https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/na-snezce-jsou-opet-ochranne-site-maji-usmernit-neukaznene-turisty
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Na Sněžce jsou opět ochranné sítě, mají usměrnit neukázněné turisty

19.6.2024 00:53 | PEC POD SNĚŽKOU (ČTK)
Instalace sítí k cestě na Sněžku.
Instalace sítí k cestě na Sněžku.
Foto | Radek Drahný / Správa KRNAP
Správci českého a polského krkonošského národního parku před letní sezonou kolem návštěvnického prostoru na vrcholu Sněžky a v nedalekém Obřím sedle rozmístili stovky metrů ochranných sítí. Je to dočasné opatření proti neukázněným turistům, kteří chodí tam, kam nemají. Ochranné, metr vysoké sítě tam budou do konce října, řekl dnes ČTK mluvčí Správy KRNAP Radek Drahný.
 
"Ochranáři dnes rozvinuli na Sněžce a v Obřím sedle necelé dva kilometry ochranných sítí. Jen dnes dopoledne byly na Sněžce stovky lidí, a to není ještě plná sezona. Rozmístění ochranných sítí je nezbytnost, abychom ochránili cenou přírodu," řekl ČTK Drahný.

Přestože na vrcholu Sněžky v roce 2022 kolem návštěvnického prostoru vznikly nové nerezové zábrany se dvěma řetězy, stále se podle něj vyskytne dost turistů, kteří je nerespektují. "Proto řetězy nadále na letní sezonu posilujeme ochrannými sítěmi. Přitom návštěvníkům vrcholu Sněžky je k volnému pohybu vyhrazen prostor přibližně o velikosti poloviny fotbalového hřiště," řekl ČTK Drahný.

I letos pro celou letní sezonu jsou vyčleněni strážci Správy KRNAP, kteří budou denně na Sněžce dohlížet na dodržování zákonných pravidel. "V plánu jsou také společné hlídky s polskými kolegy a Policií ČR," uvedl Drahný.

Podle něj Správa KRNAP o zpoplatnění vstupu na Sněžku neuvažuje. "Vím, že se o tom čas od času mluví, ale v tuto chvíli není pro to nastavena legislativa ČR. Z nedávného průzkumu mezi návštěvníky ale vyplynulo, že většina respondentů by byla pro nějakou formu zpoplatnění vstupu do celého KRNAP, a to v řádech desítek korun. V příštích letech tuto možnost nelze vyloučit," řekl mluvčí.

Dalším opatřením, které má snížit negativní dopady enormní návštěvnosti Sněžky v hlavní letní sezoně připadající v Krkonoších na červenec a srpen, je zavedení jednosměrného průchodu na červeně značené řetězové turistické cestě na Sněžku od polského Slezského domu. Sestup po ní zpět není od 15. června možný, turisté mohou pro sestup tímto směrem využít takzvanou Jubilejní cestu, která je značená modře. Řetězová cesta vede po polské straně hory. Opatření vyhlašuje každoročně v tomto období polský Krkonošský národní park (Karkonoski Park Narodowy). Zákaz bude platit do konce letních prázdnin.

Sněžka trpí enormním náporem turistů, patří k nejnavštěvovanějším místům v Krkonoších. Denní návštěvnost 1603 metrů vysoké Sněžky je podle Správy KRNAP v letní sezoně za příznivého počasí až 10.000 pěších turistů z obou stran česko-polské hranice, přičemž v tomto počtu nejsou zahrnuti cestující kabinovou lanovkou Pec pod Sněžkou–Sněžka s denní kapacitou až 2400 lidí. Správci KRNAP dávají ale za pravdu provozovatelům lanovky, kteří uvádějí, že dráha z Pece na Sněžku nepředstavuje v tomto ohledu zásadní problém. Podle nich je více návštěvníků Sněžky z polské strany hranice. Na polský vrch Kopa nedaleko Sněžky z polského střediska Karpacz totiž vede lanovka s hodinovou přepravní kapacitou až 900 lidí.

Vrchol Sněžky patří k tomu nejcennějšímu, co příroda v Krkonoších nabízí. Roste tam řada vzácných druhů rostlin charakteristických pro severskou tundru a alpínské trávníky. Některé z nich nikde jinde na světě nejsou. Podle Správy KRNAP je nutné přísně chránit nejen tamní rostliny a živočichy, ale také geologické jevy. Kameny se působením mrazu, vody a slunce neustále dlouhodobě hýbají a přetvářejí povrch Sněžky do mrazových půd, teras a kamenných polygonů.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (23)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ss

smějící se bestie

19.6.2024 06:08
Ještě chybí vyšší poplatky za vstup na Sněžku a drastické pokuty na turisty, za nevhodné chování v NP !
Odpovědět
MU

Michal Uhrovič

19.6.2024 07:55 Reaguje na smějící se bestie
Stačilo by drastické pokuty a jejich vymáhání, za opakované problémy zákaz vstupu a zrušit občerstvení.
Odpovědět
PJ

Pavel Jeřábek

19.6.2024 08:39 Reaguje na Michal Uhrovič
Stačilo by to zrušit lanovky.
A návštěvnost prudce poklesne, možná na úroveň 70 let min století.
A dohled na Sněžce předat soukromé firmě s vysokou provizí z každé vybrané pokuty + vysoké prémie, pokud degradované plochy se nerozšíří.
Stráž přírody by jen chodila se kouknout (třeba i dalekohledem, jak soukromníci si hlídají výdělky.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

19.6.2024 15:08 Reaguje na Pavel Jeřábek
Proč by hlídání NP, měl vydělávat soukromník, co ?
Odpovědět
PJ

Pavel Jeřábek

19.6.2024 08:46 Reaguje na smějící se bestie
Mám tušení, že je limit návštěvníků do krasových jeskyní.
Takže aplikace pro některé jiné přírodní lokality by byla možná.

Zájemce o výlet na kopec si včas objedná, zakoupí rezervaci, a potom půjde nahoru.
A třeba bude mít zážitek jak jsme měli my v dobách studií, kdy v rámci exkurzí po ČSSR jsme byli i na Sněžce - a kupodivu úplně sami. A vrchol byl ještě zelený, chodník nahoru nebyl tak vydupaný.
Ale možná to bylo dobou - lidi měli jiné starosti, než lézt na kdejaký kopec.
Odpovědět
Pe

Petr

19.6.2024 07:41
Chodník, nerez, beton a plastové sítě do přírody je skutečně příšernost. Ale masám lumíků to vyhovuje.
Odpovědět
MU

Michal Uhrovič

19.6.2024 07:55 Reaguje na Petr
Je to perla naší krajiny, nejvyšší hora. Co chcete ...
Odpovědět
PJ

Pavel Jeřábek

19.6.2024 08:36 Reaguje na Michal Uhrovič
Nevím kolik z nás do pravé perly si ryje nožíkem, aby si "opravil" povrch.
Ten kdo Sněžku jako perlu respektuje, tak tam prakticky neleze. Návštěvnost která je i přes deset tisíc lidí za den je drsná, a devastující.
Odpovědět
RZ

Radim Zaňka

19.6.2024 16:07 Reaguje na Pavel Jeřábek
Přesně tak. Na Sněžce jsem byl jednou se základní školou. Zážitek tehdy nula. Dnes by sice zážitek byl větší, protože bych tam šel ze svého rozhodnutí, ale nejdu tam, protože nechci toto místo zatěžovat. Znám takové, kteří tam lezou několikrát do roka. Důvod? Prý hezký výhled na přírodu. Inu, o přírodu jim asi moc nejde, když ji takto přetěžují.
Odpovědět
Ra

Radek

19.6.2024 12:18
Na tom chodníku je krásně vidět jak je to z ochranou přírody u nás , drobný chovatel drůbeže si v CHKO nemůže udělat pod plotem betonový obrubník aby mu tam nelezli lišky ….. ale na kopec , NAŠI NEJVYŠŠÍ HORU , PERLU se dláždí cesta každému joudovi který z nudy neví kam dřív , honem pár selfí a frrrrrrrrrrrrr na další atrakci .
Odpovědět
ss

smějící se bestie

19.6.2024 15:09 Reaguje na Radek
1* !
Odpovědět

Radek Čuda

20.6.2024 15:04 Reaguje na Radek
Nemusela by se tam dláždit takováhle dálnice, kdyby byla nějaká schůdná a realistická možnost jak v top sezóně regulovat počty návštěvníků. Jenže ta zde není. A pokud tam ty davy už mám, tak holt musím zvolit menší zlo a ten prostot tomu nějak přizpůsobit.
Odpovědět
LB

Lukas B.

19.6.2024 12:42
ono je to vlastně vůči peci pod sněžkou (majiteli lanovky) děsně nefér, má krnapem přiškrcenou kapacitu lanovky, a krnap nemá páky na polskou stranu aby také omezila.
Odpovědět
RZ

Radim Zaňka

19.6.2024 16:10 Reaguje na Lukas B.
Ale je to fér. Lanovku stavěli s vědomím, že provoz bude muset být omezován.
Odpovědět

Radek Čuda

20.6.2024 15:06 Reaguje na Lukas B.
Tak fér nefér ... prostě to tak je a i tak si ta lanovka na sebe v pohodě vydělá a vydělá i obci.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

19.6.2024 15:24
No je to složitější, ale v Rakousku Tauplitz má platbu za výjezd nahoru. A v létě tam není zdaleka narváno.
Odpovědět
RZ

Radim Zaňka

19.6.2024 16:15
Myslím, že nejlepší by bylo tam to zábradlí postavit pořádné, třeba litinové, a bytelné, v barvě hnědé nebo černé, aby moc nerušilo krajinný ráz. Takové, které tam bude napořád, a neuráželo by. Kovové sloupky a navařené tři tyče mezi nimi, pod kterými se nedá podlézt, a nebo prostě mříž se špičkami. Basta. Bylo by to minimálně viditelné a většinu lidí by to odradilo. Ty hloupější musí zajistit stráž.
Odpovědět

Radek Čuda

20.6.2024 15:11 Reaguje na Radim Zaňka
Tam by to chtělo v top sezóně opravdu značně posílit počty strážců parku. Trvalé zábradlí je tam overkill, protože ten problém je tam v podstatě jen v letní sezóně (plus max když vyjdou nějak dobře nějaké svátky a k tomu počasí). Stačí tam zajít v týdnu třeba někdy na podzim, a rázem často nikde nikdo.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

19.6.2024 16:38
Jen tak pro zajímavost! Kolikrát je nutné ročně vystoupit na nějaký slavný vrchol? Někomu stokrát, někomu jednou a někdo nikdy. Co kompromis jednou ročně a STOP. Výstup ZDARMA a pouze na základě rezervace a evidence. Po
zarezervování dostanete přes aplikaci PIN pro kontrolu na vrcholu a bez
něho pak mastnou pokutu. Jednoduché a účinné. Rok útrum a pak bude možno
se zaregistrovat znova. Pokud to bude o vstupném, tak někdo bude mít na
vstupné na každý den a zahltí ten vrchol pouze ti bohatší. Chudí na to
neobětují peníze za lanovku, vstupenku a nakonec se tam budou mačkat jako sardinky.
Odpovědět
MZ

Miloš Zahradník

21.6.2024 14:14
Pisu tento nazor pokazda, kdy je o tomto rec.
1) seslapana vegetace vypada tristne ale tyhle barevne umelohmotne site
to je proste priserne. Jako byste Monu Lisu v Louvru oramovali nejakym hnusnym papundeklovym ramem
2) Vrchol radne vydlazdit
3) Cestu dolu lanovkou dat ZADARMO. Nejvic tu cennou vehetaci nici unaveny turista cestou dolu
4) Cena cesty nahoru necht se ridi trznimi principy. Lanovku provozovat na maximalni mozny provoz ALE
5) Zavest platbu za vysednuti z lanovky (krome vysednuti za ucelem okamziteho prestupu na cestu dolu) Plus zavest dosti velke poplatky za kazdych 10 minut pobytu nahore
6) Zda by se podarilo zkoordinovat takovyto pristup s Polaky, je samozrejme otazka...
7) Lanovka je nejekologictejsi, nejtissi a nejelegantnejsi (udelate tam nejlepsi snimky atd.) zpusob dopravy osob v takto turismem pretizenych lokalitach. Samozrejme vsude hlidaci kamery a drakonicke pokuty za odhazovani odpadku. Na vrcholu hory ZADNE komercni aktivity, zadne bufety
atd. pouze zachody. 8) Provoz za priznivych "klimatickych" :) podminek klidne i za jasnych noci s mesicem, samozrejme s nalezitym priplatkem v dobe vychodu a zapadu Slunce atd.
Odpovědět

Radek Čuda

21.6.2024 15:40 Reaguje na Miloš Zahradník
Jen stručně dvě věci.
Na koordinaci s Poláky rovnou zapomeňte, to už tu bylo. Tedy ty pokusy. Jenže oni mají k turismu takový velkorysejší přístup:-/.
Zbytek jsou při vší úctě nesmysly, bo neberou v úvahu, že jak už zde píšu, ten Mordor je tam tak 1/3 roku max (a když je hnusné léto, tak ani to zdaleka ne) a fakt není důvod tam takto blbnout, když min 2/3 roku je to tam pohoda jazz piánko.
Odpovědět
MZ

Miloš Zahradník

21.6.2024 18:51 Reaguje na Radek Čuda
Proc blbnout? Zijeme v informacnim online veku a kdyz je nahore pohoda jazz pianko, klidne se interval placene delky pobytu muze operativne prodlouzit. Nebo i cena jizdenky. Co jsem chtel zduraznit je, ze lanovka - kdyz uz je postavena v te kapacite, kterou ma - je k tamnimu zivotnimu prostredi daleko nejsetrnejsi. Jde tedy jen o nevhodnou organizaci pobytu navstevniku na vrcholu Polaci jsou jisteze problem
- nejen na Snezce
Odpovědět
rl

rýpal lesní

21.6.2024 14:35
Chtělo by to ještě na kraji cesty pouťové stánky s cukrovou vatou a nahoře řetízkový kolotoč. Už vím, proč tam nejít. <rl>
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist