https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ne-omezeni-dopravy-ale-lonske-masivni-pozary-v-australii-pomohly-ochladit-atmosferu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ne omezení dopravy, ale loňské masivní požáry v Austrálii pomohly ochladit atmosféru

9.8.2021 07:51 | PRAHA (Ekolist.cz)
Australské ohně v opačném gardu snížili „příkon“ o celý jeden watt. Není to mnoho, ale už to lze vyčíslit jako snížení teploty.
Australské ohně v opačném gardu snížili „příkon“ o celý jeden watt. Není to mnoho, ale už to lze vyčíslit jako snížení teploty.
Jaké události ovlivňovaly světové klima v loňském roce? Pokud byste vsadili na dopad nejrůznějších pandemických karantén, omezení pohybu osob a radikální snížení mezinárodní přepravy, netrefili jste. Ty totiž průměrnou teplotu spíše zvyšují. Tým z Národního centra pro výzkum atmosféry (NCAR) nyní předkládá jako hlavní globální faktor snižování teploty požáry, jež v roce 2019-2020 postihly Austrálii.
 
John Fasullo z NCAR se spolu s kolegy, meteorology i klimatology, zabýval tím, jaké nejvýraznější globální hybatele utvářely proměny klimatu v loňském roce a jaké budou mít dopady v letech příštích. Zjistili přitom, že ony „výpadky“ v nadnárodní přepravě spojené s pandemií covid-19 měly na klima jen relativně mírný a postupný vliv, spojený – nečekaně - s trendem nárůstu průměrné teploty. Který je možné interpretovat do zvýšení průměrné teploty o 0,05°C v roce 2022.

Drastické australské požáry přinesly opačnou, výraznější a rychlejší změnu. V horizontu měsíců se propsaly do snížení globální průměrné teploty o 0,06°C. Jak to? Divoké ohně, které předloni začaly řádit v Austrálii, patřily ke skutečně extrémním událostem. A dým, který z nich unikl až do stratosféry, pak svou cirkulací ovlivňoval klima na celé jižní polokouli. Reakce globálního klimatu na řekněme regionální oheň byla přitom srovnatelná s efektem vulkanické erupce, o jejichž „ochlazovacím“ působení už nějakou dobu víme.

„Naše studie dokresluje jak dalekosáhlý a divoce neočekávaný vliv mají na světový klimatický systém velké požáry,“ říká Fasullo. „Byť se to může zdát vcelku neintuitivní, požáry, spojované tradičně s horkým počasím a suchem, mohou mít dočasně výrazný vliv na ochlazení atmosféry. Protože kouř a dým z nich unikající má tendenci blokovat dopadající sluneční záření, a navíc se ještě promítat do celkové skladby oblačnosti.“

Dusivý dým, přesněji tedy prachové částice a rozptýlené sírany, interagovaly s oblačností na jižní polokouli. Zastiňovaly zemský povrch, odrážely sluneční záření zpět do vesmíru, snižovaly jeho absorpci zemským povrchem. Tedy: ochlazovaly atmosféru.

Jak je ale možné, že omezení přepravy – osobní či třeba letecké - a s ním spojený úbytek produkovaných emisí, takový sympatický efekt nepřinesly? „Méně emisí, zvláště na severní polokouli, znamenalo čistší oblohu bez smogu, která umožnila dosáhnout slunečním paprskům zemského povrchu snáze,“ popisuje Fasullo. Na samém vrcholu pandemických omezení tak dopadalo na zemský povrch o nějakých 0,23 wattů (na čtvereční metr) více.

Australské ohně v opačném gardu snížili „příkon“ o celý jeden watt. Není to mnoho, ale už to lze vyčíslit jako snížení teploty. Pohyb částic uniklých z požárů nerovnoměrně ovlivňoval klima na jižní polokouli a lze mu přičíst i nápadný posun tropických bouří, které loni „dosáhly“ výrazně severněji. S přesným vyčíslením toho, co všechno zmůžou velké požáry udělat v atmosféře, se ale zatím pojí řada nejistot.


reklama

 
foto - Dohnal Radomír
Radomír Dohnal
Autor je spolupracovníkem Ekolistu.cz.
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (14)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Karel Zvářal

Karel Zvářal

9.8.2021 06:07
Kouř jistě brání paprskům proniknout k zemi, a tím se ona ochlazuje. To ale trvá jen dny až týdny, než se atmosféra vyčistí. Spočítal někdo, o kolik watů více přijme vypálená zčernalá buš oproti zelenému (či aspoň žlutému) pokryvu ochranné vegetace po dobu následujících měsíců?
Odpovědět
Katka Pazderů

Katka Pazderů

9.8.2021 07:04
No jo, planeta se brání tepelnému přeskoku. Tak dělá všechno možné, požáry, La Niňa, prostě se snaží udržet na svém povrchu život, ale ten samotný lidský jí v tom docela dobře brání.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

9.8.2021 11:50 Reaguje na Katka Pazderů
Život se tu drží tak dlouho a vydržel takové taškařice, že o ten bych se fakt nebál.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

9.8.2021 13:17 Reaguje na Svatá Prostoto
Ovšem bez lidí.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

9.8.2021 13:59 Reaguje na Katka Pazderů
Planeta není Gaia a nemá vlastní rozum......
Odpovědět
V

Vladimir Mertan

9.8.2021 22:25 Reaguje na Katka Pazderů
La Nina predchádzala veľmi silná epizóda El Nino, ktoré prinieslo silné oteplenie. To tiež planéta niečomu bránila?
Odpovědět
ss

smějící se bestie

9.8.2021 08:21
Ještě by se měla přidat nějaká ta sopka, s tím házením vidlí, do toho oteplování.
Odpovědět
va

vaber

9.8.2021 08:23
snížil se výkon o jeden Watt ,což je mémě než tisícina,slunečního toku
a jak se změnil skleníkový efekt, jak ohřály atmosféru vlasní požáry, jak se změnilo pohlcování záření černou spálenou zemí, jak se změnil ochlazovací efekt zelených rostlin
takže se příští rok v Evropě pěkně ochladí ,když jsou takové užitečné požáry v Turecku ,Řecku i jinde
už hledám kde mají poslední model Zmijovky ,budou vyprodané
Odpovědět
PD

Pavel Dudr

9.8.2021 16:41 Reaguje na vaber
Globální oteplování je způsobeno přebytkem 0,9 W/m2
Odpovědět
PD

Pavel Dudr

9.8.2021 16:47
Také by mohli vědci popsat, jak se zvýšila teplota ovzduší v Evropě v důsledku odsíření a filtrace uhelných elektráren. Ale za to nejsou placeni a obchodníci s emisemi by jim nic nedali. Tady to máte:
https://pravyprostor.cz/cistsi-ovzdusi-zpusobilo-regionalni-oteplovani/#comment-1185527
Odpovědět
PE

Petr Eliáš

9.8.2021 19:43 Reaguje na Pavel Dudr
Pravý prostor. Tak to bude výživné, když je to na dezinformačním webu Karla Kříže. :D
Odpovědět
PP

Petr Pekařík

15.8.2021 06:42 Reaguje na Pavel Dudr
Z toho plyne poučení , že vypálíme lesy a zachráníme planetu. Co když to nějaký člen ekotlupy vezme vážně resp. vzhledem k letošku už asi vzal ? Kde budou naši medvědi a vlci žít ? K tomu přechod na elektromobily :-((
Odpovědět
RP

Radim Polášek

15.8.2021 20:02
Věštění z křišťálové koule. Neboli jen hádání, že možná asi to bylo způsobeno, zhruba asi tolik...
Když ani není jednoznačně dokázáno, že oteplení zeměkoule je způsobeno přibývání oxidu uhličitého ani že je v rozhodující míře způsobeno člověkem. Dokonce ani není jednoznačně dokázáno, že zeměkoule se otepluje, protože rozptyl odhadovaných oteplení pro určitou pravděpodobnost je příliš velký a celý ten interval odhadovaných oteplení je příliš blízko nulovému oteplení. Stačí pravděpodobnost snížit a interval se zvětší a zabere i možnost, že se vůbec neotepluje.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

15.8.2021 22:02 Reaguje na Radim Polášek
Vy jste se probudil včera ze zimního spánku, nebo žijete trvale na Paroubově Marsu??
Tohle všechno je dávno vyzkoumané a dokázané, asi si děláte srandu, ne?
Pokud ne, tak tohle je velmi solidní a srozumitelný souhrn:

https://www.czechsight.cz/co-vime-o-zmene-klimatu-zadna-alternativni-teorie-nedokaze-soucasne-otepleni-vysvetlit/?fbclid=IwAR1SAwsg7V66pKgf63_aJx8WFw463pCH51GIpE2zr4PAzKoNH9swwzwVXP4
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist