https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/na-vyskovsku-zacali-tridit-kuchynsky-odpad-miri-do-bioplynove-stanice
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Na Vyškovsku začali třídit kuchyňský odpad, míří do bioplynové stanice

6.12.2022 00:26 (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Ve Vyškově a Bučovicích začali lidé letos v první polovině roku třídit kuchyňský odpad a začátkem listopadu začali třídit i obyvatelé Slavkova u Brna a Ivanovic na Hané. Cílem je, aby tento energeticky využitelný odpad nekončil na skládce, uvedl výkonný ředitel odpadové společnosti Respono Milan Černošek. Kuchyňský odpad se vozí do vyškovské bioplynové stanice a slouží k výrobě tepla a elektřiny.
 

Kuchyňský odpad se v těchto městech začal třídit vedle bioodpadu, tedy například posekané trávy či dalšího zahradního odpadu. Do nádob na kuchyňský odpad mohou lidé vyhazovat i živočišné zbytky, jako jsou zbytky jídel (i vařených), pečivo, těstoviny, menší kosti, syrové maso a ryby, prošlé potraviny i rostlinné zbytky. Do kuchyňského odpadu nepatří oleje a tuky.

Tento krok společnosti Respono ve spolupráci s firmou JRK a s obcemi je dalším v řadě, který snižuje množství netříděného komunálního odpadu. Přináší na jedné straně úspory za ukládání komunálního odpadu, na druhé straně zvyšuje příjmy díky energetickému využití.

Pilotní fáze z Bučovic a Vyškova již ukázala, že projekt je životaschopný a efektivní. S předstihem informovaní občané dostali sady na třídění tohoto odpadu a vytřídili více, než se čekalo. Ve Vyškově 400 domácností vytřídilo za pět měsíců šest tun kuchyňského odpadu, v Bučovicích to byly více než tři tuny od 220 domácností. Černošek pochválil občany za přístup i kvalitu třídění. "Věřím, že se úspěch projektu promítne do třídění i v dalších městech, se kterými spolupracujeme," uvedl.

Respono je akciová společnost, jejímiž akcionáři je 88 obcí z Vyškovska a z Prostějovska. Zajišťuje pro ně kompletní odpadové hospodářství. Komerční firma JRK je na trhu deset let a přichází s novými řešeními v odpadovém hospodářství, jejichž cílem je celkové zlepšení nakládání s odpady a předcházení vzniku odpadů.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Viktor Šedivý

7.12.2022 23:03
A bilance? Reálná, bez započtení dotací atp.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist