pazderů
Kéž by to tak bylo.... bohužel přechod ke smysluplnějšímu nakládání s energiemi bude ještě nějakou dobu trvat (hlavně kvůli těm, co na těchto špinavých zdrojích vydělávají)..
Odpovědět

Jan Šimůnek

1.11.2019 08:04 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Pokud vím, tak nejvíc a hlavně zcela bezpracně, vydělávají provozovatelé OZE na dotacích.
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

1.11.2019 12:45 Reaguje na Jan Šimůnek
Není to tak. A navíc nejde o to, kdo na čem vydělává, ale o to jaký má toto vydělávání dopad na planetu a na nás všechny (nejen lidi).
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist